PREDSTAVLJENA PUBLIKACIJA "LOV(CI) NA RAKE" U IZDANJU JU KAMENJAK

Priče o neizvjesnom lovu


Publikacija „Lov(ci) na rake“ s podnaslovom „Premantura u mreži ribarskih priča i sjećanja“ u izdanju Javne ustanove Kamenjak predstavljena je u petak navečer u prostorima ove ustanove u Premanturi.

Djelo se nadovezuje na izložbu od prije dvije godine, a izdanje potpisuje Udruga PoStav – Razvoj komunikacije u kulturi, odnosno Mario Buletić, Nuša Hauser, Tihana Nalić, Ivana-Nataša Turković i Boris Vincek, dok su suradnici u projektu Gianni Giotta, Moris Giotta, Robert Giotta, Mario Hauser, Ivan Giovanin Mihovilović, Ugo Virgilio i Martina Hervat.

Kako su autori napisali u uvodu ove knjige „Premanturski raki, granci di Promontore, morska su bića koje glavni likovi ove priče love generacijama. Njihove poznate navike, priroda i vrijednosti – od bioloških, preko kulinarskih do ekonomskih – kao i njihova nepoznata strana te misterij o njihovom, iz godine u godinu, nepredvidivom broju, okosnica su priče o neizvjesnom lovu koji je u raznim povijesnim trenucima obilježio živote Premanturaca.

Boris Vincek, predstavivši ovu knjižicu, naglasio je da nakon uvodnog poglavlja posvećenog „Premanturskim rakima“, tu su fragmenti iz prošlosti Premanture, crtice iz povijesti ribarstva, opisan je lov na rake, te ribarski alati, zatim patana/batana, trgovina, raki na pijatu, te fešta od raki, a opisani su i predmeti koji su prije dvije godine bili tu izloženi.

Nuša Hauser kazala je da do realizacije ovoga projekta ne bi došlo da nije bilo svih vrijednih suradnika, budući da je svatko dao svoj doprinos. Ona se osvrnula i na suradnju PoStava s Javnom ustanovom Kamenjak te kazala je da će se ta suradnja nastaviti i u budućnosti, a želja im je obraditi i problematiku ribolova, odnosno posvetit se ribarstvu i kulturi mora u širem arealu, ne samo lova na rake, te predstaviti to putem izložbi i publikacija, kao i proširiti tu temu.

- Javna ustanova Kamenjak je imala ideju dati prostora prezentaciji dijela kulture vezane za lokalnu zajednicu, pa je tako došlo i do realizcije ovoga projekta, kazala je Hauser, a Vincek je dodao da su oni inter-multidisciplinarna udruga koja okuplja ljude različitih profila i profesija.

Dio izložbe, a što je objašnjeno u publikaciji, su i memorabilije, jer brojna kućanstva i danas čuvaju razne predmete i pomagala te pismene i likovne interpretacije ribarskog života, od starih geografskih karata, preko barometara, sakupljenih školjki sve do priručnika, leksikona, fotografija, slika i stripova.

Nadalje, saznaje se da rak i račica, kako se kaže u Premanturi odnosno granso i gransievola (granseola) na istrovenetskom, je vrsta raka iz porodice Majidae, a znanstveni naziv joj je Maja squinado. To je najveći rak na Mediteranu, naraste do 25 centimetara i kilogram i pol težine. Sezona lova traje od 1. prosinca do 30. svibnja, kada počinje lovostaj. Dugo vremena se riba u Premanturi uglavnom lovila uz obalu, a mreže nisu bile u široj upotrebi, lovilo se udicom ili ostima, pa čak i tupim mačevima, a rakovi grampama. Najkorišteniji brod za ribarenje u Premanturi je bila batana, koju Premanturci zovu patana.

Meso rakovice je ukusno i vrlo cijenjeno kao delikatesa. Spremaju se uglavnom kao predjelo ili glavno jelo, odnosno kuhani (pretežito mužjaci), u brudetu (najčešće ženke) i pečeni na fraški.

Grafičko oblikovanje publikacije potpisuje Tihana Nalić, ilustracije Dean Paus, a tiskana je u Printera grupi u Sv. Nedelji. Hrvatski tekst prate talijanski i engleski prijevod.

Nazočne je u ime Javne ustanove Kamenjak pozdravila Nina Skoko. (V. BEGIĆ, snimio N. LAZAREVIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter









Web kamere

Pula

Pula: Golden Gate of
Pula: Golden Gate of

Pula

Pula: Amphitheater
Pula: Amphitheater