Najveći karneval na sjeveru Istre

FOTO / Veliko maškarano finale na pusnu nedjelju u Buzetu. Let 3 je odradio generalku, spreman je za Euroviziju

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO


Maškarano finale, velika maškarana povorka Buzetskog karnevala, najvećeg na sjeveru Istre, nakon dvogodišnje korona pauze, konačno se, i to u punom sjaju, vratila na gradske ulice i okupila na pusnu nedjelju osam velikih maškaranih skupina s brojnim maškaranim podskupinama, individualnim maskama i alegorijskim kolima u zajedničkoj misiji tjeranja zime, a s njom i svih zlih sila da bi s proljećem počeo novi prirodni ciklus.

Gradonačelnica Mižerna Penzija

Prvi se put u mimohod uključilo buzetsko Društvo "Naša djeca" sa Šumom Striborovom gdje su mjesto Tintilinića zauzeli razigrani DND-ići. Ulicom II. istarske brigade do Trga Fontana prodefilirale su domaće maškarane grupe: Sovinjak, Krušvari, Sveti Ivan, Roč, Jedinstvo, Sveti Martin i Štrped, uz nenadmašan voditeljski dvojac Šajetu i pusnu gradonačelnicu Mižernu Penziju.

Boje tradicije prvi su obranili Sovinjski pusti, tradicionalni zvončari u odjelu s puno raznobojnih krpica - cundri. S drvenom palicom, najčešće izrađenom od smreke ili crnog graba, na čije su korijenje privezali zvonca. Bele mačkare čine više muško-ženskih parova. Na Fontanu je stigao i nezaobilazan Sovinjski kanon, postolja izrađenog od prednjeg dijela istarskog voza i s cijevi od izbušenog debla smokve.

Račičanske mačkare Krušvari, duge su i zanimljive povijesti. "Po selim hodijo tako dugo da se već nuben ne spameti kada so počeli, a i najstareji govore da je to ud vajk. Užanca je da u selo prvo tečeju pusti. Oni se hitaju po tloh i zvoniju svujemi palicami. Mužika supe, mačkare plješeju, pijeju i jiju, a domaćin se štima."

Na čelu kolone Svetiivanjskih mačkara su Tri šporki koji "pozdraviju domaćina, Ćić ko se je ki uženiv u pasanin leti pubere kolač i ga nosi na ruguvilah, Ćićka pumete pred hiša, a pust z bašton i palicon skače zvoni i puše u ruh od kuntenece i kliče mačkare puli miza."

Poznate po tradicionalnoj glazbi, a najviše po tome što ih predvodi limena glazba, šarene, vesele maškare stigle su i iz Roča. Želja za druženjem, zabavom i očuvanjem tradicije uz glazbeni talent i kreativnost u izradi kostima i alegorijskih kola, održale su ročke maškare svih ovih godina. Među najbrojnijima i ovoga puta maškare Jedinstvo koje od 1982. godine okupljaju zaljubljenike u maškare cijelog mjesnog odbora Svi Sveti i prijatelje iz Pazina i Buja i sve ljude dobre volje željne maškaranog ludila.

Tri šporki - Pust, Ćić i Ćićka

Tradicionalne maske maškara Svetog Martina također su Tri šporki - Pust, Ćić i Ćićka, slijedi jojčar, koji ima ulogu skupljanja jaja i kobasica, u novije vrijeme i novaca, a za njim mužika. Skrobarske mačkare "zberaju jude ki bivaju u Štrpedu i vasah ki so blizi. Smeron so se judi mačkarivali i na pusna nedeja i u torek so hodili ukulin po vasah."

Svaka maškarama grupa pobrinula se za blok suvremenih maski. Koliko je samo truda i mašte uloženo u njihovu izradu. Fontanu su preplavili ronioci, cestari, rudari, pantomimičari, suncokreti, ragbijaši, Snjeguljica i patuljci, Bavarci, vještice, gusari, životinjsko carstvo, ježevi, snjegovići, Dubioza kolektiv, Foškera i Lilihip, Oktoberfest, hipiji, neandertalci, Peruanci…. Let 3 uspješno je odradio generalnu probu. Spreman je za Euroviziju.

Puno mladih u maškaranoj koloni garancija su da će se pusni običaji i dalje prenositi s koljena na koljeno. Kada je utemeljena tradicija pusnih mimohoda na Fontani, teško je precizirati, no sudeći prema fotografiji iz privatne zbirke koja se čuva u fundusu buzetskog Zavičajnog muzeja, najmanje joj je 91 godina. U koordinaciji s maškaranim grupama, tradiciju maškaranih mimohoda na Fontani, 1994. godine obnovila je Turistička zajednica.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama