LJUBLJANA

Ljubljana sprema skup potpore Ukrajini, Rusija više nema "počasnih" konzula

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Slovenski premijer Janez Janša pozvao je u ponedjeljak građane da sudjeluju na velikom skupu protiv ruske agresije na Ukrajinu u srijedu u Ljubljani, a nastavljaju se i drugi izrazi nezadovoljstva i potpore Ukrajini pa se tako pet počasnih konzula u Sloveniji odreklo tog statusa.

Slovenski mediji prenose da je Janša, govoreći za medijsku mrežu Euractiv, upozorio da Zapad mora zaustaviti Putina sada i da bi "ako Kijev sada padne, to imalo posljedice za cijeli istok Europe te da bi njegove slijedeće "mete" mogle biti Moldavija i Gruzija, onda Balkan, a kasnije i baltičke države.

Slovensko ministarstvo vanjskih poslova u ponedjeljak je priopćilo da slovenskim državljanima "zbog ruske vojne agresije na Ukrajinu" savjetuje otkazivanje putovanja na područje Rusije i Bjelorusije.

Slovenski ministar vanjskih poslova Anže Logar objavio je da Rusija u Sloveniji više nema počasnih konzula, nakon što ih se svih pet odreklo tog statusa zbog ruske agresije na Ukrajinu, a ministarstvo povuklo svoju raniju suglasnost za njihovo postavljanje.

Bivša slovenska ministrica za socijalnu politiku Anja Kopač još je u petak u znak prosvjeda vratila odličje koje joj je je 2017.  dodijelio ruski predsjednik Vladimir Putin "za jačanje mira i prijateljstva među narodima", rekavši da je to njen osobni prosvjed zbog čina ruske agresije i grubog kršenja međunarodnog i humanitarnog prava, te da je ponosna na taj svoj čin.

Slovenski premijer najavio je održavanje skupa potpore Ukrajini koja se suočava s ruskom agresijom za srijedu popodne u Ljubljani.

 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter