(M. MIJOŠEK)
Pula je grad koji je u svojoj povijesti puno puta pao, međutim svaki se put ponovno digao na noge jači nego prije. Pula je uvijek kretala dalje jer su generacije Puležana u kritičnim trenucima znale preuzeti situaciju u svoje ruke i hrabro usmjeriti razvoj grada. Sada je taj trenutak došao za našu generaciju
PIŠE Milan PAVLOVIĆ
Zbog izvanrednih okolnosti izazvanih pandemijom korona virusa koje su na određeno vrijeme zaustavile naše uobičajene živote i promijenile mnoge navike ni početak svibnja u Puli neće biti onakav kakav je „oduvijek“ bio. Jedna od tih tradicija koje su gajile generacije Puljana bila je da 1. svibnja, na dan kada se obilježava Međunarodni praznik rada, jedna od nezaobilaznih točki prvomajskog druženja bude Šijanska šuma s programom proslave koja se na tom prostoru održavala desetljećima. U ovim danima u kojima je jedno od glavnih oružja u borbi protiv virusa socijalna distanca Šijanska šuma će umjesto uobičajenih masovnih dolazaka na feštu biti prepuštena odgovornim prazničnim šetačima. Gužve ove godine neće biti ni na Hidrobazi s koje je prošle godine uspješno lansirano prvo izdanje Rock'n'Grill festivala.
Stota obljetnica krvavog 1. Maja
Ova izuzetno uspješna inicijativa svoj će nastavak vjerojatno dobiti u neka bolja vremena, a bolja vremena morat će sačekati i brojna druga događanja koja su se u Puli organizirala povodom obilježavanja 5. svibnja i Dana grada. Izostat će ove godine i uobičajena svečana sjednica pulskog Gradskog vijeća, no u razgovoru s predsjednikom tog predstavničkog tijela Tizianom Sošićem dotakli smo se najvažnijih tema s kojima se ove godine s govornice namjeravao obratiti vijećnicima i svojim sugrađanima. Prva od njih odnosila se na stotu obljetnicu tzv. „krvavog 1. Maja“, velikog radničkog prosvjeda koji se u proljeće 1920. godine dogodio u centru Pule i okršaj radnika s vojskom koji je završio s tragičnim posljedicama.
-Možda je baš trenutna situacija s ograničenjima koja su na snazi radi sprječavanja širenja koronavirusa, a koja nas sprječavaju organizirati tradicionalnu manifestaciju Međunarodnog praznika rada, najbolja prilika da se prisjetimo tih događaja od prije točno sto godina. Naime, Pula je tradicionalno bila snažno socijalističko i sindikalno središte još za vrijeme Austrougarske monarhije i to ponajprije zato što je u našem gradu postojala snažna industrija predvođena tadašnjim Arsenalom u kojemu je mnoštvo radnika tražilo oblike samoorganizacije radi zaštite i promicanja radničkih prava. Zato su sindikalne organizacije zadržale snažan utjecaj i snagu prelaskom pod Italiju. Dakle, socijalistička stranka Pule zajedno sa sindikalnim organizacijama i omladinskim socijalističkim društvom organizirali su 1920. godine veliku prvomajsku manifestaciju, koja je trebala kulminirati govorom sindikalnih vođa na Merkatu. Međutim, kako je bilo razvidno da će se dozvola teško dobiti, odmah ujutro započele su demonstracije radnika i omladine diljem Pule. U konačnici manifestacija je dozvoljena i govor sindikalaca je održan prema planu, a kada su prosvjednici krenuli Ulicom Sergijavaca prema Forumu dočekala ih je vojna blokada. Uskoro su krenule ulične borbe demonstranata i vojske, a tijekom tih borbi ubijeno je sedam demonstranta, a njih 126 je ranjeno. U znak prosvjeda, istog je dana proglašen generalni štrajk u cijeloj Istri. U znak sjećanja na ovaj događaj, na Trgu Portarata postavljena je spomen ploča na koju svake godine tijekom prvomajske proslave, zajedno sa sindikatima, polažemo vijenac, a to ćemo učiniti i ove godine.
