NAJVEĆI POTENCIJAL IMA ZONA "APOLA" I "AMFORE"

Mještani Rapca žele rivi i centru naselja vratiti dušu, žele parkove i mjesto u kojem se živi cijele godine, a ne samo ljeti

| Autor: Branko BIOČIĆ
Pogled na centar Rapca s rivom

Pogled na centar Rapca s rivom


Predstavljanje završne faze Istraživačko-urbanističko-arhitektonske studije, centralne zone Rapca koju su, u hotelu "Sunfior", iznijeli predstavnici izrađivača studije, Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, inženjer Idis Turato i prof. Maroje Mrduljaš, izazvala je veliko zanimanje mještana Rapca.

Predstavljena studija je zapravo podloga i prijedlog uređenja rive i centralnog dijela naselja Rapca koja može poslužiti za buduću izradu urbanističkog plana uređenja ovog dijela Rapca.

Jedan od prijedloga uređenja

To nije, kao što je dosad bio slučaj, obvezujući i zadnji dokument uređenja planiranog samo od strane stručnjaka. Objasnio je to i gradonačelnik Valter Glavičić istaknuvši da je ovo predstavljanje jednog od prijedloga u kojem bi smjeru budući izgled središta Rapca mogao ići te da se građanima daje na uvid i mogućnost komentiranja, predlaganja i utjecanja na predstavljeni prijedlog kako bi svi zajedno došli do konačnog rješenja optimalnog za budućnost naselja Rabac.

- Ovo je, za sada, samo kreiranje smjera i nije konačno rješenje, a upravo zato su skupovi poput ovoga koji je bio pun aktivnosti i sjajno posjećen, namijenjeni tome da napravimo Rabac po mjeri naših građana, rekao je Glavičić.

Veliki broj mještana odazvao se prezentaciji te davao prijedloge i primjedbeVeliki broj mještana odazvao se prezentaciji te davao prijedloge i primjedbe

U izradu ove studije aktivno su uključeni građani i to kroz čak četiri dosad, odnosno sa preksinoćnjom ukupno pet provedenih prezentacija i fokus grupa kako bi izrađivači studije s arhitektonskog fakulteta dobili najbolje moguće inpute od strane stručnih osoba i samih Rapčana i Labinjana te u prijedlog ukomponirali želje i najbolja rješenja o kojima razmišljaju upravo građani. Ovakav koncept možda je drukčiji, no utjelovljuje upravo ono najbolje i najkvalitetnije, struku i širu javnost te daje odličnu podlogu i prijedloge za buduću izradu važnog dokumenta Urbanističkog plana uređenja tog dijela naselja Rabac. Studija je pokazala sve nedostatke ali i sve dobre strane naselja Rabac i ponudila zaista neka zanimljiva moguća rješenja koja bi čak kroz ne tako velika sredstva mogla znatno utjecati i uljepšati vizuru rive i pristupa rivi.

Obnova hotela "Amfora"

Kroz nekoliko mogućih izvedbi jasno su prikazali kako bi ovaj dio Rapca mogao izgledati, a možda najzanimljiviji dio je onaj koji se tiče stvaranja jednog novog rabačkog trga, odnosno javnog prostora. Upravo taj dio prezentiran je od strane arhitekta Roberta Dragogne iz Studia 92. Radi se o dijelu između poštanskog ureda i hotela Amfora te je opće poznato kako je većina tog prostora u privatnom vlasništvu. Zanimljivo je kako je upravo u trenucima kada je Grad Labin pokrenuo izradu studije i uključivanje javnosti u promišljanje oko budućnosti uređenja Rapca, novi vlasnik hotela Amfore odlučio izraditi konkretni projekt obnove hotela te je njegova verzija sinoć predstavljena.

Predstavljena je iz jednostavnog razloga jer prikazuje kvalitetno planiranje i suradnju s lokalnom zajednicom i stanovništvom. Predstavljen projekt renovacije hotela savršeno se uklapa u promišljanje uređenja naselja Rabac te će svojim budućim izgledom i preslagivanjem, Rapcu donijeti mogućnost stvaranja javnog trga na dijelu koji je dosad zaista bio neugledan.

Vizija budućeg centra Rapca iz zračne perspektiveVizija budućeg centra Rapca iz zračne perspektive

Kada se sve skupa uzme u obzir te sagleda ono što je preksinoć predstavljano od strane izrađivača studije s Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu, prof. dr. sc. Idisa Turata i prof. dr. sc. Maroja Mrduljaša, može se zaključiti kako je ovakav pristup planiranju donio brojne predstavljene mogućnosti koje daju dobru podlogu za daljnje planiranje i konačnu izradu dokumenta o uređenju Rapca. Predstavljeno je rješenje u koje kreće vlasnik hotela te svoj privatni prostor uređuje u sinergiji s lokalnom zajednicom, omogućujući daljnje logične korake prema - o čemu su se svi složili - uređenju rive i centralnog dijela Rapca na jedan kvalitetan i održiv način. Renoviranje hotela Amfora na početku rive u koji zagrebačka tvrtka ABC turizam namjerava uložiti do devet milijuna kuna i iz fondova EU trebao bi krenuti krajem godine.

