Ilustracija (Pexels)
Mnogi vlasnici pasa vjeruju da redovito kupanje znači dobru brigu o ljubimcu, ali stručnjaci upozoravaju da pretjerivanje može više štetiti nego koristiti. Iako nitko ne želi da mu pas neugodno miriše, prečesto pranje šamponom i vodom može ozbiljno oštetiti kožu psa, njegov najveći organ.
To ovisi o pasmini, tipu dlake, načinu života i zdravlju psa. Veterinarka dr. Sarah Cortright ističe da većini pasa kupanje treba svaka četiri do šest tjedana, no to nije pravilo za sve. Najvažnije je pronaći ravnotežu koja odgovara vašem ljubimcu.
Na primjer, pasmine s masnijom dlakom, poput koker španijela ili baseta, treba češće kupati, svakih dva do četiri tjedna, jer njihova koža luči više masnoće i miris se brže razvija.
Psi s gustom ili dvostrukom dlakom, poput haskija, zlatnih retrivera ili bernskih planinskih pasa, prirodno su otporni na prljavštinu pa im kupanje nije potrebno često, dovoljno je svaka dva do tri mjeseca, uz redovito četkanje.
Kratkodlaki psi, poput francuskih buldoga ili hrtova, mogu se kupati i rjeđe, svaka dva do tri mjeseca, osim ako se zaprljaju. Bezdlačne pasmine, kao što je kineski kukmasti pas, često zahtijevaju češće kupke, ponekad i jednom tjedno, kako bi se spriječilo začepljenje pora.
Koža psa proizvodi prirodna ulja koja štite dlaku i kožu, održavaju ih elastičnima i zdravima te djeluju kao prirodna zaštita od bakterija. Svakim pranjem, osobito agresivnim šamponima, ta zaštita se ispire. Koža tada postaje suha, sklonija pucanju i infekcijama jer je narušena njezina prirodna barijera.
Uz to, čestim kupanjem uklanjaju se i korisne bakterije s kože koje štite organizam od štetnih mikroba. "Prečesto pranje narušava ravnotežu bakterija na koži, što može izazvati svrbež, suhoću i čak infekcije", upozorava dr. Cortright.
Ako pas živi u stanu i rijetko se zaprlja, rjeđe kupanje je sasvim dovoljno. S druge strane, psi koji često borave vani, trče po šumi ili se valjaju u blatu, trebat će češće kupanje.
Psi koji pate od alergija mogu imati koristi od češćih kupki jer se pranjem s kože uklanjaju alergeni poput peludi ili prašine. Također, ako pas ima kožne bolesti, veterinar može preporučiti češće korištenje posebnih šampona kao dio terapije.
U nekim situacijama nije potrebno potpuno kupanje. Ponekad je dovoljno isprati psa toplom vodom ili ga dobro iščetkati kako bi se uklonila prljavština i rasporedila prirodna ulja po dlaci.
Uvijek koristite šampone namijenjene psima jer imaju pH prilagođen njihovoj koži. Ljudski šamponi mogu je isušiti i nadražiti. Ako niste sigurni koliko često prati svog psa ili koji proizvod koristiti, najbolje je posavjetovati se s veterinarom ili profesionalnim njegovateljem pasa.