Prvomajski govori uvijek su prilika sindikatima da pošalju i poruke vezane uz aktualni položaj radničkih prava u našoj zemlji, ali i na probleme koji nas čekaju u budućnosti. Što su po tom pitanju najveći izazovi današnjice?
-Smatram da je to iznimno bitno za naš grad. Od ključne je važnosti sačuvati i prenositi kolektivnu memoriju o prošlosti Pule, ali se istodobno snažno okrenuti budućnosti. Svjesni smo da nas čeka globalna gospodarska kriza. Danas je gospodarstvo cijelog svijeta povezano i isprepleteno, a u takvoj situaciji teško je očekivati da će se neka europska zemlja oporaviti dok su ostale u krizi. Niti jedna zemlja ne može samostalno osigurati i financirati oporavak gospodarstva jer danas postoji jedna ključna nepoznanica. Naime, prvi put u povijesti globalna gospodarska kriza nije prouzročena sektorskom financijskom krizom, kao na primjer 2008. godine. Uzrok ove predstojeće gospodarske krize je globalni zastoj svih aktivnosti zbog socijalnog distanciranja, a u interesu zaštite zdravstvenih sustava i života ljudi. Međutim, u ovakvoj situaciji možemo očekivati i velike, pa i revolucionarne promjene u kraćim razdobljima. Svakom velikom gospodarskom i znanstvenom napretku prethodila je duboka kriza. Napredak, međutim, zahtjeva organizaciju, sustavnost i dosljednost.
Na što konkretno mislite?
-U ovom trenutku najprije treba utvrditi načine sigurnog povratka na radno mjesto za sve zaposlenike. Nadalje, s više izvora se ističe nužnost poticanja što hitnije i cjelovitije digitalne edukacije populacije kao osnovu za razvoj svih gospodarstvenika, obrtnika, prodavača i drugih, uz podršku i pomoć IT sektora kao pružatelja infrastrukture, usluga, ali i znanja. Tu prvenstveno mislim na velike mogućnosti koje za sve nas nudi rad na daljinu (smart working), kao i osmišljavanje novih načina prezentacije i prodaje svojih proizvoda i usluga detektiranjem novih potreba potrošača, a tu je svakako ponuda naših lokalnih proizvoda direktno od proizvođača do kupca. Vidjeli ste dio mogućnosti suvremene tehnologije i po pitanju izdavanja e-Propusnica. Drugim riječima, na poslu nas očekuje evolucija kakvu smo u prošlosti primijetili uvođenjem osobnih računala u svojim domovima, za privatnu upotrebu, ili prelazak na društvene mreže u slobodno vrijeme. Da bismo postigli sve navedeno potrebno je usmjeriti značajna financijska sredstva u obrazovanje i doškolovanje.
Novim tehnologijama do efikasnosti
Može li se današnje društvo brzo i efikasno prebaciti na takav novi način razmišljanja i rada?
- Ja sam optimist. Vidjeli ste kako su se OPG-ovi brzo i efikasno prilagodili radu putem društvenih mreža i to treba potaknuti i podržati. Takvu prilagodbu je potrebno još temeljitije provesti na razini državne uprave i lokalne samouprave i time u najvećoj mjeri neutralizirati birokraciju. Uvođenje novih tehnologija na razini državne uprave i lokalne samouprave nije više stvar prestiža, to je nužnost. Pula je to prepoznala prije više od dvanaest, trinaest godina kada je, kao prvi grad u Hrvatskoj, uvela elektroničko poslovanje koje danas polako preuzimaju i drugi gradovi, što je dobra stvar.
Digitalizacija je ušla i u pulsko Gradsko vijeće. Davno su papiri zamijenjeni tabletima i laptopima, sjednice se emitiraju uživo, uveli ste i elektronski način glasovanja, a posljednja se održala putem video-konferencije. Je li to definitivno budućnost?
