Nisu izustili ni riječ, ušli su u našu agenciju u 17.35 sati dok su unutra bila dva češka bračna para. Dvoje je sjedilo dok je drugi bračni par mijenjao 50 njemačkih maraka. Jedan razbojnik je bio pored bankomata, dok je drugi odgurnuo dvoje turista i preskočio preko pulta te zabio ruku u ladicu gdje se nalazi novac, ispričali su vlasnik opljačkane agencije i radnica
Vremeplov, Glas Istre 22. kolovoza 1998.
Istarski HDZ protivio se dvojezičnosti u nekim istarskim gradovima, pa je tako 22. kolovoza 1998. godine Glas Istre objavio tekst s masnim naslovom: "Odluka o dvojezičnosti u Pazinu bila bi provokacija". Konkretno, radilo se o dvojezičnim pločama na institucijana Istarske županije, koje je želio, a na koncu i dobio, čelnik IDS-a Ivan Jakovčić. Pa tako Mario Bratulić kao predsjednik Županijskog odbora HDZ-a ističe da se Ivan Jakovčić "ne obrazire na mnogoljudno hrvatsko stanovništvo u Pazinu", kao i da "u Pazinu živi jako malo Talijana". Kao što se danas zna, županijske ploče u Pazinu jesu dvojezične, a sam Grad Pazin nikad nije uveo dvojezičnost.
Bila je to jedna od top istarskih tema te kolovoške subote prije 23 godine. A u svijetu, kao i danas - glavna tema su Talibani. Zanimljivo je da su tih dana oni s naslovnica svjetskih tema skinuli aferu (i to doslovno aferu, ljubavnu) američkog predsjednika Billa Clintona i Monice Lewinsky. Pa tako Glas Istre piše da se u nepuna četuru dana Clinton dva puta obraćao javnosti. Prvi put kad se ispričavao zbog lažnog svjedočenja u slučaju Lewinsky, a drugi put kad je objavio udar na terorističke baze u Afganistanu i Pakistanu. "Riječ je o objektima terorističke mreže saudijskog disidenta Osama Bin Ladena i njegovih pristalica", piše Glas Istre, a danas nam to djeluje kao svojevrsno pretskazanje onoga što će se dogoditi 11. rujna 2001.
Arena samo za najbolje
Pula se bavi kriterijima za nastup u Areni. Pa tako Željko Ujčić, tadašnji ravnatelj Arheološkog muzeja, koji upravlja Arenom, kaže da "samo veliki, oni kod kojih su i program i organizacija nastupa vrhunski, mogu i zaslužuju nastupati u našem amfiteatru".
Tko bi rekao, ali i onomad je bilo problema s divljim kampistima, ali najzanimljivija tema dana je anketa u kojoj su Puljani govorili o promjenama ulica, garnirana naslovom "Besmisleno, nelogično i skupo". Liječnik Zoran Ristić kaže da je to "najveća glupost koju su mogli napraviti", dok se servirka Anči Vitasović požalila da "neki ne znaju ni ime ulice u kojo stanuju". Prodavačica Ruža Božić kaže da "ne razumije zašto se kod nas ne poštuje tradicija".
Stonesi u Zagrebu
Glas Istre tog dana izvještava i s koncerta Rolling Stonesa u Zagrebu. Pod naslovom "Nisu Stonesi izmislili rock - to se samo tako čini" piše da su "Mick, Keith, Ronnie i Charlie hrvatskoj i inoj publici, njih više od 80 tisuća, pružili dva i pol sata pažljivo odabranih hitova", te da je "zagrebački koncert ponovo potvrdio ono što se već dugo zna o Stonesima a može se sažeti u dvije riječi: vječna mladost". Konceret je održan na hipodromo i bio je to prvi nastup Rolling Stonesa u Zagrebu nakon 22 godine.
A na stranicama crne kronike piše se o oružanoj pljački na pulskoj rivi, u kojoj je ukradeno 40.000 kuna. Pljačka se dogodila dva dana ranije usred dana, oko 17.30 sati. Opljačkana je turistička agencija Commodore travel.
- Nisu izustili ni riječ, ušli su u našu agenciju u 17.35 sati dok su unutra bila dva češka bračna para. Dvoje je sjedilo dok je drugi bračni par mijenjao 50 njemačkih maraka. Jedan razbojnik je bio pored bankomata, dok je drugi odgurnuo dvoje turista i preskočio preko pulta te zabio ruku u ladicu gdje se nalazi novac, ispričali su vlasnik agencije i radnica, opisavši lopove kao maskirane sunčanim naočalama i maramama. Ispred zgrade je bilo, prepričavaju vlasnik i radnica, 20-ak ljudi koji su sve vidjeli i gledali kao skamenjeni. Jedino se vozač hitne pomoći koja je naišla ohrabrio i krenuo u trk za jednim od pljačkaša, ali je morao odustati kad je ovaj uperio pištolj u njega.
I na koncu još jedna zanimljivost. Koliko god danas to teško bilo zamisliti, ali te 1998. godine internet je još bio u povojima, a prvi mobilni telefoni su se tek počeli pojavljivati. Pa tako Glas Istre piše da je lani, dakle 1997., u Europi na internet spojeno samo 13,3 milijuna računala. Vodeća u broju konekcija bila je Njemačka, a slijedile su Velika Britanija i Francuska.