U drugim zemljama teme će biti jedrenje, ples, nogomet, a mi smo htjeli biti originalni te se odlučili za cirkuske vještine. Dokazana je višestruka prednost ovih vještina za zdravlje pojedinca, njegovo samopouzdanje, koordinaciju pokreta, ravnoteže, pažnju i koncentraciju, kaže pedagogica Vanja Mitrović
Za početak yoga. Nakon toga slijedi žongliranje s čunjevima, kuglama, hodanje na štulama, vrtnja tanjura, diablo i ples na svili, sve je to dio dodatnog nastavnog programa koji pulska Škola za odgoj i obrazovanje planira implementirati u nastavni sustav te su, u suradnji s udrugom Čarobnjakov šešir, svojevrsni inovatori u ovoj nesvakidašnjoj rehabilitacijskoj metodi. Prepoznala je to i Europska unija koja financira projekt Erasmus + "Jačanje kompetencija učenika s teškoćama u razvoju kroz interkulturalne aktivnosti", koji se ovoga tjedna odvija u Puli, a pulska Škola za odgoj i obrazovanje domaćim je susreta srednjoškolaca i profesora škola iz Njemačke, Poljske i Češke.
Nova mjesta
"Svaka edukacija počinje igrom. Kroz svaku novu inicijativu vidimo priliku da naši učenici ostvare još neka socijalna znanja i vještine koja će im pomoći u budućnosti," kaže Višnja Popović, ravnateljica Škole za odgoj i obrazovanje.
"U drugim zemljama teme će biti jedrenje, ples, nogomet, a mi smo htjeli biti originalni te se odlučili za Čarobnjakov šešir i cirkuske vještine. Dokazana je višestruka prednost ovih vještina za zdravlje pojedinca, njegovo samopouzdanje, koordinaciju pokreta, ravnoteže, pažnju i koncentraciju. A tu je i glavna nit vodilja međusobno druženje učenika i razvoj europske ideje. To do sada nije nigdje primijenjeno. Osim toga, prednost su i putovanja, odnosno upoznavanje novih zemalja, što mnogim obiteljima ovih učenika nije dostupno. Ovim projektom oni u druženju upoznaju nova mjesta i jačaju svoje socijalne vještine. Stoga ćemo obići i Glavani park i Brijune", objašnjava Vanja Marković, pedagoginja Škole za odgoj i obrazovanje Pula.
Vrti, vrti
"Toči, toči", viče Marek, odnosno Omar Ivančić, popularni odgajatelj u vrtiću i još popularniji zabavljač i član Čarobnjakovog šešira. "Ma to ti je čakavsko češki, toči na češkom znači vrti, vrti", šali se Marek, a njegova češka grupa vrti tanjure. "Česi kada vrte tanjur kažu da toče, a Poljaci da kreče. Dakle, jedni toče, drugi kreče", kaže Marek dok vodi jednu od edukativno-rehabiltacijskih radionica koje se odvijaju na livadi nadomak Hotela Pula. "Dobro im ide. Imaju volje, nisu obeshrabreni i kada uspiju u tome, totalno su oduševljeni", priča Marek.
Zanimljivo je da su naizgled jednostavne cirkuske vještine izuzetne vježbe za mozak jer se u savladavanju tehnika koriste i lijeva i desna strana mozga. Završna prezentacija usvojenih vještina održat će se u hotel Puli sutra u 20 sati. (Napisala i snimila Lara BAGAR)