(Hina/EPA)
Na azijskim su burzama u petak cijene dionica porasle, kao i na Wall Streetu dan prije, jer se ne očekuje da će američka središnja banka povećati kamatne stope tako agresivno kao što je signalizirala.
MSCI indeks azijsko-pacifičke regije bio je oko 7,00 sati u plusu 0,4 posto, pa je na outu tjednog dobitka od oko 2,5 posto. Zahvaljujući tome, dosegnuo je najvišu razinu u četiri mjeseca.
Jutros je japanski Nikkei indeks ojačao 0,15 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Južnoj Koreji, Hong Kongu i Australiji porasle između 0,3 i 1,1 posto.
Azijske ulagače ohrabrila je jutrošnja odluka japanske središnje banke da će i dalje voditi izuzetno poticajnu monetarnu politiku.
Poticaj tržištima stigao je i s Wall Streeta, gdje su jučercijene dionica snažno porasle. Dow Jones ojačao je 1,3 posto, dok je S&P 500 porastao 1,2, a Nasdaq indeks 1,15 posto.
Rast S&P 500 i Nasdaqa na najviše razine u 14 mjeseci zahvaljuje se nizu podataka – o rastu trgovine na malo, stagnaciji zahtjeva za pomoć nezaposlenima i oštrom padu uvoznih cijena – koji su potaknuli špekulacije da Fed ipak neće povećati kamate na razine koje njegovi čelnici očekuju.
Dan prije, oni su na redovnoj sjednici zadržali kamatne stope nepromijenjene u rasponu od 5 do 5,25 posto, no njihove prognoze pokazale su da do kraja godine očekuju još barem dva povećanja kamata, i to u raspon od 5,50 do 5,75 posto.
Tržište u to ne vjeruje.
„Nakon podataka koji ukazuju na slabljenje inflacijskih pritisaka i otpornost gospodarstva, cijene su dionica porasle, a prinosi na obveznice pali jer ulagači ne vjeruju da će Fed biti tako agresivan kako nastoji pokazati. Riječju, tržište ne vjeruje da će Fed još dva puta u ovoj godini podići kamate”, kaže Ross Mayfield, strateg u tvrtki Baird.
Na tržištu novca sada se procjenjuje da postoji oko 67 posto izgleda da će Fed u srpnju podići kamate za daljnjih 0,25 postotnih bodova, a da bi u prosincu mogao početi smanjivati cijenu novca.
Dolar oštro pao, euro ojačao
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta oštro pala, pa je zaronila blizu najniže razine u mjesec dana.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 102,20 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 103,30 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 140,90 na 140,40 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,0940 dolara, najvišu razinu u mjesec dana, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0810 dolara.
Jačanje eura zahvaljuje se jučerašnjem povećanju ključnih kamatnih stopa Europske središnje banke (ECB) za 0,25 postotnih bodova, na 3,50 posto.
Nakon poruka ECB-a, očekuje se da će i u srpnju banka povećati kamate za daljnjih 0,25 postotnih bodova jer je inflacija i dalje vrlo visoka.
Cijene su nafte, pak, izgubile dio jučerašnjih dobitaka. Cijena barela na londonskom tržištu skliznula je jutros 0,17 posto, na 75,50 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,16 posto, na 70,50 dolara.