- Svakodnevna upotreba novih tehnologija već je dugo godina visoko na listi prioriteta rada pulske gradske uprave i rezultati toga se danas itekako vide. Tako građanima možemo biti puno brži, transparentniji i efikasniji u rješavanju njihovog predmeta, uz smanjene troškove i birokraciju. Uporaba novih tehnologija nije, naravno, zaobišla ni predstavničko tijelo Grada jer nam je želja biti što bolji i u interesu rasprave vijećnika. Želimo maksimalno iskoristiti potencijal koji pružaju suvremene tehnologije za što učinkovitije pružanje usluga građanima.
Kako u novonastaloj situaciji funkcionira Gradsko vijeće?
- Zbog koronavirusa u mjesec dana održali smo tri sjednice „na daljinu“ od kojih zadnju putem telekonferencije i tu moram reći da su vijećnici, neovisno o stranačkoj pripadnosti, pokazali veliku razinu zajedništva. Naravno, današnja situacija nije idealna i bilo je određenih primjedbi i prijedloga da se sjednice održe na drugi način ili da se donesene mjere za pomoć gospodarstvu poboljšaju. Međutim, u nastalim hitnim okolnostima održali smo tri sjednice upravo jer se situacija razvija velikom brzinom i time smo pokazali visoku razinu društvene odgovornosti u granicama naše nadležnosti i u okviru našeg proračuna. Naravno, i nadalje pratimo razvoj situacije i spremni smo djelovati u interesu naših građana
Kako ste općenito zadovoljni radom vijeća u proteklih godinu dana?
- Generalno sam zadovoljan. Vijećnici su itekako svjesni svoje uloge i velike odgovornosti koje imaju i prema građanima, i prema svome gradu. Naravno, ne možemo se svi u svemu složiti i u tome i je čar demokracije, a konstruktivne kritike su uvijek dobrodošle. Što se samih sjednica i odluka tiče, među onima koje su donesene prije epidemije koronavirusa izdvojio bih one koje se odnose na mjere za poticanje gospodarske djelatnosti u starogradskoj jezgri kao i važnu sjednicu na kojoj smo izrazili podršku nastavku brodograđevne djelatnosti našeg Uljanika te niz drugih odluka.
Jesu li Uljanik i koronavirus najveći izazovi Pule u njezinoj novijoj povijesti?
- Definitivno jesu. Borba protiv koronavirusa je, nakon Drugog svjetskog rata, najveći izazov s kojim se cijeli svijet suočava. Ako budemo složni i disciplinirani kao što smo bili prilikom provedbe posebnih zdravstvenih mjera opreza u proteklom razdoblju, smatram da kao „sustav Istra“ možemo biti apsolutni pobjednici u prilagodbi novim gospodarskim izazovima. Ovom prilikom želim se zahvaliti članovima Stožera civilne zaštite Istarske županije, koji su nam svojim radom na najbolji način pokazali da u našoj zajednici imamo vrijedne ljude koji u okviru svojih profesija, ponekad samozatajno, rade vrhunski posao. Oni su isto tako pokazali da su timski rad i suradnja osnova za uspjeh u bilo kojem pothvatu. Prema tome, u Puli i u Istri ne nedostaje vrijednih i kvalitetnih ljudi. Ove tri godine na položaju predsjednika Gradskog vijeća omogućile su mi upoznavanje velikog broja naših sugrađana različitih kultura, vjeroispovijesti i provenijencija. Grad smo velikih rasprava, glasnih polemika i zanimljivih priča. Međutim, jedno je sigurno, građani Pule su, kada je situacija bila najteža, uvijek pokazivali svoje vrline. Pula je grad koji je u svojoj povijesti puno puta pao, međutim svaki se put ponovno digao na noge jači nego prije. Pula je uvijek kretala dalje jer su generacije Puležana u kritičnim trenucima znale preuzeti situaciju u svoje ruke i hrabro usmjeriti razvoj grada. Sada je trenutak za našu generaciju. Moramo svi zajedno biti na visini zadatka koji stoji pred nama. Budimo složni, strpljivi, pažljivi i marljivi, a osobno ne sumnjam da će naš grad iz ove globalne krize izaći snažniji nego ikad.