Gore Amina Hodža i Petra Papa, dolje Teo Bestulić i Barbara Kecman
Gotovo 80 posto maturanata pulske Medicinske škole planira nastaviti svoje obrazovanje, a 92 posto njih planira izaći na državnu maturu, utvrđeno je putem upitnika profesionalnih interesa maturanata Medicinske škole Pula, koje su uoči današneg Dana karijera u suradnji s razrednicima provele pedagoginja Ljiljana Rotar i psihologinja Snježana Grgić.
Maturantice Petra Papa i Amina Hodža kažu da su u sklopu Dana karijera imale priliku saznati koje fakultete mogu upisati, koja znanja mogu ondje steći, koji su uvjeti za upis i kako izgleda život u studentskom domu. Učenici su se mogli informirati i o mogućnostima zaposlenja u Hrvatskoj i inozemstvu te o ekonomskim aspektima poslovanja koji podrazumijevaju prosječnu plaću i naplatu medicinskih usluga.
- Planiram upisati fakultet, jer obrazovanje je bitno, a ostati na nižem stupnju nije opcija. Primarno bih htjela upisati sestrinstvo, a ukoliko ne upadnem onda bi voljela nešto što je vezano za medicinu, kaže Amina.
Petra bi, pak, voljela upisati psihologiju, a idući su joj izbori nutricionizam, radiologija, očna optika ili neko drugo područje medicine. Kažu i da im je bilo vrlo zanimljivo i edukativno predavanje pulskog somatopeda Stanislava Pehareca, voditelja Klinike za fizikalnu terapiju i rehabilitaciju Peharec, koje je završilo netom prije našeg razgovora.
Maturantica Barbara Kecman po završetku srednjoškolskog školovanja planira upisati Fakultet zdravstvenih studija u Rijeci, a još od početka obrazovanja interesira ju primaljstvo, za što se i školuje. Ističe da se trenutno ozbiljno priprema za državnu maturu, što je, kaže, zahtjevno uskladiti s osnovnim programom i planom nastave. Kako kaže, većina njezinih kolega želi stažirati iduću godinu, a potom se upisati na fakultet.
Maturant Teo Bestulić smatra da je korisno bilo informirati se o tome koje fakultete može upisati i gdje se može zaposliti ukoliko odluči odmah raditi, upravo zbog toga što još ni sam nije donio odluku. Program Medicinske škole, kaže, nije težak i vrlo brzo se može usvojiti gradivo, najdraži predmet bila mu je anatomija, no ipak se, kaže, najviše pronalazi u sportu.
Pedagoginja škole ističe da su učenici u sklopu Dana karijera bili jako zainteresirani i postavljali su brojna pitanja.
- Drago mi je da smo nastavili s našom tradicionalnom aktivnosti koja se održava u cilju informiranja maturanata o daljnjem nastavku školovanja ili rada. Pritom smo uključili brojne naše goste, suradnike iz određenih područja koji su maturantima dali konkretne i relevantne podatke o tome kako nastaviti školovanje, gdje, pod kojim uvjetima i koji su elementi bodovanja, kaže Rotar, pritom dodavši da su Danu karijera prisustvovali predstavnici Fakulteta zdravstvenih studija iz Rijeke, profesori s Fakulteta zdravstvenih studija iz Pule, glavna sestra OB Pula, glavne sestre iz Doma za starije i nezbrinute osobe "Alfredo Štiglić" kao i predavači iz područja privatnog sektora.
Ove godine, napominje, imaju 60 maturanata u zanimanjima medicinska sestra, tehničar opće njege, fizioterapeutski tehničar i primalja asistent.
- Medicinske sestre i primalje dva su zanimanja koja su priznata u Europskoj uniji, što znači da se mogu zaposliti diljem Europe, a za fizioterapeute još čekamo da budu usklađeni s europskim direktivama, ističe Rotar.
Dodajmo još da bi, prema spomenutom upitniku, najveći broj maturanata i maturantica htjeli upisati sestrinstvo, potom fizioterapiju, Medicinski i Stomatološki fakultet. Ispitanici koji neće odmah po završetku školovanja nastaviti obrazovanje radit će ili stažirati, dok se dio njih planira vratiti obrazovanju nakon godine dana ili više.
Prema podacima upitnika, maturanti su generalno zadovoljni upisanim smjerom, programom, nastavnicima i mogućnostima zaposlenja, a kao nedostatak izdvajaju online nastavu uvjetovanu pandemijom, zbog čega im manjka prakse za usvajanje vještina.