(Foto Pexels)
Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Istarske županije do sada je prijavljeno 190 oboljelih od gripe. U odnosu na tjedan ranije, to je udvostručen broj oboljelih, a poznato je da je stvaran broj uvijek daleko veći od broja prijava. Prijave su stigle iz Pule, Umaga i Poreča, što ne znači da u drugim dijelovima Poluotoka nema gripoznih. Među oboljelima najviše je djece predškolske i školske dobi.
- Ako je suditi prema podacima s južne hemisfere i sličnostima sa sezonom gripe u 2017. i 2018. godini, kada je stigla mjesec dana ranije od očekivanog, ove bi sezone gripe mogli očekivati veći broj oboljelih. Uz virus gripe, cirkuliraju i drugi respiratorni virusi, kao što su rinovirusi, adenovirusi, virus parainfluence, respiratorni sincicijski virus (RSV) te virus korone (SARS-CoV-2), kaže nam dr. sc. Branka Sep Ševerdija, epidemiologinja iz istarskog Zavoda za javno zdravstvo.
Trenutno je, ističe doktorica, u nekim područjima Hrvatske epidemija gripe srednjeg intenziteta. Cirkuliraju tri tipa virusa gripe - B virus i dva podtipa A virusa gripe, H3N2 i H1N1, s tim da je prvi podtip dominantniji. Poznato je da zimsko vrijeme pogoduje širenju respiratornih virusa i infekcija dišnih puteva jer tada više boravimo u zatvorenim prostorima te se uobičajenim socijalnim kontaktom virusi vrlo brzo šire među ljudima.
- Za gripu je karakteristično cikličko pojavljivanje svakih nekoliko godina u obliku većih epidemija, brzo širenje, visok morbiditet (veći broj oboljelih) te česte komplikacije. Klinički se manifestira naglim početkom, visokom temperaturom koja traje dva-pet dana, bolovima u cijelom tijelu te respiratornim simptomima kao što su suh kašalj i začepljen nos, a osobito je izražena sklonost komplikacijama, najčešće upali sinusa i upali pluća. Osobe oslabljenog imunološkog stanja te kronični bolesnici, osobito osobe starije životne dobi, u većem su riziku od razvoja komplikacija pa čak i smrtnih ishoda, ukoliko obole od gripe. Komplikacije gripe uzrokovane su samim virusom gripe ili bakterijama, tako da često dolazi do pogoršanja postojeće kronične bolesti, ističe dr. Sep Ševerdija.
Branka Sep Ševerdija
U Istarsku županiju stiglo je 20.000 doza cjepiva protiv gripe, od čega je 18.400 distribuirano liječnicima opće medicine. U Nastavnom zavodu za javno zdravstvo do sada su cijepljene 444 osoba. Ostalo im je još 1.100 doza cjepiva tako da liječnici koji više nemaju cjepiva protiv gripe za svoje pacijente, mogu ga preuzeti u Zavodu. Dr. Sep Ševerdija kaže da je ove godine odaziv na cijepljenje protiv gripe dosta dobar.
- Iako je epidemija gripe već počela, još se uvijek može cijepiti. Cijepljenje je najefikasnija mjera zaštite protiv gripe, svakako uz pridržavanje svih onih zaštitnih mjera koje uvijek naglašavamo kao što su izbjegavanje boravka u zatvorenim neprozračenim prostorima, često pranje ruku, jačanje imuniteta prehranom bogatom vitaminima, s puno voća i povrća, tjelovježbom, odmorom, s puno toplih napitaka i slično. Ovdje bih spomenula da je dobro u vrijeme epidemije gripe kada cirkuliraju i drugi virusi, nositi zaštitnu masku za lice, osobito kod boravka u zatvorenim neprozračenim prostorima. Izuzetno je važno da se zaštitna maska nosi pravilno, tako da pokrije nos i usta. Vidjela sam neke zaposlene u trgovačkim centrima kako kašlju i kišu. Bilo bi dobro da ostanu kod kuće do izlječenja, a ukoliko baš 'moraju' raditi, tada bi trebali nositi zaštitnu masku na pravilan način, naglašava epidemiologinja.
Smatra da ovaj porast broja oboljelih od gripe, ali i drugih virusa nije povezan s obaveznim nošenjem zaštitne maske u protekle dvije godine, što se čulo u nekim komentarima, nego je samo potvrda njezine efikasnosti u sprječavanju obolijevanja od respiratornih infekcija.
- Nošenje maske nas neće potpuno zaštititi, ali će smanjiti broj virusnih čestica, odnosno infektivnu dozu, što je jako važno. Mnoge infekcije, osobito virusne respiratorne infekcije imaju cikličko pojavljivanje svakih nekoliko godina te mislim da je to razlog većeg broja oboljelih ove godine. Gripa je nepredvidiva bolest i teško je ovog trena prognozirati njezin intenzitet te kada se očekuje vrhunac oboljelih. Ako ne dođe do nekih bitnijih promjena, možemo očekivati vrhunac gripe krajem siječnja. Gripu treba ozbiljno shvatiti, što znači preležati. Važno je mirovanje i pijenje toplih napitaka. Treba ostati kod kuće i ne širiti zarazu jer se gripa vrlo lako širi uobičajenim socijalnim kontaktom, kaže.
Gripa ne zahtijeva posjet liječniku, osim u slučaju komplikacija, ako povišena tjelesna temperatura traje dulje od četiri-pet dana, ako oboljela osoba otežano diše, jako kašlje, osjeća pritisak u prsima, ili se žali na vrtoglavicu i ošamućenost te kod ponovne pojave povišene temperature nakon kratkotrajnog poboljšanja.
U Hrvatsko je do 25. prosinca 2022. zabilježeno 1.779 slučajeva gripe. Najviše oboljelih je u Brodsko-posavskoj županiji, Požeško-slavonskoj i Krapinsko-zagorskoj županiji. Prema podacima Nacionalnog referentnog centra za gripu HZJZ-a, u laboratorijskim uzorcima je potvrđen pretežno virus gripe tip A i to oba podtipa A/H3N2/ i A/H1N1 te sporadično virus gripe tip B.
I u drugim europskim državama, bilježi se porast broja oboljelih od gripe. Vrlo visoka aktivnost gripe registrirana je u Austriji, Francuskoj. Luksemburgu, Moldaviji i Ruskoj federaciji, visoka aktivnost gripe u Njemačkoj, Slovačkoj, Malti, Finskoj, Estoniji i Bjelorusiji, a umjerena u Poljskoj, Češkoj, Sloveniji, Grčkoj te niska u Bosni I Hercegovini, Srbiji i Mađarskoj. Međutim, to je trenutno stanje koje će se s porastom intenziteta gripe mijenjati, ističe doktorica.
- Htjela bih još spomenuti jednu zanimljivost vezanu uz gripu za koju se s razlogom kaže da je nepredvidiva. Svima je poznato da nismo imali niti jednu prijavu gripe za vrijeme pandemije korone u sezoni 2020./21. godine. Razlog tome je najvjerojatnije što se zbog pandemije korona virusa cijeli zdravstveni sustav organizirao na preventivne mjere te su protuepidemijske mjere (nošenje zaštitne maske, fizička distanca, dezinfekcija ruku) u značajnoj mjeri pridonijele sprečavanju širenja kako virusa korone tako i drugih respiratornih virusa među koje ubrajamo i virus gripe. U sezoni gripe 2021./22. ukupno je zabilježeno u Istarskoj županiji 248 prijava oboljelih od gripe, a ova sezona, 2022./23. već sada bilježi 190 oboljelih od gripe. Zanimljiva je bila i 2006. godina kada se gripa nije ni pojavila u Hrvatskoj. Tada su zabilježena samo dva sporadična slučaja gripe u cijeloj zemlji, i to u našoj županiji, a tada nismo imali pandemiju korona virusa, kazuje Branka Sep Ševerdija.
Ni sada, ističe, u ovoj situaciji porasta broja oboljelih nema mjesta panici, ali se treba odgovorno ponašati i primjenjivati sve općepoznate preventivne mjere.