WILLEM ODLAZI IZ PULE

ULJANIK BRODOGRADILIŠTE će tegliti jaružara iz Pule za veliki novac. Posao će dobiti 20 radnika sa zavoda

| Autor: Orjana ANTEŠIĆ

Početkom idućeg tjedna stečajna upraviteljica Uljanika d.d. Marija Ružić krenut će u postupak primopredaje gotovo 800 milijuna kuna vrijednog jaružala "Willem Van Rubroeck" njegovim kupcima iz kompanije Dredging & Maritime Management iz sastava Jan De Nul Grupe.

Nakon što je iz Fine pristigla službena potvrda da je uplaćen cjelokupan iznos kupovnine, stečajni sudac Damir Rabar finalizirao je kupoprodaju zaključkom kojim se ova Uljanikova novogradnja ima predati u posjed kupcu, zajedno sa svom pripadajućom opremom koja se nije ugradila na brod. Kako doznajemo, riječ je o popriličnoj količini materijala i opreme, od koje će u Jan De Nulu jedan dio nastojati ukrcati zajedno s jaružalom na specijalni brod za prijevoz teških tereta, s kojim će "Willem Van Rubroeck" otići iz Pule. Drugi dio opreme, doznajemo, transportirat će se kopnenim putem, a samo u tom dijelu radi se o 70-ak kontejnera.

Pripreme za tegalj Jan de Nulovog jaružala potrajat će određeno vrijeme, predviđanja su da će se to protegnuti i do osam tjedana. Stečajni upravitelj Uljanik Brodogradilišta Loris Rak zatražio je i odobreno mu je da može zaposliti dodatni broj radnika da bi se odradio taj posao od kojeg će Uljanik Brodogradilište u stečaju uprihodovati značajan novac. Riječ je o oko 20 radnika koji će tako dobiti priliku da ipak nešto zarade i dobiju plaću za 2 mjeseca. U kuloarima se spominje da će cijeli posao Uljanik Brodogradilištu donijeti i do 500.000 eura.

Do konca veljače na Trgovačkom sudu u Pazinu trebalo bi se održati i ročište za razdiobu 794 milijuna kuna, za koliko je prodano jaružalo. Najprije će se namiriti banke, čije su hipoteke bile prve po redoslijedu upisa na "Willemu Van Rubroecku", a grube su procjene da će belgijski KBC i Privredna banka Zagreb "povući" i do 300 milijuna kuna jer tek treba vidjeti što će pokazati konačni obračun njihovih potraživanja. Prema toj gruboj računici, od prodaje ove Uljanikove novogradnje u državni proračun uspjelo bi se vratiti oko pola milijarde kuna, odnosno tek nešto više od polovice onog što se platilo sredinom prošle godine, kada je državna blagajna ostala kraća za 920 milijuna kuna protestiranih jamstava.

Nije zgorega podsjetiti da su početkom prošle godine, nakon što je već bio raskinut ugovor za ovo jaružalo, iz Jan De Nula nudili rješenje kojim se mogla izbjeći aktivacija državnih jamstava. Plan je bio da se jaružalo završi u Trstu, a hrvatska je strana trebala platiti 30 milijuna eura, temeljem procjena troškova teglja i završetka ovog jaružala u talijanskom brodogradilištu. Zauzvrat, Jan De Nul hrvatskoj je Vladi nudio da će vratiti 920 milijuna državnih jamstava. Međutim, do dogovora nije došlo, čemu je kumovala i situacija da su radnici pulskog škvera bili u štrajku, pa tu Uljanikovu novogradnju tada nije imao tko pripremiti za tegalj.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter