(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u petak ujutro cijene dionica pale jer s uranjanjem najvećih svjetskih gospodarstava u recesiju sve više kompanija smanjuje procjene prihoda i zarade u idućem razdoblju.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je oko 9,30 sati u minusu 0,4 posto, nakon što je jučer ojačao 0,4 posto.
Pritom je londonski FTSE indeks pao 1,45 posto, na 5.399 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 1,05 posto, na 9.473 boda, a pariški CAC 1,20 posto, na 4.171 bod.
Ulagače nije impresionirao jučerašnji rast Dow Jones i S&P 500 indeksa na Wall Streetu za više od 2 posto jer se to temeljilo samo na rekordnom skoku cijena nafte, nakon vijesti da bi Saudijska Arabija i Rusija mogle postići dogovor o smanjenju proizvodnje kako bi podržale cijene.
Jučer su cijene nafte skočile više od 20 posto, no jutros su ponovno pale.
Na američkom je tržištu cijena barela skliznula 4,5 posto, na 24,18 dolara, dok je na londonskom tržištu barel pojeftinio 2,7 posto, na 29,25 dolara.
U međuvremenu, broj zaraženih koronavirusom u svijetu premašio je milijun, dok je broj umrlih premašio 50.000.
Kako se još ne vidi kraj širenju virusa u svijetu, jasno je da će posljedice po gospodarstva biti goleme. Tim više što su mnogi dijelovi gospodarstva i dalje paralizirani.
Projekcije, koje je jučer objavio proračunski ured američkog Kongresa, pokazuju da bi u drugom tromjesečju bruto domaći proizvod (BDP) SAD-a mogao pasti za više od 7 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.
Očekuje se i recesija zarada kompanija, odnosno njihov pad dva tromjesečja zaredom.
Analitičari u anketi Reutersa smanjili su procjene zarada europskih kompanija u drugom i trećem kvartalu, pri čemu procjenjuju da će dividende u ovoj godini pasti za 40 posto.
I na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u minusu 0,6 posto.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks ostao gotovo nepromijenjen, na 17.820 bodova.