Charlene Farrugia Božac
O uspjesima umjetničkog i životnog para Božac već smo puno puta pisali. Ovoga su puta izvanredna profesorica Charlene Farrugia Božac i njezin suprug, izvanredni profesor i prodekan na Muzičkoj akademiji u Puli Franko Božac, održali solističke recitale u Švicarskoj i Velikoj Britaniji.
Franko je u Cardiffu na Sveučilištu održao recital s djelima Atarova i Williamsona, dok je Charlene u gradu Mendrisiottu (Švicarska) u koncertnoj sezoni 2024. odsvirala solistički recital s djelima Beethovena i Chopina.
Također, Charlene uskoro očekuje i izdavanje svog novog, svog devetog po redu albuma, ovoga puta za poznatu etiketu Grand Piano Records - Naxos Music Group, pod nazivom "20th Century Maltese Piano Music" s djelima; Josie Mallia Pulvirenti "Impressione Sinfonica", Carmelo Pace "Sonata No 2", "Four Bagatelles", Carlo Diacono "Fantasie Impromptu" i Charles Camilleri "African Dreams".
Franko Božac rođen je 1974. godine u Puli. Diplomirao je klasičnu harmoniku na Pedagoškom fakultetu u Puli, u klasi prof. V. A. Muntyana, kao prvi diplomirani akademski glazbenik – profesor harmonike koji je diplomirao u Republici Hrvatskoj. Magistrirao je na Visokoj školi za glazbenu umjetnost "Ino Mirković" u Lovranu u klasi prof. V. A. Balyka, dok je u Londonu na Royal Academy of Music završio poslijediplomski studij klasične harmonike (PGDip) u klasi prof. Owena Murraya.
Jedan je od međunarodnih umjetnika ambasadora neprofitne globalne krovne organizacije za glazbenu kulturu i kulturne diplomacije Euro Mediterranean Music Academy (EMMA for Peace) pod patronatom UNESCO-a i pokroviteljstvom glavnog tajnika Vijeća Europe, te počasnim predsjedanjem proslavljenog talijanskog dirigenta Riccarda Mutija.
Franko Božac i Charlene Faruggia Božac
Godine 2014. snimio je koncert za harmoniku i gudački orkestar malteškog nacionalnog kompozitora Charlesa Camillerija za poznatu etiketu NAXOS Classical Records. Kao solista nastupio je s Karlovy Vary simfonijskim orkestrom, londonskim akademskim kraljevskim orkestrom, malteškom filharmonijom, kalinjingradskom filharmonijom…
Njegove izvedbe bile su emitirane u mnogim svjetskim poznatim medijima poput. Svirao je u mnogim prestižnim dvoranama. Često surađuje sa živućim skladateljima, što je rezultiralo praizvedbama djela domaćih i stranih autora. Jedna od glavnih preokupacija komornog muziciranja Franka Bošca je muziciranje s malteškom pijanisticom Charlene Farrugiom s kojom je osnovao Duo Mascagni. Ovaj je sastav formiran u Londonu 2008. godine.
Dobitnik je brojnih nagrada i priznanja na uglednim međunarodnim solističkim i komornim natjecanjima.
Trenutno predaje na Muzičkoj akademiji u Puli na Odsjeku za Klasičnu harmoniku gdje također obnaša dužnost predstojnika.
Charlene Farrugia Bozac rođena je na Malti, a 2020. godine odbor za posebne zasluge Londonske Kraljevske glazbene akademije dodijelio joj je nagradu kojom je postala pridružena članica Londonske Kraljevske akademije (ARAM).
Godine 2018. dobitnica je nacionalne nagrade u kategoriji koja se dodjeljuje za značajna postignuća na polju međunarodne umjetničke karijere, a koju dodjeljuje malteško Ministarstvo kulture Arts Council of Malta. Dobitnica je nagrade President's Gold Standard Award ovu nagradu dodjeljuje malteški predsjednik za vodeća postignuća mladih na Malti.
Od 2001. godine uvrštena je u Hübnersovu enciklopediju "Who is Who" (SAD, 9. izdanje), koja sadrži popis značajnih ljudi iz područja ekonomije, politike, znanosti, kulture, umjetnosti i sporta. Jedna je od međunarodnih umjetnika ambasadora neprofitne globalne krovne organizacije za glazbenu kulturu i kulturnu diplomaciju Euro Mediterranean Music Academy (EMMA for Peace). Kao solistica debitirala je s malteškom nacionalnom filharmonijom u dobi od nepunih 13 godina pod dirigentskom palicom britanskog dirigenta Jonathana Butchera. Na njezinom se repertoaru nalazi 21 odsvirani klavirski koncert. Svirala je u Francuskoj, Irskoj, Holandiji, Belgiji, Kini, Velikoj Britaniji, Italiji, SAD-u, Kanadi, Španjolskoj, Portugalu, Austriji, Njemačkoj, Mađarskoj, Poljskoj, Češkoj, Rusiji, Rumunjskoj, Litvi, Nizozemskoj, Monaco, Sloveniji, Turskoj, Malti, Hrvatskoj i drugdje u značajnim dvoranama te snimala je za poznate diskografske kuće.