(Snimio ROSS HALFIN PHOTOGRAPHY/FACEBOOK)
Iako očekivana, s obzirom na njegovo zdravstveno stanje i životnu dob, vijest o smrti Ozzy Osbournea, kultnog pjevača legendarnog britanskog heavy metal rock sastava Black Sabbath, rastužila je mnoge pravovjerne i tvrdokorne rockere. Jer, Osbourne i njegov band bili su sinonim za nepopustljivost, krajnu predanost i profesionalnost pa su ih cijenili i oni kojima njihova glazba nije bila ni prvi, ni drugi pa ni treći odabir.
Jednostavno, Sabbath i Ozzy bili su baš teški (heavy) rockeri čiji je svaki album ili koncert nudio baražnu vatru moćnog rock zvuka prepunog režećih gitara i maničnog ritma, a sve je to u zajedničku cjelinu punu mračne agresije spajao vrišteći Osbourneov vokal, glas koji je sam po sebi bio protest i bunt, glas koji je bio i ostao vokalni izraz buntnih generacija s kraja šezdesetih, istodobno i glas koji će "preslikavati" i "skidati", posebno od devedesetih godina prošlog stoljeća pa do danas, mnogi od kasnijih znatno od Ozzyja mlađih pjevača iz branše heavy metala, death metala, grungea, garage rocka, hard rocka...
(Foto OZZY OSBOURNE/FACEBOOK)
Jednom riječju, utjecaj grupe Black Sabbath, pogotovo samog Ozzyja, bio je izniman, a pratio ga je i njegov sve veći osobni ugled te uspjesi u solo karijeri. Do svega toga došlo je ne samo zbog posebnosti njegova vokala, već ponajprije zbog krajnje predanosti, iskrenosti i uvjerenosti da je to što radi dobro i da, usprkos svim kritikama, podsmjesima, skandalima i omalovažavanju, tako treba i nastaviti. Upravo taj "bez predaje" stav doveo je i do nedavno u brojnim medijima zabilježene slike kad je na koncertu kojeg su pod nazivom "Back to the Beginning" velikani rocka (Metallica, Guns N’ Roses, Alice in Chains, Pantera, Slayer...) održali 5. srpnja ove godine u njegovu i čast grupe Black Sabbath, Osbourne nastupio – u kolicima! Nema predaje. Jednostavno – nema predaje.
John Michael "Ozzy" Osbourne rođen je 3. prosinca 1948. godine u Birminghamu, u tipičnoj radničkoj obitelji koja je već imala tri kćeri, a nakon rođenja malog Johna njihovi roditelji Lilian i Jack imat će još dva sina! Živjelo se siromašno (njih osmero u dvosobnom stanu), a po vlastitim riječima ka rock glazbi usmjerili su ga Beatlesi čiji mu je hit "She Loves You" (1963) promijenio život i motivirao na odluku da postane rock pjevač. Naravno, jedno je želja a drugo mogućnosti pa će do slave proći još neko vrijeme i to za mladog Ozzyja nije nimalo lako. Naime, radit će najrazličitije poslove (između ostalog i u klaonici na rasijecanju goveda i ubijanju svinja), a 17 mu je godina kad zbog krađe mora odslužiti šest tjedana zatvora. Zanimljivo je da je postojala mogućnost da ne ode u zatvor ako njegov otac plati kaznu. No, tata Jack želio je da "mali" shvati neke stvari pa ga je pustio da "odguli" mjesec i pol zatvora!
I to je na jedan način zaista uozbiljilo mladog Osbournea, a da stvari krenu u pravom smjeru zaslužan je i bas gitarist Geezer Butler koji 1967. godine osniva grupu Rare Breed nudeći mjesto pjevača Ozzyju. On prihvaća, a uskoro im se pridružuju gitarist Tony Iommi i bubnjar Bill Ward pa je tako stvorena originalna postava budućeg čuvenog sastava koji će ime Black Sabbath uzeti tek 1969. godine, a prije toga svirat će pod imenima Polka Tulk Blues i Earth. Ime Black Sabbath uzeli su po 1963. godine snimljenom horor filmu, a budući da su svi bili skloni tom filmskom izrazu te općenito mistici, okultnom, onostranom i sličnim temama, odlučili su da im i glazba bude takva pa su na teški i čvrsti blues rock kojeg su svirali počeli stvarati mračne tekstove s temama smrti, agresije, nasilja i horor ozračja.
Publika kojoj se to sviđalo s vremenom je sve više rasla, kao i ugled sastava koji je nizom diskografski vrlo uspješnih albuma - "Paranoid" (1970), "Master of Reality" (1971) i "Sabbath Bloody Sabbath" (1973) - stekao vjerno sljedbeništvo. Za njihovu je glazbu sve češće korišten pojam heavy metal (mnogi proučavatelji rocka tvrde da su baš Black Sabbath zaslužni za taj pojam), a Ozzy Osbourne je zbog tekstova pjesama koje je pjevao (stihove je uglavnom pisao Butler) te agresivnog i često skandaloznog horor pristupa dobio nadimak Princ tame.
U tom prvom dijelu karijere s grupom Black Sabbath, Osbourne je u njihovim redovima bio do 1979. godine kad su ga zbog pretjeranog korištenja droge i alkohola ostali izbacili iz grupe. Iako mnogi to nisu očekivali, on je samostalno nastavio vrlo uspješnu karijeru pri čemu mu je velika potpora, često i autorica niza skandaloznih propagandnih poteza, bila supruga Sharon. Zajedno su, usprkos nizu zaista nezgodnih i mučnih poteza, bili financijski i diskografski vrlo uspješni pa je, primjerice, Osbourbne, što s grupom, što kao solo izvođač, prodao više od 100 milijuna albuma, a koncertne su mu turneje bile rasprodane.
S druge pak strane za javnost je često bio neukusni ridikul jer se teško drugačije mogu nazvati scene kad je na tiskovnoj konferenciji u SAD-u u teško alkoholiziranom stanju odgrizao glave dvama golubicama, ili kad je na koncertu održanom 1982. godina u Des Moinesu, Iowa na iz publike na pozornicu ubačenog šišmiša odgovorio tako da je već mrtvoj životinji – odgrizao glavu!
Sve to dakle, bio je Ozzy Osbourne, čovjek koji je predstavljao i svjetlu (uspjeh, slava, zarada) i mračnu (alkohol, droge, nasilje) stranu rock glazbe pa stoga i nije čudno da su njegovu smrt zabilježili svi relevantni svjetski mediji. S Osbourneom u prošlost odlazi jedan zanimljiv, nesvakidašnji i na trenutke vrlo provokativni "odjeljak" heavy metal zvuka.
Uz niz dobrih solo albuma (Blizzard of Ozz, Diary of a Madman, Bark at the Moon, No More Tears...) Osbourne je početkom 2000-ih postao i reality zvijezda zahvaljujući MTV-jevoj seriji The Osbournes, koja je vjerno prikazivala život njegove obitelji – njega, supruge Sharon te njihove djece Jacka i Kelly. Naravno, život pun ekscesa, droge i alkohola odrazio se i na njegovo zdravlje pa je u poslednjih desetak godina imao znatnih problena s respiratirnim sustavom, doživio je i jedan težak pad, a nedavno mu je dijagnosticirana i Parkinsonova bolest.
Svega dva i pol tjedna prije smrti, Ozzy je održao svoj posljednji nastup - Back to the Beginning u Birminghamu, gdje je sve i počelo. Bio je to njegov emotivan oproštaj s pozornicom i obožavateljima, no taj je događaj definitivno nadmašio okvire običnog koncerta. Naime, prikupljeno je gotovo 200 milijuna dolara za tri humanitarne organizacije - zakladu Cure Parkinson’s, Birmingham Children’s Hospital i dječji hospicij Acorns. Riječ je o dosad najvećem humanitarnom koncertu u povijesti.
Iza ekscentričnog scenskog imidža, Osbourne je godinama podržavao brojne humanitarne inicijative. Sa suprugom Sharon aktivno je pomagao u borbi protiv raka, mentalnih bolesti i siromaštva. Kada je javno progovorio o vlastitoj borbi s Parkinsonovom bolešću, učinio je to kako bi potaknuo svijest i dao glas onima koji ga nemaju.
Back to the Beginning bio je tako završni čin jednog iznimnog puta.