NA DANAŠNJI DAN PRIJE 40 GODINA, 25. KOLOVOZA 1979.

PROSJEČNA PLAĆA 1979. GODINE IZNOSILA JE 555 NJEMAČKIH MARAKA Maraton četiri dana i tri noći: Disco-jockey Zdravko Paro nije smio zaspati 77 sati!

| Autor: Zoran ANGELESKI

Niti u jednom trenutku disco-jockej ne smije spavati, a dozvoljeno mu je u toku cijelog dana da samo šest puta, najduže na pet minuta, ode u WC! Sve ostalo vrijeme ne smije napuštati pozornicu. Za taj pothvat popularni riječki disco-jockey pripremao se duže vrijeme, a jedan od načina stjecanja fizičke kondicije bio mu je i svakodnevno trčanje - 16 kilometara svakog dana

 

Nekad su vijesti prštale od pozitive kao, primjerice, ona u našem listu na današnji dan prije 40 godina: "Četiri dana i tri noći, više od 77 sati, morat će neprestano puštati ploče riječki disco-jockey Zdravko Paro, ako želi oboriti državni rekord što ga u dužini neprekidnog disco programa drži Branko Obradović iz Karlovca". Taj disco-maraton počeo je u jutarnji satima u riječkom Disco klubu "2 boda" u Dvorani mladosti.

- Postaviti novi državni rekord neće biti nimalo lako jer su propozicije dosta rigorozne. Niti u jednom trenutku disco-jockey ne smije spavati, a dozvoljeno mu je u toku cijelog dana da samo šest puta, najduže na pet minuta, ode u WC! Sve ostalo vrijeme ne smije napuštati pozornicu. Za taj pothvat popularni riječki disco-jockey pripremao se duže vrijeme, a jedan od načina stjecanja fizičke kondicije bio mu je i svakodnevno trčanje - 16 kilometara svakog dana. I to će mu pomoći da što duže ostane budan, glasila je vijest.

U istom broju Glasa Istre, agencija AP javljala je iz Detroita o zdravstvenom oboljenju koje se javlja nakon dugih plesnih noći, nazvanih 'disko stopala'. Prema riječima jednog detroitskog liječnika, neumorni disko plesači te su godine tražili sve češće pomoć liječnika zbog oteklina tabana, zglobova na nogama i izraženijih žuljeva. "Mladići i djevojke ne mogu zamisliti noć bez disco sounda i zapravo pretjeruju u neprestanom plesu, potencirajući time sitne tegobe", kazao je taj američki liječnik.

 "Istra" doma 3-3 s "Kikindom"

Prosječna plaća ili, kako su je tada nazivali, čisti osobni dohodak, iznosio je te 1979. u Hrvatskoj 6.113 dinara ili 555 njemačkih maraka. I tada su u privredi (5.905 dinara) bile veće plaće nego u neprivredi (7.253), dok su u industriji i rudarstvu kretale oko 5.600 dinara ili 500-tinjak maraka. Usput, zlato je tog 25. kolovoza 1979. na londonskoj burzi postiglo novi rekord - unca zlata je stajala je 315,625 dolara.

Nakon što je u prvom kolu Druge jugoslavenske nogometne lige Zapad "Istra" u Trebinju izgubila 2-1, u tom drugom kolu jurišala je na svom terenu po prve bodove protiv Kikinde. Trener Franko Rosignoli predvodio "Istru" u sastavu: Lazović, Kovačević, Mustač, Orlić (Bubić), Bolković (Letica), Jadreško, Banjac, Capolicchio, Medak, Jasprica, Ostović.

Iako je Kikinda vodila na poluvremenu 0-2, a kasnije i 1-3, 'Istrini' su igrači pred 4.000 svojih navijača smogli snage izjednačiti na konačnih 3-3. Golove za "Istru" dali su Banjac, autogolom Trišić te Capolicchio, a zanimljivo je da je u broju izvedenih kornera "Istra" 'dobila' čak 12-0.

Što se tog kolovoza 1979., mimo ratova i kriznih žarišta, zbivalo u svijetu? Ljudi u SAD-u slušali su "My Sharona" grupe The Knack iz Los Angelesa. Ovom je bendu taj svjetski hit br. 1 bio prvi objavljeni singl, dok je u Velikoj Britaniji pjesma The Boomtown Ratsa (s pjevačem Bobom Geldofom) "I Don't Like Mondays" bila u top 5 hitova. Kultna trosatna filmska 'noćna mora' "ORG" argentinskog redatelja Fernanda Birrija, bila je jedna od najgledanijih filmova, dok je špijunski roman "Matareški krug" Roberta Ludluma bio jedan od najprodavanijih knjiga 1979. godine.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama