Pamtim 1999. godinu, kada su bili sukobi na Kosovu, tada smo isto imali problematičnu turističku sezonu bez obzira što je Kosovo udaljeno od Hrvatske, ali i to je isto utjecalo na dolazak gostiju tijekom cijele godine. Tog smo ljeta imali velik pad u dolascima. Gospodarska kriza koja je počela 2008. nije se toliko osjetila, kaže Odete Sapač
O trenutnoj situaciji s koronavirusom i njegovom utjecaju na istarski turizam razgovarali smo s direktoricom Turističke zajednice Grada Rovinja, Odete Sapač.
- Pamtim 1999. godinu, kada su bili sukobi na Kosovu. Tada smo isto imali problematičnu turističku sezonu bez obzira što je Kosovo udaljeno od Hrvatske, ali to je isto utjecalo na dolazak gostiju tijekom cijele godine. Tog smo ljeta imali velik pad u dolascima. Gospodarska kriza koja je počela 2008. nije se toliko osjetila. Za vrijeme Domovinskog rata, znamo, sve je bilo stalo, gosti nisu dolazili, plaže su bile poluprazne, preživljavali smo. Naravno da se u takvim uvjetima nije ni mogao odvijati turizam.
- Kakve mjere su tada poduzimane?
- Budući da nije bilo nikakvog turističkog prometa, velike firme su preživljavale tako što su imale određene aranžmane s bankama koje su financirale plaće stalnih radnika. Pokušavalo se s maksimalnom uštedom i osiguravanjem plaća pregrmiti taj period, da se ne izgubi kvalitetna radna snaga. Počelo je 1990. i trajalo sve do ‘96. To se ipak ne može usporediti s ovim danas, nije to isti tip kritične situacije. Nikad se nismo suočili s problemom ove naravi, epidemiološkom zarazom, i ne znamo kako to može završiti. Može još više eskalirati, a može se sve i smiriti. Ne znamo, nemamo takva iskustva.
- Razmišlja li se u turističkoj branši o mogućim scenarijima?
- O mogućim scenarijima još nitko nije razmišljao jer nismo ni slutili kako će se to razvijati. U Italiji je prije 15-ak dana bilo praktički nekoliko zaraženih, a vidimo kako je situacija eskalirala. Razumijem sve vlade, pa tako i talijansku, jer nije im bilo lako odlučiti se na drastične mjere. Tu pati čitavo društvo, ekonomija, sve je povezano. S druge strane, da nema nesavjesnih građana koji se ne pridržavaju uputa, sve bi se brže riješilo. Čude me izjave nekih naših sugrađana, kada ih novinari anketiraju, pa kažu “to je sve medijska pompa, nije to ništa”. Time samo pokazujemo svoju površnost i neodgovornost. Kinezi su jako ozbiljno shvatili situaciju, vidjeli smo kako su to riješili, na drastičan način, ali su uspjeli dovesti na minimum broj novozaraženih. A trebalo im je četiri mjeseca da dođu do toga. Ako nema striktnog pridržavanja uputa, naravno da smo u puno većem problemu. Da su se Talijani pridržavali uputa, ne bi se desilo da je cijela Italija crvena zona.
- Kakve su trenutno turističke brojke za Rovinj?
- U ovom trenutku u pitanju su male brojke koje nemaju toliki utjecaj na ukupan turistički promet tijekom godine. Sada imamo minus u odnosu na prošlu godinu 13 posto, ali kako se budemo približavali Uskrsu i sezoni, ti će postoci biti sve veći. Ne možemo očekivati da će turisti navaliti čim se epidemija smiri. Bit će potrebno razdoblje prilagodbe na normalnu situaciju.
- Najavljuje li Maistra neke mjere? Valamar zatvara svoje hotele.
- Oni isto razmišljaju o tome, nisu još donijeli konačne odluke, ali intenzivno rade na tome. Naravno da svi oni moraju razmišljati o tome što od objekata držati otvoreno, barem da troškove drže na što manjem nivou. Maistra za Uskrs obično otvori sve svoje hotele, ali kako je sada stao buking i ograničava se ulaz u Hrvatsku, u smislu jačih epidemioloških kontrola i obveznih karantena za turiste koji dolaze iz zaraženih područja, naravno da će to utjecati na odluku o tome što će se i kada otvoriti. Sve će ovisiti o situaciji na terenu.