Želje građana, a pravila struke

Uključivanje struke i građana na ovaj način prije same izrade obvezujućih prostornih planova možda je drukčije i nesvakidašnje, ali primjer studije o uređenju Rapca otvorio je mnoga pitanja i doveo do toga da će upravo građani svojim idejama i iskustvom na terenu doprinijeti da konačni dokument i realizacija budu u skladu s njihovim željama, ali i po pravilima struke kako bi upravo to donijelo do najkvalitetnijeg rješenja za buduće generacije.

Prisutni mještani Rapca imali su nekoliko pitanja, primjedbi i prijedloga, posebice oko prometa i infrastrukture. Primjerice na preoštar zavoj kod hotela Amfora gdje se dva autobusa ili automobil i autobus ne mogu mimoići, zatim na ulazak automobilima na rivu i u centar mjesta te to što cijela cesta od Labina prema Rapcu danas više nije prohodna, jer njome prometuju autobusi i do 14,5 metara, iako su zavoji na cesti previše oštri.

Simulacija budućeg izgleda trga u centru RapcaSimulacija budućeg izgleda trga u centru Rapca

Turato se složio s tim primjedbama i istaknuo da je promet ogroman problem, ali su pitanje profila prometnica izvan domene ove studije te da bi se zavoj iznad samog hotela Amfora mogao djelomično preoblikovati, a korekcije su moguće vezano i uz natječaj za garažu koja se predviđa. Najavljeno je kako prometa u najcentralnijoj zoni Rapca više neće biti, kao ni automobila na rivi.

- Stanovanje, turizam i apartmanizacija potaknuli su bujanje gradnje, ali cesta ne bi trebala biti sporna, naglasio je Turato i istaknuo da je studija prijedlog, odnosno vizija o kojoj se može diskutirati i na nju davati sugestije, a ne dokument s kojim se ide u provedbu.

Bilo je govora i o arkadama i prolazima kao i o još jednom arhitektonskom natječaju za razradu raznih elemenata ako se prihvati ova studija, primjerice da li volte ili trjemovi.

Skučen prostor

- Rabac ne može spasiti urbana oprema, kao što su kandelabar ili klupica. To se radilo do sada. Naš je stav da moramo uzeti neke puno jače komunalne arhitektonske elemente koji to mogu apsorbirati na sebe. Istra ima vrlo visok nivo arhitektonske edukacije u primjeni. Ono što je mene oduševilo je prezentacija koju smo imali s lokalnim inženjerima, arhitektima, pejzažnim stručnjacima. Pokazalo se da Labin ima nevjerojatno razvijenu arhitektonsku scenu. Cijeli Rabac može se riješiti s ljudima koji ovdje žive. Vama ne treba niti jedan arhitekt izvana, već samo treba raditi s ljudima koji ovdje žive. Znači, s onim koji ima zlatarnu, pizzeriju, doslovno s ljudima iz lokalne zajednice isprojektirati i izvesti cijelu stvar. A to i nije preskupa izvedba, to smo i gradonačelniku rekli. To su elementi koji se mogu izvoditi u fazama. S direktnim projektiranjem 'jedan na jedan'. Za vikend se sjedne i odradi. Treba vidjeti koja je varijanta najbolja. Mene bi to, kao nekog moderatora, impresioniralo da lokalna zajednica iznjedri ovu komunalnu arhitekturu. To bi bilo unikat. Da ju ne radi niti turistička korporacija niti samo Grad, nego i zajednica s Gradom i arhitektima, rekao je Turato.

Mrduljaš je dodao da je zadatak koji je pred njih postavljen gotovo nemoguć jer je prostor nevjerojatno limitiran pa je gotovo nemoguće bilo što ovdje napraviti, projektirati i izgraditi u autorskom smislu. Mrduljaš je dodao kako su na prezentaciji s arhitektima i lokalnim urbanistima svi nekako zajednički kliknuli jer nema puno različitih varijanti pa treba afirmirati stav da se zbog skučenog prostora gradi samo nužno. Mještani Rapca smatraju da ovom prostoru treba vratiti dušu, odnosno impuls mjesta u kojem se živi cijele godine, a ne samo ljeti, nedostaju mu i prave zelene površine, a ne samo obojene u zeleno i mjesto u kojem će se okupljati mještani. Kao najveći potencijal istaknuta je zona Apola i Amfore, proširenje skala i prostor kojim se više neće "voziti", već ga povezati s plažom jer je cijeli taj potez potencijalno urbano jako lijep pa duž obalnog pojasa i na desnu stranu ne bi trebalo ništa betonirati kako bi taj obalni pojas ostao što autentičniji - kamen, more i kupanje, primijetio je Mrduljaš. U konačnici, skrenuta je pozornost i na nepristupačnost mjestu zbog velikog broja rampi.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter