(M. VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ)
Za posebne instrumente asistivne tehnologije potrebno je prikupiti 50 tisuća kuna * "Korisnici su jako motivirani kad prvi put u životu vide instrumente, kad nakon 15 ili 20 godina života na margini društva, u tišini, zarobljeni u vlastitom tijelu, napokon mogu nešto reći, mogu se kretati, upaliti muziku i svjetlo u dnevnom boravku, surfati internetom i raditi sve ono što rade njihovi vršnjaci
Dobrotvorni koncert "Otvori mi prozor u svijet", čiji će se prihodi usmjeriti Dnevnom centru za rehabilitaciju Veruda, održat će se sutra u 20 sati u Domu hrvatskih branitelja. Cijena ulaznice je 30 kuna, a nastupit će učenici pulske Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova. Cilj je dobrotvornog koncerta, koji i ove godine organizira Inner Wheel Club Pula (IWC) u suradnji s Glazbenom školom, prikupiti sredstva za nabavku deset instrumenata asistivne tehnologije, vrijednih oko 50 tisuća kuna, namijenjenih rehabilitaciji polaznika Centra. Humanitarnu akciju na jučerašnjoj su konferenciji za novinare predstavile ravnateljica Centra Loretta Morosin, voditeljica kabineta za asistivnu tehnologiju Ines Delzotto, ravnateljica Glazbene škole Romana Vuksan Zuban, te članice pulskog IWC-a Gracijela Rogulj, Mariza Burić i Danijela Miljević Trivanović.
Nedostatna sredstva
Delzotto objašnjava da je riječ o posebnim instrumentima za komunikaciju i vježbanje korištenja funkcionalnog ostatka vida.
- Radi se o posebno dizajniranim instrumentima koji zamjenjuju vid, sluh ili govor. Mogu biti više ili manje sofisticirani i pokretati se uz pomoć umjetne inteligencije ili običnih baterija. U svakom slučaju, osoba s invaliditetom bez takvih se instrumenata ne bi mogla niti školovati, niti raditi u zajednici u kojoj živi. Ova akcija nam je vrlo važna jer su nam sredstva nedostatna, korisnika je jako puno, a instrumentarij vrlo skup. Naši korisnici, osobe s najtežim oblikom invaliditeta, dolaze iz cijele Županije, a njihov broj fluktuira ovisno o potrebama. Mi smo prvi centar za asistivnu tehnologiju otvoren u Hrvatskoj, tako da su neki naši instrumenti stari 13, 14 godina. Korisnici su jako motivirani kad prvi put u životu vide instrumente, kad nakon 15 ili 20 godina života na margini društva, u tišini, zarobljeni u vlastitom tijelu, napokon mogu nešto reći, mogu se kretati, upaliti muziku i svjetlo u dnevnom boravku, surfati internetom i raditi sve ono što rade njihovi vršnjaci, veli Delzotto.
Unatoč uvriježenom mišljenju da tehnologija otuđuje, veli da se u osoba s invaliditetom radi o nečem potpunom suprotnom: tehnologija je njihov prozor u svijet i zato je i ova akcija nazvana "Otvori mi prozor u svijet".