Festival će večeras biti svečano otvoren u pulskoj Katedrali uznesenja Blažene djevice Marije uz orgulje Eisenbarth iz 2001. godine programom Musica Aeterna lani osnovanog Ansambla mladih istarskih glazbenika Organum Histriae
S koncerta u Svetom Lovreču Pazenatičkom (Snimio Darko Hrastovčak)
Tijekom više od dva desetljeća djelovanja, festival Organum Histriae realizirao je mnoštvo vrijednih programa s ciljem populariziranja i podizanja svijesti o potrebi zaštite i obnove orguljske baštine važne i za razvoj kulturnog turizma.
Ovogodišnje, 22. izdanje atraktivno je započelo 18. kolovoza promotivnim koncertom Batalla Imperial španjolskog orguljaša Victora Baene u Bujama, u Župnoj crkvi Sv. Servula, na orguljama Gaetana Callida starim više od 230 godina.
Festival će večeras biti svečano otvoren u pulskoj Katedrali uznesenja Blažene djevice Marije uz orgulje Eisenbarth iz 2001. godine programom Musica Aeterna lani osnovanog Ansambla mladih istarskih glazbenika Organum Histriae.
Programom Blossoming Youth pohodit će 3. rujna šarmantni Motovun, gdje već petnaest godina u Crkvi Blažene djevice Marije od Servita restaurirane orgulje G. Callida iz 1797. godine čekaju povratak u matičnu crkvu sv. Stjepana. Nastupaju mladi orguljaši Mladen Bonomi i Dubravko Ćepulić Polgar.
Put u središte Istre vodi ljubitelje orgulja u Pazin gdje će 4. rujna u Župnoj crkvi sv. Nikole, na orguljama Vegezzi-Bossi iz 1901. uživati uz komorni duo Flûte Harmonique orguljašice Urse Ljuban i flautistice Lucije Rašeljke Petrač.
Koncert zatvaranja održat će se 5. rujna u drevnoj romaničkoj Župnoj crkvi sv. Martina u Sv. Lovreču Pazenatičkom gdje će na orguljama P. Nakića iz 1735. godine s programom "Il vento che diventa voce" nastupiti glasoviti talijanski orguljaš Francesco Di Lernia.
Svi koncerti započinju u 20 sati, prenose se uživo te su nakon toga dostupni na službenom YouTube kanalu Project Organum Histriae YouTube.
Ulaz na sve koncerte je besplatan. Mjesta valja rezervirati na 098/335-416 ili popunivši rezervacijski obrazac na https://www.organum-histriae.com/hr/program/ za svaku osobu/događaj.
Četvrtak, 2. rujna rezerviran je za dva vrlo zanimljiva vođena stručna obilaska, s ciljem da takvi obilasci postanu dijelom redovite i uobičajene kulturno turističke ponude Istre.
U suradnji s TZ središnje Istre s početkom u 11 sati bit će održan vođeni obilazak Nakićevih orgulja koje se nalaze unutar župne crkve Sv. Martina u Sv. Lovreču Pazenatičkom. To je najočuvanija romanička bazilika u Istri, koja čuva vrijedne povijesne orgulje slavnog orguljara Petra Nakića iz 1735. godine.
One su 2013. godine, uz potporu Ministarstva kulture RH, talijanske regije Veneto i Istarske županije, restaurirane zahvaljujući talijanskoj tvrtki Premiata Fabbrica Organi Cav. Francesco Zanin 2013. godine, te su najstarije, jedine postojeće i funkcionalne orgulje ovog velikog graditelja u hrvatskom dijelu istarskog poluotoka.
Nastavno na prošlogodišnje uspješno prvo održano vođeno druženje s kraljicama instrumenata pod geslom 'Prepoznajte svoj registar, postanite orguljaš na pet minuta', ovogodišnji obilazak će započeti na Placi, gdje će vodič Ivan Hrastovčak prisutne upoznati s poviješću Svetog Lovreča, te se zatim nastavlja u župnoj crkvi u kojoj će grupu voditi magistri orgulja Elena Roce i Krešimir Klarić, članovi tima projekta Organum Histriae.
Potom u 17 sati, u suradnji s TZ Općine Motovun, slijedi posjet crkvi Blažene Djevice Marije od Servita, koja se nalazi na samom ulazu u starogradsku jezgru Motovuna, gdje se privremeno, do povratka u matičnu crkvu sv. Stjepana Prvomučenika čuvaju vrijedne orgulje koje je 1797. godine izradio Gaetano Callido, najpoznatiji učenik utemeljitelja Venecijansko-dalmatinske graditeljske škole orgulja Don Petra Nakića - Pietra Nacchinija. Orgulje su restaurirane 2006. godine kao i one motovunske, u poznatoj radionici Premiata Fabbrica Organi Cav. Francesco Zanin, uz potporu Ministarstva kulture RH, Istarske županije i regije Veneto, a nakon obnove pjevališta bit će vraćene na svoju matičnu poziciju. Ovim obilaskom pod nazivom "Upoznajte Callidove orgulje iz 1797. godine!" te koncertom 3. rujna želi se poslati poruku o važnosti preseljenja ovog vrijednog instrumenta u matičnu crkvu, na Trg Andree Antica, vele organizatori.
Suorganizatori Festivala upućuju zahvale Ministarstvu kulture i medija, Upravnom odjelu za kulturu i zavičajnost Istarske županije, Talijanskom kulturnom institutu u Zagrebu, agenciji Acción Cultural Española (AC/E) - Programu za internacionalizaciju španjolske kulture (PICE), gradovima Pula, Pazin i Buje, Općini Sveti Lovreč Pazenatički, te tvrtki Zanin Organi kao službenom orguljaru i drugima.