(Snimio Milivoj Mijošek)
Trenutno stanje u novoizgrađenom naselju na Valvidalu ukazuje na to da Grad Pula prostorno planiranje prepušta privatnim investitorima koji se ne drže propisanih zakona, u potpunosti zanemarujući zelene površine i okolišnu prihvatljivost.
Premda Generalni urbanistički plan Grada Pule (GUP) jasno određuje da se "najmanje 20 posto površine svake građevne čestice mora urediti kao parkovni nasadi i/ili prirodno zelena površina", ovo naselje, koje se proteže uzduž zaobilaznice od Pula City Malla do Šijane i Kaštanjera, umjesto parkovima i zelenim površinama, obiluje betonom!
Nove zgrade na Valvidalu niču kao gljive nakon kiše, ali od zelenih površina ovdje nema ni "z". Gdje su parkovi, a ne dječja igrališta od tartana, kojima se Grad uporno hvali; gdje su zelene livade i blatnjavi tereni po kojima će djeca napucavati loptu? Problem je to na koji se nedavno osvrnula Zelena Istra u tekstu o novoj stambenoj zgradi u ulici Bože Gumpca (51, 51A, 53 i 53A). Dvije su to četverokatnice, jedna nasuprot druge. Čini se da bi među zgradama savršeno pristajao omanji park ili makar nekoliko stabala koji bi svojim krošnjama stvarali svjež zrak i štitili tlo od prekomjernih vrućina ljeti. Umjesto toga, ovdje se može pronaći - kako efektno ističe Zelena Istra - "beton, beton i samo beton".
- Nedopustivo je da Grad prepušta planiranje čitavog jednog naselja "neukusu" investitora koji se prvenstveno vodi profitom. U današnje vrijeme kada je još važnije očuvati zeleni fond i uložiti u zelenu infrastrukturu, ovakvoj praksi treba hitno stati na kraj. Osim sve važnije prilagodbe klimatskim promjenama, ne treba zaboraviti kulturološku i društvenu važnost zelenih površina koja naselju daju nešto s čime se nova pulska naselja ne mogu pohvaliti - a to je identitet!, poručuje Irena Burba, predsjednica Zelene Istre.
Upitali smo Grad kako je moguće da, unatoč jasno pripisanoj odredbi GUP-a, novoizgrađena stambena zgrada nema nikakvih zelenih površina.