ČAKOVEC

Međimurska županija dobila prvu znanstveno-istraživačku ustanovu

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Međimurska županija i sjeverozapadna Hrvatska dobile su prvu znanstveno-istraživačku ustanovu za vrhunska istraživanja usmjerena na jačanje znanstvene izvrsnosti, rečeno je u petak u Čakovcu na završnoj konferenciji projekta vrijednog 31,3 milijuna kuna.

Voditeljica projekta "Razvojno-edukacijski centar za metalsku industriju – Metalska jezgra" Maša Tomašić podsjetila je da se na strateškom projektu Međimurske županije radilo još od 2013. godine, a samo provođenje projekta trajalo je dvije i pol godine.

"Većina financijskih sredstava i aktivnosti bila je orijentirana na infrastrukturu, na rekonstrukciju ovog impresivnog objekta, na opremanje cijelog objekta te na opremanje dva laboratorija nove znanstveno-istraživačke organizacije", rekla je Tomašić.

Izgradnja istraživačke infrastrukture na prostoru bivše vojarne u Čakovcu, namijenjene znanstveno-istraživačkoj zajednici, stvaranju društva znanja te povećanju konkurentnosti metalske i povezanih industrija na području Međimurske županije i sjeverozapadne Hrvatske, financirana je iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, preko Javnog poziva Ulaganje u organizacijsku reformu i infrastrukturu u sektoru istraživanja, razvoja i inovacija u iznosu od 31.290.223,12 kuna.

Ravnatelj Razvojno-edukacijskog centra za metalsku industriju Metalska jezgra Čakovec Mario Šercer naglasio je da su pioniri jer su prva znanstvena institucija kojoj osnivač nije ministarstvo nego županija.

"Radimo na ishođenju dopusnice za obavljanje znanstvene djelatnosti koju moramo dobiti od Ministarstva znanosti i obrazovanja, koja nam je neophodna za prijavu istraživačkih projekata i za partnerstva na drugim projektima u koje se namjeravamo uključiti", rekao je Šercer.

Uz troje zaposlenih, ravnatelj je najavio nova zapošljavanja stručnog kadra odgovarajućeg profila.

Župan Matija Posavec ustvrdio je da je s današnjim danom Međimurje, uz sve ostale ljepote i potencijale, regija znanja i inovacija.

"Često je medijima spomenuto da u standardu zdravstvenog sustava u Hrvatskoj imate kliničke bolničke centre u Zagrebu koji imaju robotski sustav neurokirurških operacija. Dio za uspostavu tog robotskog sustava je rađen ovdje u Metalskoj jezgri", kazao je Posavec te kao ilustraciju mogućnosti koje će imati Metalska jezgra naveo nabavljenu najsuvremeniju opremu u kojoj je i 3D printer, jedini u ovom dijelu Europe, a najbliži takav je u Milanu.

"Kad uzmete sve nacionalne i europske strategije razvoja, piše da je cilj svih zemalja EU neposredno i dugoročno povezivanje znanosti i industrije, transfer znanja u poduzetništvo, razmjena znanja i iskustva i unapređivanje znanstvenog i gospodarskog razvoja. To je propisano i u nacionalnoj strategiji RH 2030., a upravo to mi već činimo", zaključio je međimurski župan.

Nositelj projekta je Međimurska županija, a partneri su Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci, Fakultet organizacije i informatike Varaždin Sveučilišta u Zagrebu i Međimursko veleučilište u Čakovcu, dok u funkciji operativnih tijela djeluju Javna ustanova za razvoj Međimurske županije REDEA i Tehnološko-inovacijski centar Međimurje.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter