U tijeku je revizija pretvorbe i privatizacije. Najviše prijava dobile su Plodine Zadar, a po jednu i Anita Vrsar te pulski Arenaturist, stoji u izvještaju glavne državne revizorice Šime Krasić. Od tisuću privatiziranih poduzeća koja su prošla reviziju, 169 je u međuvremenu završilo u stečaju, ukupni temeljni kapital smanjen im je za 18 posto, a izgubljeno je 269 tisuća radnih mjesta ili 60 posto
Ilustracija
Španjolski tenor svjetskog glasa Placido Domingo održao veličanstven koncert u pulskoj Areni; Paklenica i Velebit u plamenu, požari haraju i Europom; Vlada se bavi sanacijom ratnih šteta - Obnova porušenih kuća pojela jednu autocestu Zagreb - Split; Koalicija IDS-a i SDP-a izgubila vlast u Balama - IDS-ov donačelnik Bala Marčelo Petrović postao nezavisni vijećnik; Miodrag Čerina dao ostavku s mjesta pročelnika za školstvo, sport, zdravstvo i socijalnu skrb Grada Pule; Češka agencija nudi Rovinj kao swingerski raj - javlja naslovnica Glasa Istre zadnjeg dana srpnja 2003. godine.
Slavni Domingo je, kao i prije njega Luciano Pavarotti, uoči koncerta u pulskom amfiteatru posjetio vodnjansku crvku sv. Blaža, zaštitnika grla kojem se, kako je rekao, moli svakog dana. Obećao je i razgovarati sa svojim poznanicima u UNESCO-u ako mogu pomoći da se vodnjanske relikvije i mumije uvrste na listu svjetske baštine, prenio je tada župnik Marijan Jelenić. Jelenić još i danas neuspješno lobira za UNESCO-ovu zaštitu.
Ovog puta listamo stare novine odostraga i ostanimo u kulturi: u Malom rimskom kazalištu, u sklopu Histria Festivala koji je godinama u Puli organizirao Bashkim Shehu, te večeri nastupala je Monika Leskovar, svjetski proslavljena hrvatska violončelistica. Njezin "glazbeni kolega" Puljanin Robert Schenk darivao joj je kutiju za violončelo iz svoje, također svjetski poznate manufakture.
U svijetu Amerikanci tragaju za Sadamom Huseinom, iračkim diktatorom kojeg je američki državni tajnik Colin Powell nazvao "hrpom smeća koja čeka da je pokupimo". Pivovarski, pak, rat vodi slovensko novinstvo protiv belgijskog investitora, smatra belgijski veleposlanik u Ljubljani. Kupovinu Uniona, kaže veleposlanik, stopiraju novinari šireći nepovjerenje u strane investitore te druga slovenska pivovara, Laško, koja ne želi konkurenciju.
Za to vrijeme Hrvatska se sprema profesionalizirati svoju vojsku jer bi se "do kraja 2003. mogla suočiti s pitanjem legitimnosti instrumenta opće vojne obaveze jer će broj onih koji odlaze na civilnu službu premašiti broj onih koji odlaze na služenje vojnog roka u postrojbe HV-a". Zahtjeva za civilno služenje vojnog roka 1992. godine bilo je 152, a 2002. godine 8.556.
U vijestima iz zemlje još izdvajamo: radnici "Viktora Lenca" ponovno u štrajku, stečaj riječkog brodogradilišta sve izgledniji. Vlada Ivice Račana osniva Hrvatski imovinski fond koji će upravljati državnom imovinom, a cilj im je, kažu, "pojednostaviti privatizaciju". Slavko Linić smatra da državno zemljište oko tvrtki koje im je važno za poslovanje treba tim tvrtkama i prodati, a ostalo zadržati u državnom portfelju, dok zemljište oko hotela, zalaže se ministrica turizma Pave Župan Rusković, treba samo davati u najam, ne prodavati. Spominje se i radničko dioničarstvo, ali u kontekstu prodaje državne imovine: novi Zakon o privatizaciji omogućit će radnicima da do kraja otkupe "svoje" dionice državnih tvrtki kako bi ih mogli - prodati.
"Stranci tiho preuzimaju najbolje komade Jadrana", naslov je komentara Ive Jakovljevića, uz članak o završenoj reviziji pretvorbe i privatizacije u još 227 poduzeća koja je rezultirala i kaznenim prijavama. Najviše prijava dobile su Plodine Zadar, a po jednu i Anita Vrsar te pulski Arenaturist, izvještava novinarka Jagoda Marić te prenosi ukupne brojke u okviru pod naslovom "Nestalo 269 tisuća radnih mjesta". Od nešto više od tisuću privatiziranih poduzeća koja su prošla reviziju, izvještava glavna državna revizorica Šima Krasić, 169 poduzeća je u međuvremenu završilo u stečaju, ukupni temeljni kapital smanjen im je za 18 posto, a izgubljeno je 60 posto radnih mjesta.
Prodaja zemljišta u Istri i osnivanje tvrtke Brijuni rivijera te su godine podigli istarsku oporbu na noge. Odbor za referendum, koji je skupio 10 tisuća potpisa na peticiji za preispitivanje tih odluka Županijske skupštine koja "zaobilazi gradska i općinska vijeća", održao je javnu tribinu u Umagu. Kako prenosi novinar Luka Jelavić, voditelji tribine među kojima je bio i Vili Bassanese, tada nezavisni umaški vijećnik, ostali su stajati, solidarizirajući se s okupljenim građanima kojima je gradska uprava u zgradi Pučkog učilišta osigurala - šest stolica.
Ima i lijepih vijesti: Poreč i Umag u užem su izboru za najuređeniji grad, Vrsar kandidat za najuređeniju turističku općinu, rabačke St. Andrea, Girandella i Lanterna među najljepšim plažama na hrvatskom Jadranu. Kapacitet Butonige zadovoljava potrebe Istre za pitkom vodom barem sljedećih deset godina, rekli su u ovo doba 2003. Darko Bratulić i Milan Antolović, čelnici Nadzornog odbora VSI Butoniga kojem je to bila prva sezona redovnog, ne više probnog rada. Bila je to prva faza izgradnje.
Doba je to "nacionalne" koalicije IDS-a i SDP-a u istarsko-riječkoj izbornoj jedinici, gdje bi nositelji zajedničke liste, nada se tadašnji šef IDS-a Ivan Jakovčić, trebali biti "njegovi". "Kolega Damir Kajin ima čvrsto osigurano mjesto", kaže Jakovčić te dodaje još Valtera Drandića i Doroteu Pešić Bukovac, a "nakon izbora očekuje se i da ja budem na listi", rekao je Jakovčić novinaru Goranu Prodanu.