Valter Flego
Europski je parlament zbog globalne pandemije COVID-19 virusa prilagodio svoj rad virtualnom načinu komuniciranja pa je tako prošloga tjedna održana i prva plenarna sjednica u Bruxellesu na kojoj je zastupnicima omogućeno online glasovanje. Fizički je sjednici prisustvovalo svega nekoliko zastupnika, pretežito onih koji žive u Bruxellesu, dok su svi ostali sjednicu pratili na daljinu. Jedan od njih je i istarski zastupnik u Europskom parlamentu Valter Flego, koji smatra da je pandemija koronavirusa veliki test za društvo, ali i EU u cjelini.
"Novonastala zdravstvena situacija već je ostavila duboke posljedice na zdravstveno i društveno-gospodarsko okruženje građana Europske unije, a nažalost nitko još uvijek ne može znati do kad će ova borba trajati ni kojih razmjera će biti krajnje posljedice. Možemo se samo nadati da će pandemija čim prije silaznom putanjom jenjavati", kaže Flego koji se osvrnuo i na plenarnu sjednicu prošloga tjedna, 26. ožujka.
"Izglasali smo konkretne mjere, no to je tek početak. To su prvi hitni potezi za pomoć državama članicama. EU ima snažne alate kojima doprinosi ograničavanju širenja virusa i osiguravanju dostupnosti medicinske opreme te ono što će kada pandemija prođe biti najvažnije - saniranje ekonomske štete i gospodarska pomoć", kazao je IDS-ov eurozastupnik.
U prve mjere spada 37 milijardi eura iz kohezijskih fondova, od čega je Hrvatskoj namijenjena 1,1 milijarda eura. Flego je kazao da se zaista nada da će Vlada RH pametno uložiti dobivenih 8,5 milijardi kuna, te da će taj novac prije svega biti usmjeren u zdravstveni sustav i pomoć malom i srednjem poduzetništvu. To su ujedno i smjernice EU koja je pozvala države članice da ulažu zajedno i u istom smjeru. Flego također drži da je dobro da višegodišnji financijski okvir još uvijek nije donesen. To znači da sanacija gospodarske štete prouzrokovane koronavirusom ne mora biti jedinstvena mjera, već može i treba postati dio višegodišnjeg plana EU.
Također, iako o samom pružanju zdravstvene skrbi računa vode države samo za sebe, jer je to u njihovoj nadležnosti, EU je proširila djelokrug Fonda solidarnosti za 2020. te ulaže još 800 milijuna eura u pomoć javnom zdravstvu država članica i nabavku medicinske opreme kao što su zaštitne maske i respiratori. Cjepiva još uvijek nema, tako da Europska komisija ubrzano ulaže i u istraživanja, liječenja i dijagnostike. 17 odabranih projekata dobit će 47,5 milijuna eura iz programa Obzor 2020. Dodatno, kroz Inicijativu za inovativne lijekove mobilizirat će se 90 milijuna eura privatnih i javnih investicija kao i 164 milijuna eura za inovativna rješenja kod malih i srednjih poduzeća i start-upova.
Također, zastupnici kroz rad u svojim odborima mogu doprinijeti spašavanju ključnih sektora gospodarstva u ovoj globalnoj krizi.