OSIJEK

1. Simpozij hitne medicine u Osijeku, sudjeluje oko 200 liječnika iz cijele Hrvatske

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Prvi simpozija hitne medicine u Osijeku počeo je s radom u petak u organizaciji  Objedinjenog  hitnog bolničkog prijama (OHBP) osječkog Kliničkog bolničkog centra, Hrvatskog društva za hitnu medicinu HLZ-a i osječkog Medicinskog fakulteta.  

Naziv trodnevnog simpozija je "Obljetnica 10 godina osnutka OHBP-a pri KBC-u Osijek", a sudjelovat će više od 200 domaćih predavača i eminentnih stručnjaka hitne medicine i srodnih specijalnosti te gostiju iz Urgentnih centara Beograda i Kragujevca iz Srbije.

Teme o kojim će se raspravljati su respiracija, dišni put i reanimatologija, kardiovaskularne hitnosti, akutna intraabdominalna zbivanja, trauma i politrauma, akutni neurološki događaj i komatozna stanja, UZV u hitnoj medicini, teške infekcije i COVID-19, toksikologija i hitni laboratorij.

Na otvaranju skupa predstavljeni su najveći Objedinjeni hitni bolnički prijemi u Hrvatskoj - KBC Zagreb, KBC Split, KBC Rijeka i KBC Osijek nakon čega je prikazan i prigodan film o osječkom OHBP-u i novoj zgradi čiji se završetak uskoro očekuje.

Pročelnica Objedinjenog hitnog bolničkog prijema pri KBC-u Osijek i predsjednica ovog Simpozija dr. Vedrana Makarović rekla je kako im je ovaj skup od velikog značaja jer ne okuplja samo liječnike iz čitave Hrvatske već sudjeluju i gosti iz Urgentnih centara Beograd i Kragujevac.

Na upit što za OHBP osječkog Kliničkog bolničkog centra znači nova zgrada Makarović je naglasila da je Hitan prijam 10 godina bio u podstanarstvu kirurgije i zato je za njih nova zgrada 'ostvarenje snova'. To omogućuje bolji pristup pacijentima, osigurava im bolju, optimalniju i bržu skrb a djelatnicima bolje uvjete, rekla je. 

Hitna medicina izuzetno opterećena struka

Predsjednica Hrvatskog društva za hitnu medicinu Višnja Nesek Adam ocijenila je hitnu medicinu izuzetno opterećenom strukom. Ovi simpoziji služe da pokažemo koliko veliki posao rade specijalisti i specijalizanti hitne medicine, dodala je.

Smatra kako svaki mladi liječnik koji uđe u bolnicu treba proći kroz hitni prijam jer se na taj način i senzibilizira s radom liječnika. "To je vrlo težak posao 24 sata svih 12 mjeseci u godini i to nije lako, treba to vidjeti da bi se razumjelo", istaknula je.

Specijalizacija iz Hitne je nova tako da još nema dovoljan broj specijalista Hitne koji bi u cijelosti pokrili potrebe objedinjenih hitnih prijema. Ali kako vrijeme ide sve veći broj mladih liječnika završava specijalizaciju i mišljenja sam da će to s vremenom u potpunosti preuzeti specijalisti hitne medicine, poručila je.

"Kao građani i pacijenti svjesni smo odgovornog i napornog posla kojeg liječnici na hitnom prijemu rade i na tome smo im zaista zahvalni", rekao je zamjenik osječko-baranjskog župana Mato Lukić.

Poručio je da će županija nastaviti s pružanjem pune potpore radu osječkog KBC-a.

Simpozij se održava u Vikarijatu Đakovačko-osječke nadbiskupije  a traje do nedjelje 14. svibnja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter