Zaštićeno nematerijalno dobro

U Rovinj stigla senzacionalna vijest: Okrunjeni 20-godišnji napori. Doznali smo o čemu se radi

  Ministarstvo kulture prepoznalo je prijedlog koji je stručni tim Ekomuzeja "Batana" izradio, u suradnji s Pomorskim i povijesnim muzejom Hrvatskog primorja Rijeka, Muzejom betinske drvene brodogradnje iz Betine i Koordinacijom udruga za očuvanje i revitalizaciju pomorske, ribarske i brodograđevne baštine Kvarnera i Istre sa sjedištem u Rijeci

Nagrada rovinjskoj batani

Nagrada rovinjskoj batani


I dok se rovinjske batane, baš kao i stoljećima prije, mirno ljuljuškaju na zimskom suncu, u Rovinj je nedavno stigla velika vijest koja je ovu tradicijsku barku, baš poput onih iz Primorja i Dalmacije, stavila pod povećalo javnosti. Naime, Ministarstvo kulture prepoznalo je prijedlog koji je stručni tim Ekomuzeja "Batana" izradio, u suradnji s Pomorskim i povijesnim muzejom Hrvatskog primorja Rijeka, Muzejom betinske drvene brodogradnje iz Betine i Koordinacijom udruga za očuvanje i revitalizaciju pomorske, ribarske i brodograđevne baštine Kvarnera i Istre sa sjedištem u Rijeci, te je umijeće plovidbe latinskim i oglavnim jedrom duž hrvatske obale uvršteno u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske čime je postalo zaštićeno nematerijalno dobro.

- Umijeće plovidbe latinskim i oglavnim jedrima podrazumijeva umijeće upravljanja plovilom korištenjem snage vjetra te posjedovanje brojnih znanja. Izuzetno nas raduje ova vijest zbog koje slobodno možemo reći da smo svoju ulogu kao prvi ekomuzej u Hrvatskoj uspješno ispunili i time okrunili skoro dvadesetogodišnje napore naše zajednice u očuvanju maritimne baštine koji su postali još intenzivniji prošlogodišnjim osnivanjem Ustanove 'Kuća o batani' te otvorenjem novog stalnog postava, istaknuo je povjesničar Marino Budicin, predsjednik Udruge "Kuća o batani" i idejni začetnik osnutka Ekomuzeja "Batana" koji je dugo godina obnašao funkciju rovinjskog dogradonačelnika te radio kao istraživač i urednik izdanja u Centru za povijesna istraživanja u Rovinju.

Šarena jedra tradicijskih barki iz zemlje i inozemstva, posebice oglavna jedra batane i ove će godine, po 17. put, ljepotom zapanjiti ljubitelje Rovinjske regate i Rovinja 10. i 11. lipnja. Nakon press konferencije i malog slavlja u veljači, bit će to prilika za veliku proslavu upisa u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. Rovinjska regata najvažniji je događaj posvećen batani i simbol dugogodišnjeg rada i brojnih aktivnosti kojima članovi rovinjske zajednice čuvaju jedrenje oglavnim jedrima od nestanka.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter