(Hina/EPA)
Oikon - Institut za primijenjenu ekologiju iz Zagreba i nekoliko stručnjaka s područja agronomije, ekologije, šumarstva i geoinformatike pokrenuli su inicijativu "Zaorimo hrvatska polja", s ciljem hitnog pokretanja hrvatske poljoprivrede, izvijestili su u petak iz Oikona.
U Oikonu su, s obzirom na to da više od polovine prehrambenih proizvoda u Hrvatskoj dolazi iz uvoza, a kriza uzrokovana korona virusom tek se zahuktava, odlučili upregnuti svoje znanje i kapacitete za hitno pokretanje hrvatske poljoprivrede. Jer Hrvatska ima velike potencijale, samo ih mora znati i moći iskoristiti, istaknuli su.
Kao prvi korak su, kako je kazao Vladimir Kušan iz Oikona, napravili preliminarnu prostornu analizu potencijala poljoprivrednih površina u Hrvatskoj i identificirali više od 400.000 hektara nekorištenog poljoprivrednog zemljišta, koje bi se u razmjerno kratkom roku moglo početi obrađivati ili koristiti za proizvodnje hrane.
Nekorišteno je, kako je naveo, sve ono zemljište koje se može koristiti za poljoprivrednu namjenu, a u zarastanju je ili se ne koristi.
Kušan napominje kako se u preliminarnim kartiranim površinama nalazi i minirano zemljište, no sva sumnjiva minska područja će radi sigurnosti izbaciti iz nove detaljne i precizne karte na kojoj rade te očekuju da će ona kroz desetak dana biti završena.
"Procjeni li se da je po glavi stanovnika potreban jedan kvadratni metar oranice dnevno, odnosno da jedan hektar može prehraniti 27 osoba kroz cijelu godinu, prema našoj preliminarnoj računici ovom površinom od preko 400.000 hektara potencijalno bi se moglo prehraniti gotovo 11 milijuna ljudi godišnje", objašnjava Hrvoje Kutnjak s zagrebačkog Agronomskog fakulteta.
Ta brojka je značajno manja jer se, kako je naveo, mora uzeti u obzir da dio zemljišta u karti nije iskoristivo i da ova potencijalno iskoristiva zemljišta nisu jednako plodna.
No taj im je podatak, ističe Kutnjak, "vrlo dobar pokazatelj da Hrvatska itekako ima mogućnosti i potencijal prehraniti ne samo svoje građane već proizvesti hranu i sirovine za izvoz".
Zrinka Mesić iz Oikona, ujedno i profesorica na Veleučilištu u Karlovcu napominje kako po Ustavu Republike Hrvatske zemljište, biljni i životinjski svijet, odnosno priroda imaju "osobitu zaštitu".
"Veliki broj zaraštenih poljoprivrednih površina predstavlja naš neiskorišteni resurs, ali smanjuje i raznolikost našeg biljnog i životinjskog svijeta", kazala je naglasivši da je pokretanje obrađivanja neobrađenog poljoprivrednog zemljišta bitno i za zaštitu biljnog i životinjskog svijeta.
Iz Oikona u priopćenju navode da svoje karte i sve svoje daljnje analize stavljaju na raspolaganje svima u Republici Hrvatskoj koji od njih mogu imati koristi.
Ističu i kako će rezultate svoje analize po pisanom zahtjevu i bez naknade dostaviti u formatu aktivne baze prostornih podataka jedinicama lokalne samouprave, Ministarstvu poljoprivrede, Agenciji za plaćanja u poljoprivredi i ostalim akterima koji su ključni u kreiranju i provedbi poljoprivrednih politika.
Iz Oikona pozivaju sve koji žele i koji mogu doprinijeti da se čim prije priključe njihovoj inicijativi "Zaorimo hrvatska polja!“
"Svaka kriza je i prilika. Iskoristimo ovu priliku i mobilizirajmo hrvatski poljoprivredni potencijal. Zaorimo hrvatska polja! Posadimo hrvatske vrtove! Uredimo pašnjake i naselimo ih životinjama! Ali djelujmo odmah!", poručio je direktor Oikona Dalibor Hatić.