(D. ŠTIFANIĆ)
Višemjesečna kriza u pulskom brodogradilištu grubo se reflektirala na jednu od socijalno najranjivijih skupina, a riječ je invalidima rada, bivšim i sadašnjim uljanikovcima koji su radeći u brodogradilištu djelomično ili trajno izgubili radnu sposobnost te tako u tvrtku, figurativno rečeno, ugradili i dio sebe.
Zadnje veliko kadrovsko restrukturiranje u Uljaniku 1996. godine provedeno je upravo na način da je više od 700 radnika otišlo u invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad ili na skrb Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. Uljanik je ljudima koji su prijevremeno otišli u invalidsku mirovinu uredno svakog mjeseca isplaćivao takozvanu rentu, odnosno razliku između umanjenog iznosa mirovine i onog iznosa na koji bi imali pravo da su na svojim radnim mjestima mogli dočekati punu starosnu mirovinu. Na isti su se način obeštećivali i radnici koji su zbog profesionalnog oboljenja ili povrede na poslu morali radno mjesto unutar brodogradilišta zamijeniti nekim s poslom koji mogu obavljati, a za koji je predviđena manja plaća. Kompanija je osiguravala naknadu s kojom bi njihova primanja bila ravna onima koja su ostvarivali prije utvrđivanja invaliditeta.
Nemoguće spojiti kraj s krajem
- Ta renta uredno je stizala svakog mjeseca na dan kada je u Uljaniku isplaćivana plaća. Međutim, od ljetošnjeg štrajka, odnosno one dvije plaće koje su radnicima osigurane uz pomoć države, nitko od nas po toj osnovi nije dobio ni jednu kunu. Dakle, ovo je četvrti mjesec da se ne isplaćuje ni renta nama koji smo u invalidskoj mirovini, a ni razlika plaće zaposlenim invalidima rada. U ovoj situaciji koja vlada u i oko Uljanika ne možemo dobiti nikakvu informaciju što se događa i hoće li nam i kada biti isplaćeni ti novci, požalio nam se jučer jedan od uljanikovih umirovljenika u invalidskoj mirovini koji je, kaže, proteklih tjedana uzaludno obilazio brojne pragove ne bi li uspio dobiti bilo kakvu informaciju.
Radi se, pojasnio je, o mjesečnoj novčanoj renti kojoj iznos ovisi o tome koliko je radniku koji je morao u prijevremenu invalidsku mirovinu zbog toga umanjena osnovna mirovina koju prima.
- Za neke od nas radi se o nekoliko stotina kuna mjesečno, a za neke koji su zbog gubitka radne sposobnosti mladi morali biti umirovljeni, taj iznos doseže i polovicu ukupne mirovine pa su zbog svega ovoga doista dovedeni u tešku situaciju. Međutim, taj novac važan je svima nama, jer od njega živimo i njime plaćamo račune, a nismo u mogućnosti niti nam zdravlje dopušta da ga zaradimo negdje drugdje. Stoga apeliram da se pri traženju rješenja ne zaboravi na nas. Svjesni smo da je financijska situacija teška, ali samo s dijelom mirovine za neke je doista nemoguće spojiti kraj s krajem, kazao nam je.
Nema novca, nema rješenja
U Uljaniku kažu da je za plaće koje su isplaćene u kolovozu i rujnu Vlada jamstvom pomogla da se osigura isključivo onaj iznos koji pokriva bruto plaće zaposlenika, a zadnja plaća koja je kao minimalac isplaćena prije nekoliko dana nije išla s računa Uljanika. U Uljaniku kažu da su svjesni problema, međutim trenutno nemaju rješenje za ovaj problem, doznajemo u brodogradilištu.
Neki sadašnji i bivši uljanikovci na koje se odnosi ovaj problem informirali su i sindikate.
- Znam da mnogima od njih to znači egzistenciju, ali kao i mnoge druge, i tu je obavezu u ovom trenutku očito nemoguće izvršavati. Međutim, prava iz radnog odnosa i na te naknade ne zastarijevaju i ljudi ih sigurno neće izgubiti, kazao je Đino Šverko, povjerenik Sindikata metalaca u Uljaniku.
(M. PAVLOVIĆ)