Na predmetnoj površini izgrađeno je ukupno 154 objekata i to 40 standardnih niša, 20 standardnih niša na 4 etaže, 22 grobnice s po 6 ukopnih mjesta i 72 zemljana grobna mjesta * Vrijednost ugovorenih građevinskih radova proširenja groblja iznosi nešto više od 2,66 milijuna kuna bez PDV-a
Usprkos pandemiji koronavirusa i brojnim mjerama koje su bile uvedene u svrhu sprječavanja njezina širenja mnogi su se poslovi i projekti nastavili realizirati i dovršavati bez ikakvog odlaganja.
Jedan od takvih su i radovi na proširenju groblja u Štinjanu koji su dovršeni koncem travnja. Informacije o tome potražili smo kod Darka Buršića, direktora gradskog društva Monte Giro, a razgovor s njim bio je prilika i da iz prve ruke doznamo kako se cijela situacija s koronavirusom odrazila na ovo komunalno društvo.
- Koncem svibnja obavljen je tehnički pregled proširenja postojećeg groblja Štinjan uz prisutnost investitora, izvođača radova, nadzora, projektanata te predstavnika javnopravnih tijela. Tehnički je uspješno obavljen i sada slijedi ishodovanje uporabne dozvole, kaže direktor Buršić.
Vrijednost ugovorenih građevinskih radova proširenja groblja iznosi nešto više od 2,66 milijuna kuna bez PDV-a. Projektant je bila tvrtka Arhi iz Pule, izvođač radova TGT-Adriatik Pula, dok je nadzor vršila također pulska tvrtka Pontifex.
- Izrazito sam zadovoljan što su radovi, koji su započeli u rujnu prošle godine, dovršeni u roku, do 30. travnja, kazao je Buršić izrazivši zahvalnost izvođačima.
Ukupna površina proširenog dijela iznosi 869 kvadratnih metara, te je obuhvaćalo gradnju grobnih niša smještenih uz jugozapadnu među, grobnica smještenih u jugozapadnom dijelu i uz sjeverozapadnu među i ukopnog polja smještenog u središnjem dijelu groblja. Grobne niše su izvedene kao armiranobetonski monolitni blokovi u tri nadzemne i tri podzemne etaže. Grobnice su podzemne i izvedene su kao armiranobetonski monolitni blokovi. Na predmetnoj površini izgrađeno je ukupno 154 objekata i to 40 standardnih niša, 20 standardnih niša na 4 etaže, 22 grobnice s po 6 ukopnih mjesta i 72 zemljana grobna mjesta.
Što kažu Štinjanci, jesu li zadovoljni? Kako će se dodjeljivati grobna mjesta?
- Vjerujem da jesu, jer u izravnom kontaktu s mještanima imam pozitivnu povratnu informaciju. Zadovoljni su i s kapacitetom i veličinom objekta, što potvrđuje da smo investiciju dobro planirali i uspješno odradili, odgovara Buršić. Grobna mjesta dodjeljivati će se sukladno članku 13. Odluke o grobljima Službene novine Grada Pule 13/10 i 03/16, a to znači kada nastane potreba za ukopom pokojnika, kada se obavlja ekshumacija pokojnika radi redovnog ili izvanrednog prekopa komunalnog općeg polja i kada se obavlja prijenos iz privremenog ustupljenog grobnog mjesta.
Vratimo se malo na posebne okolnosti s koronavirusom te mjere kojih su se građani morali pridržavati prilikom ukopa? Kako su to prihvatili?
- S obzirom na rizik prijenosa bolesti i kako bi se spriječila zaraza, građani su veoma savjesno i odgovorno prihvatili odluku o načinu održavanja pogreba i ispraćaja pokojnika koju je donio Stožer civilne zaštite RH. Bile su to nužne mjere i ljudi su shvatili ozbiljnost situacije. U svakom trenutku dobili su sve potrebne informacije od strane našeg društva, putem kanala komunikacije Stožer te naravno medija koji su bili vrlo ažurni u prijenosu svih novosti, odluka i mjera.
Kako je generalno ova cijela situacija utjecala na poslovanje društva?
- Komunalna djelatnost održavanja groblja i pogrebnička djelatnost organizirane su samo za obavljanje najnužnijih usluga što znači organizaciju i ukop pokojnika, preuzimanje i prijevoz pokojnika uz pridržavanje odluka i preporuka Stožera civilne zaštite. S obzirom da se Društvo bavi i trgovinom cvijeća i svijeća morali smo zatvoriti i rad djelatnosti trgovine što je utjecalo na smanjenje prihoda. Uspoređujući prihode za razdoblje ožujak/travanj prošle i ove godine bilježimo pad od 43 posto. Nismo iznimka, posebne okolnosti utjecale su i na druga društva, iz iste djelatnosti, ali i sva ostala, odnosno generalno na cijelo gospodarstvo. Neki su to osjetili značajnije, neki su prošli malo bolje, tako da se tome prilagođavamo na najbolji mogući način. Spomenuo bi još da smo prema preporukama Stožera bili organizirali rad radnika u A i B grupama koji su se naizmjenično rotirali svakih 14 dana.
Život se polako vraća u normalu. Kakvi su Vam daljnji planovi?
- Prvo bih želio podsjetiti građane da s novim popuštanjem mjera na posljednji ispraćaj, osim obitelji, sada mogu prisustvovati i ostali građani uz pridržavanje općih protuepidemijskih mjera i posebnih preporuka i uputa HZJZ. Isto tako, s početkom lipnja organiziran je i rad u trgovini Dalia na gradskom groblju u Puli i to od ponedjeljka do nedjelje s uobičajenim radnim vremenom - ljetno radno vrijeme od 7 do 20 sati, kaže Buršić.
- Što se tiče daljnjih investicija, s obzirom na novonastalu situaciju i neizvjesnost, morali smo poduzeti određene mjere štednje. Nabavlja se samo ono što je nužno za odvijanje poslovanja, čemu je prilagođeno i tekuće održavanje. Ukratko sve troškove sveli smo na minimum s time da, ne bude zabune, usluga građanima niti u jednom trenutku nije uskraćena niti umanjena u pogledu naših nadležnosti, odnosno osnovne usluge koju društvo pruža. Kada govorimo o investicijama, osim što smo uspješno završili proširenje groblja u Štinjanu, do kraja godine u planu nam je izraditi dio temelja na zemljanim grobnim mjestima na groblju u Štinjanu i još neka manja ulaganja na gradskom groblju u Puli, dok će se veća investiranja prilagoditi situaciji i prebaciti u narednu godinu.