admiralitet
Monumentalna zgrada Admiraliteta koja dominira pulskom rivom u lošem je stanju. Otpali su dijelovi pročelja iznad glavnog ulaza, gdje već duže od godinu i pol dana prolaznike štiti drvena skela. Početkom travnja prošle godine, naime, pao je kameni komad dekoriranog krovnog vijenca. Od početka korona-krize glavni je ulaz zatvoren i u zgradu se ulazi s parkirališta, kažu nam sugovornici koji ovdje rade, a koje smo zatekli na hodnicima. Dodaju da se pročelje i drugdje urušava, posebno su propali kameni ukrasi iznad prozora koji također prijete prolaznicima, a ispod kojih nema zaštitne skele. Velik je problem i dimnjak koji je popucao čitavom dužinom i čije bi se urušavanje odrazilo na cijelu zgradu.
Zgradu Admiraliteta u 19. stoljeću izgradila je Austro-Ugarska Monarhija u svojoj glavnoj ratnoj luci i sve do početka novog tisućljeća ovdje su bila sjedišta zapovjedništava ratnih mornarica bivših država. Ministarstvo državne imovine dalo je ovu povijesnu zgradu Istarskoj županiji na korištenje, a osim Županije, dio zgrade koristi i Carina. Tu su sjedišta triju županijskih odjela, za obrazovanje, sport i tehničku kulturu, za proračun i financije te za kulturu i zavičajnost, zatim županijskog Zavoda za prostorno uređenje, Javne ustanove Regionalni koordinator Istarske županije za europske programe i fondove te Zaklade za poticanje partnerstva i razvoj civilnog društva.
Zaposlenici s kojima smo razgovarali kažu da je zgrada u lošem stanju upravo zbog vlage, da je sagrađena na dijelu rive koje je nasipano zemljom pa more nagriza temelje, salinitet u zraku također čini svoje. Saznajemo da su zadnji popravci obavljeni prije ove pandemije. Jedan od sugovornika pokazuje nam pukotinu iznad glavnog ulaza koja je nastala nakon lanjskog urušavanja. Kaže da je dolazio i restaurator iz Italije, zgradu su snimali dronovima, ali su rekli da nema materijala kojim bi se taj dio obnovio. Da se zakrpa, kad-tad bi opet palo, potrebna je cjelovita restauracija.
Iako je zgrada pod zaštitom, kao kulturno dobro, u Hrvatskom restauratorskom zavodu kažu da nemaju nikakvu poveznicu s njom. Djelatnica Ministarstva kulture odgovorila nam je da se obratimo vlasnicima ili korisnicima zgrade. U Istarskoj županiji kažu da su poduzeli sve hitne radnje kada je u travnju prošle godine otpao betonski komad s krovnog vijenca.
- Osigurali smo prolaz postavljanjem zaštitne skele, u što je uloženo 42.373 kune. Za uslugu dijagnoze stanja kamene rekonstrukcije krovnog vijenca i kapitela stupova zgrade izdvojeno je 123.055 kuna. Tom dijagnozom utvrđeno je da je potrebno 101.300 eura kako bi se sanirala i zaštitila kamena konstrukcija. U veljači ove godine uputili smo prijedlog Ministarstvu državne imovine da se hitna sanacija zgrade Admiraliteta u iznosu od 50 posto podmiri iz državnog proračuna jer je zgrada vlasništvo Republike Hrvatske. Naglasili smo da svi korisnici zgrade redovito podmiruju troškove koji terete nekretninu temeljem sklopljenog ugovora s državom, da je zgrada kulturno dobro te je za sanaciju potrebno angažirati ovlaštene izvođače i provesti zahvat pod nadzorom Konzervatorskog odjela. Ministarstvo državne imovine nam je koncem svibnja ove godine dalo suglasnost za početak uređenja zgrade, ali bez mogućnosti podmirenja dijela troškova iz državnog proračuna, kažu u Županiji.