Ilustracija (Pexels)
Akvarij može biti prekrasan dodatak domu, vizualno umirujuć, tih i pun života. No iza te idile krije se i odgovornost. Riba ne laje kad je gladna, ne skače kad joj nešto nedostaje, zato je važno znati što vaš podvodni svijet treba da bi bio zdrav i stabilan. Dobra vijest? Osnove njege akvarija nisu komplicirane, ali ih treba poštovati, prenosi Index.hr.
Ako ste potpuni početnik, evo što trebate znati da biste akvarij održavali pravilno i bez stresa.
Početnička greška je otići u trgovinu, zaljubiti se u neku ribicu i onda naknadno smišljati gdje i kako će živjeti. Svaka vrsta ima svoje potrebe: veličina akvarija, temperatura, pH vode i broj riba koje može podnijeti u društvu nisu univerzalni. Prvo istražite, onda kupujte. Za početak je idealan akvarij od 60 do 100 litara, jer se u njemu lakše održava stabilna kemija vode nego u manjim spremnicima.
Kada napunite akvarij vodom iz slavine, ona sadrži klor i druge kemikalije koje mogu naštetiti ribama. Zato se koristi deklorinator, tekućina koja neutralizira štetne tvari. Također, voda treba odstajati i biti približno iste temperature kao u akvariju. Prije nego stavite ribe u novi akvarij, potrebno je "zreliti" akvarij barem 7 do 14 dana, kako bi se uspostavila ravnoteža dušikovog ciklusa (više o tome malo niže).
Bez filtra, akvarij postaje brzo zagađen. Filter uklanja ostatke hrane, otpadne tvari i održava vodu prozračnom. Tri osnovna tipa filtracije su:
Početnicima se preporučuju unutarnji filteri s kombiniranim ulošcima, jer su jednostavni za održavanje.
Prehrana riba jedna je od najčešćih pogrešaka. Većina početnika prehranjuje ribe, što vodi do zagađenja vode. Pravilo je: koliko ribe mogu pojesti u 2 minute, i to 1 od 2 puta dnevno. Ostaci hrane kvare vodu i štete zdravlju.
Održavanje akvarija ne znači da sve morate čistiti svaki dan. Umjesto toga:
Ribe ne trebaju svjetlo 24 sata dnevno, 8 do 10 sati svjetla dnevno je dovoljno, i poželjno je koristiti tajmer. Prave biljke pomažu u održavanju kvalitete vode, ali ih treba pažljivo birati.
Kod ukrasa izbjegavajte plastiku s oštrim rubovima - radije birajte glatke, prirodne materijale i skrivače koje ribe mogu koristiti za odmor.
Mnogi početnici preskaču ovu fazu. Kad ribe izbacuju otpad, on se pretvara u amonijak, koji je otrovan. Bakterije zatim pretvaraju amonijak u nitrit, a zatim u nitrat, koji se uklanja izmjenom vode. Bez razvijenog ciklusa, ribe brzo obolijevaju. Zato se novi akvarij ne smije naseliti ribama odmah, mora proći tzv. "ciklička faza".