(Hina/EPA)
Dolar je ojačao u srijedu prema drugim rizičnijim valutama na međunarodnim tržištima jer su investitori oprezni zbog straha od očekivane duboke recesije u globalnom gospodarstvu uslijed pandemije koronavirusa.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najznačajnijih svjetskih valuta, tijekom prijepodneva bio je u plusu 0,7 posto u odnosu na zatvaranje u utorak.
Od ponedjeljka je tako prema košarici valuta ojačao gotovo 1,5 posto, no drži se ispod najviših višegodišnjih razina na koje se nakratko popeo u ožujku, prije nego je američka središnja banka Fed omogućila dodatnu dolarsku likvidnost u globalnom financijskom sustavu. Fed je u utorak najnovijim mehanizmima omogućio pristup dolarima desecima inozemnih središnjih banaka.
Cijena eura jutros je u takvim okolnostima oslabila jedan posto prema dolaru, na 1,09275 dolara.
I brojne druge valute, uključujući australski, novozelandski i kanadski dolar, te južnoafrički rand prema američkoj su valuti oslabile oko jedan posto. Funta je bila na nešto manjem gubitku, oslabivši 0,5 posto, na 1,2356 dolara.
Iznimka je bio japanski jen, sigurno utočište za kapital investitora u neizvjesnim vremenima, koji je ostao gotovo nepromijenjen u usporedbi s prethodnim zatvaranjem, na 107,645 jena za dolar. Čak je i švicarski franak, također valuta-utočište, oslabio 0,6 posto.
Dolar je ojačao prema euru, funti i većini ostalih značajnih svjetskih valuta u uvjetima vala prodaja dionica na globalnim tržištima koji je istaknuo sve izraženije rizike od pandemije, koja gotovo ne pokazuje naznake posustajanja.
Dolarov status svjetske rezervne valute čini ga prirodnim sigurnim utočištem za kapital, s obzirom da svjedočimo sve većim potvrdama o dubokoj gospodarskoj krizi, uključujući jučerašnje loše vijesti iz britanskih i njemačkih tvornica.
Cijene dionica na europskim burzama u takvom su ozračju oštro jutros pale, prateći kretanja na azijskim tržištima.
Investitori očekuju i da će najnoviji podaci o zaposlenosti u američkom privatnom sektoru vjerojatno pokazati pad broja zaposlenih.
Analitičari kažu da su koordinirani potezi središnjih banaka na povećanju ponude dolara ublažili pomamu za dolarima i ekstremnu volatilnost, ali i da financijskim tržištima još treba vremena da se stabiliziraju.
"Dolar je posljednjih dana nadoknadio dio gubitaka, no financijskom tržištu treba više vremena kako bi shvatili gdje su", rekao je Ulrich Leuchtmann, analitičar valutnih i robnih tržišta u Commerzbanku.