Akciju je pokrenula grupa građana koja je prije tri godine spasila Galebove stijene od devastacije jer su ondje htjeli postaviti beach bar i adventure park. Tad smo skupili dvije tisuće potpisa i dostavili ih gradonačelniku Borisu Miletiću koji je obećao da za svog života neće napraviti ništa na ovom dijelu obale, kaže Boris Stermotić
U današnjoj akciji čišćenja Galebovih stijena i uvale Mužilj na Stoji sudjelovalo je 50-ak Puljana. Bili su podijeljeni u četiri grupe: jedna je prikupljala otpad, druga betonirala devastirane stube koje vode od fortice do uvale Mužilj, treća je uklanjala granje, dok je četvrta kiselinom brisala nakaradne grafite sa stijenja. Akciji građana priključili su se Zelena Istra, udruga Žuta minuta, Škola preživljavanja Extreme survive, dok je Namještaj Mima osigurao hranu i piće te opremu.
Betoniranja dviju stepenica prihvatio se i Boris Stermotić s Verude, koji se u uvali Mužilj kupa „od rođenja“. Kaže da je ovo prva akcija čišćenja Galebovih stijena, ali ne samo priobalja, nego cijelog poteza od tvrđave prema moru.
-Akciju je pokrenula grupa građana koja je prije tri godine spasila Galebove stijene od devastacije jer su ondje htjeli postaviti beach bar i adventure park. Tad smo skupili dvije tisuće potpisa i dostavili ih gradonačelniku Borisu Miletiću koji je obećao da za svog života neće napraviti ništa na ovom dijelu obale, rekao je Stermotić.
Akciji su se odazvali građani svih dobi, čak i najstariji,93-godišnji Vlado Marinović. „Mladi trebaju shvatiti da plaža mora biti čista i uredna, da vide da smo i mi marljivi, rekao je Marinović. On je, prepričava nam Stermotić, jedini preživjeli u havariji broda „Ljubljana“ koja se dogodila u Bakarskom zaljevu neposredno nakon rata, 14. svibnja 1945. godine, nakon što je naišao na podmorsku minu. Uz njega, čistio je i Špiro Dmitrović (82) koji se rado odaziva svim dobrovoljnim akcijama.
-Uvijek se odazovem. Čistio sam na Gregovici, na Busoleru , u Šijanskoj šumi. Sa 17, 18 godina dobivao sam udarničke značke na autoputovima, to mi je u krvi, kaže Špiro. Zajedno s njim, čistio je i Slobodan Trbović, koji je potegnuo čak iz Umaga. Pitamo Špiru kakav je sve otpad pronađen u šumici. “Ima svega i svačega, samo krokodila nema“, odgovara. Doista, oko 10 ujutro dva su kontejnera, koja je osigurala Herculanea, bila dopola popunjena vrećama smeća, a bilo je tu plastike, čikova, kartona, ali i krupnih komada, madraca, ležaljki , ali i šute, koju nisu mogli pokupiti bez lopata i kariola. Akcijaši nam kažu da bi im dobrodošao bager koji bi očistio kanal oko fortice, no nisu uspjeli pronaći nikog tko bi to dragovoljno obavio. Očišćena je i unutrašnjost fortice koja je bila puna izmeta i smeća.
Stermotić kaže da su im u Gradu obećali postavljanje koševa za odvojeno prikupljanje otpada te znakova zabrane kampiranja, loženja vatre i bacanja smeća. I ovdje je, naime, velik problem divljeg kampiranja koje nitko ne nadzire.
-Masovno kampiraju stranci. Pet puta sam zvao policiju i nikad nisu došli. Nekontrolirano se loži vatra, srećom još nije izbio požar, veli Stermotić.