"Buzetskim biserima" lani se priključila mlada buzetska harmonikašica Vanessa Jakac i time obogatila kulturni repertoar folklorne skupine. Zajednički predstavljaju kulturni identitet sredine u kojoj živimo kao i kulturni identitet Bošnjačke nacionalne manjine
- Prvi smo puta nastupili prije deset godina na smotri kulturnog stvaralaštva Bošnjaka Republike Hrvatske u Dubrovniku i predstavili se koreografijom "Ječam žele Tuzlanke djevojke". Postavio ju je Amir Murić iz KUD-a "Hasan Mujezinović" Cazin, prisjetit će se Tatjana Muratagić, voditeljica Folklorne skupine "Buzetski biseri".
Osnovana kao sekcija unutar Bošnjačke nacionalne zajednice Buzet, folklorna skupina djeluje od 2008. godine i okuplja 50 članova i 35 plesača od pet do pedeset godina te vodi brigu o mladim naraštajima na koje prenosi običaje i tradiciju bošnjačkog naroda i promiče kulturni identitet bošnjačke nacionalne manjine, folklorom, pjesmom i recitacijom.
Petnaest godišnjih javnih nastupa
Prve nošnje za nastup kupljene su donacijama članova Bošnjačke nacionalne zajednice Buzet, a skrojene i sašivene u Cazinu. U tim prvim koracima najveću podršku kod izbora i postavljanja koreografija i kostimografija, kao i organizacije tečaja za voditelje folklornih skupina, pružio im je upravo cazinski KUD "Hasan Mujezinović". Nakon što je završila tečaj za voditelje, Tatjana je kao umjetnička voditeljica potom sama preuzela brigu o izradi i postavljanju koreografija i postavila jednu od najljepših i najizvođenijih koreografija folklorne skupine koja je jedinstvena, a zove se "Svadbena igra Bošnjaka - mlada". Uvježbavanje koreografija zajedno sa Tatjanom vodi i Ernesa Mustafić.
Pored folklornog stvaralaštva skupina se okušala i u zborskom pjevanju uz pomoć dirigentice Medine Arnautović i Mie Alkić, gitaristice i aranžera. Folklornoj skupini lani se priključila mlada buzetska harmonikašica Vanessa Jakac i time obogatila njen kulturni repertoar.
- Zajednički predstavljamo kulturni identitet sredine u kojoj živimo kao i kulturni identitet Bošnjačke nacionalne manjine, kaže Tatjana. "Buzetski biseri" godišnje održe preko devedeset proba u Sportskoj dvorani u Buzet, u prostorima Mjesnog odbora Buzet - Stari grad i prostorima knjižnice Bošnjaka kao i petnaest javnih nastupa.
Narodne pjesme iz Istre i Bosne
- Svake godine nastupamo u Bosni i Hercegovini, a nedavno smo na poziv KUD-a Blagaj nastupili na Međunarodnom festivalu folklora - XXXV susreti prijateljstva Blagaj na kojem je sudjelovalo jedanaest KUD-ova. "Buzetski biseri" bili su dio zajedničkog defilea ulicama grada Mostara gdje smo se predstavili narodnim pjesmama iz Istre i Bosne i Hercegovine, a na samoj smotri folklora izveli smo koreografiju "Svadbene igre Bošnjaka - mlada". Nastup je financiran sredstvima Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske, Grada Buzet i Istarske županije.
U sklopu gostovanja posjetili smo i svetište u Međugorju, Sarajevo i bili gosti Matice iseljenika BiH kao i općine Stari grad Sarajevo. Naši nastupi uvijek pobuđuje emocije s obzirom nam najmlađi članovi imaju svega pet godina, a tako je bilo i ovoga puta. Publika je zdušno pljeskala i prilikom izvedbe "Crvenog fesića" koji im je blizak, ali i istarske "Brkice" koju su prvi puta čuli, prenijela je Tatjana Muratagić.
"Buzetski biseri" uspješno surađuju i s drugim KUD-ovima na području Istre i Hrvatske. Najveću pomoć folklornoj skupini pružaju buzetska Bošnjačka nacionalna zajednica, Grad Buzet, Istarska županija, Osnovna škola "Vazmoslav Gržalja" te Savjet za nacionalne manjine Republike Hrvatske. Od Savjeta za nacionalne manjine za rad s mladima dobiju 30.000 kuna godišnje, on im je najveći donator, Grad Buzet sufinancira im programe. Folklorna skupina ima jedan komplet nošnji, a folkloraši nastupaju bosi jer nemaju dovoljno novaca za nabavu obuće, čuvaju ga naime za odlaske na gostovanja. (G. ČALIĆ ŠVERKO)