Kako do oporavka?

Iran traži izlaz iz krize: Gospodarske komore pozivaju na strana ulaganja i brže reforme

| Autor: Hina
(Reuters)

(Reuters)


Ublažavanje trgovinskih ograničenja i ciljana potpora države ključni su za oporavak iranskog gospodarstva od posljedica dvanaestodnevnog rata, ističu dužnosnici poslovnih udruga, izdvojivši i pripremu terena za privlačenje stranih ulaganja, prenosi Tehran Times.

Iranska poslovna zajednica očekuje od države pojačanu fizičku i gospodarsku sigurnost i zaštitu financijske i trgovinske infrastrukture, naglasio je u razgovoru za Tehran Times Abbas Argon, član upravnog odbora Teheranske gospodarske, industrijske, rudarske i poljoprivredne komore (TCCIMA).

Vlasti bi trebale ublažiti ograničenja izvoza i uvoza i olakšati pristup ključnoj robi i sirovinama, precizirao je Argon.

Kina je i u prošloj iranskoj kalendarskoj godini koja je završila 20. ožujka bila glavno odredište iranskog izvoza, uz vrijednost isporuka od 14,8 milijardi dolara. Slijedi Irak s vrijednošću isporučene iranske robe od 11,9, milijardi dolara.

Glavni dobavljač robe za Iran bili su pak Ujedinjeni Arapski Emirati, prema vrijednosti uvoza od 21,9 milijardi dolara. Slijede Kina i Turska s 19,3 milijarde odnosno 12,4 milijarde dolara.

Iranske kompanije u sektoru proizvodnje i trgovine trebale bi računati i na jeftinije kredite i dulje rokove otplate dugova, napomenuo je čelnik TCCIMA-e.

"Proizvodnja i trgovina idu ruku pod ruku", objasnio je, upozorivši i da je za poslovni sektor važna "stabilnost u zakonodavstvu" jer ad hoc odluke stvaraju nesigurnost.

I privatni sektor mora odigrati važnu ulogu u obnovi gospodarstva, naglasio je Argon, pozivajući kompanije da pomognu u stabilizaciji tržišta, spriječe profiterstvo, očuvaju radna mjesta i ulažu u infrastrukturu.

"Međusobno povjerenje i suradnja države i privatnog sektora nužni su u aktualnom prijelomnom trenutku", istaknuo je Argon.

Odgovarajući na strahovanja od otpuštanja u postratnom razdoblju, čelnik poslovne udruge naznačio je da bi odgoda uplate socijalnih davanja i pojačana državna podrška mogle pomoći kompanijama da sačuvaju radna mjesta i gospodarski kapacitet.

"Moramo kompanijama dati dovoljno manevarskog prostora kako bi mogle zadržati zaposlenike i ponovno izgraditi poslovanje", izjavio je Argon.

Zamjenik čelnika Iranske gospodarske, industrijske, rudarske i poljoprivredne komore (ICCIMA) Mohammad Reza Bahraman ističe pak da će velika prednost Irana u obnovi i razvoju gospodarstva nakon rata biti kvalificirana radna snaga.

Država bi po njegovim riječima trebala uvesti kratkoročne mjere kojima bi se kompanijama nadoknadili gubici iz razdoblja dvanaestodnevnog rata.

"Mnoga su poduzeća jako stradala, a vlada i ICCIMA mogu izradom zajedničkih strategija riješiti velik dio tih izazova", poručio je dužnosnik iranske gospodarske komore.

Postupak izvoza trebao bi istodobno biti ubrzan, dodao je Bahraman, naglasivši da ministarstvo industrije, rudarstva i trgovine mora pojednostaviti postupke vezane za trgovinu i proizvodnju.

"Moramo riješiti tromu birokraciju. Vlada bi trebala provesti aktivne konzultacije s ICCIMA-om i gospodarskim udrugama kako bi ubrzala donošenje odluka i njihovu provedbu u djelo", naglasio je Bahraman.

Iranskom gospodarstvu potrebna su, prema riječima čelnika gospodarske komore, i velika ulaganja.

"Strana ulaganja nikada nisu bila potrebnija", rekao je Bahraman, izrazivši nadu da će nadolazeći pregovori pripremiti teren za privlačenje novog kapitala u Iran.

Vlasti su u prvom tromjesečju iranske kalendarske godine odobrile strana ulaganja ukupne vrijednosti 10 milijardi dolara.

Iz iranske gospodarske komore naveli su i da je trenutno aktivno više od 90 posto iranskih proizvodnih pogona, a neki su i povećali proizvodni kapacitet kako bi zadovoljili domaću potražnju, prenosi Tehran Times.


Podijeli: Facebook Twiter