Na niz nepravilnosti i propusta na pulskoj Politehnici tijekom 2017. i dijelom 2018. godine koji su utvrđeni revizijom, o čemu je Glas Istre detaljno izvijestio u jučerašnjem broju, jučer se referirao dekan Davor Mišković. Naime, u izvješću u kojem revizor zaključuje da "dekan mora biti obavezno razriješen dužnosti", navodi se, između ostalog, nenamjensko trošenje novca, sporna javna nabava, napuhani sati nastave koja se faktički ne izvode, ali se predavačima plaćaju, povećanje plaće dekanu koje mu je potpisao predsjednik Upravnog vijeća bez odluke UO-a i druge stvari.
- Žao mi je što moram u vašem listu otkriti što se radi ili što se planira napraviti sa Politehnikom, jer je iz tog teksta razvidno da će sutra (danas, op. a.) na sjednici Upravnog vijeća Politehnike izglasati da me se smijeni. Naš kolega Branimir Ružojčić je predsjednik Upravnog vijeća Politehnike, koje čini pet članova, no osim njega i Radovana Jokića, tri su vanjska člana, Valter Boljunčić, Ticijan Peruško i Daglas Koraca. Tako da, nažalost, moram se očito pripremiti da će naših dvoje kolega biti nadglasani, kazao je Mišković.
- Budući da Politehnika provodi stručni studij, otprilike 35 posto nastave radi sa svojim zaposlenicima, a drugi dio nastave provode vanjski suradnici. To nije nikakav hir ili potrošnja novca našeg osnivača, nego je jednostavno koncepcija studija takva, što naš vlasnik nikako ne može shvatiti koliko god im mi to objašnjavali. U cijeloj Europi tendencija na stručnim studijima je takva da je zaposleno samo administrativno osoblje, a predavači rade na temelju ugovora o djelu i tako su ujedno i fleksibilni te mogu raditi na više studija odjednom ili dolaze na predavanja sa svojih radnih mjesta na kojima su direktno u kontaktu s novim otkrićima, znanjima i tržišnim tendencijama, objašnjava Mišković.
Priznao je da je Politehnika od svog osnutka 2000. godine imala svoje uspone i padove, a posljednji veliki pad doživjela je 2014. godine. Već 2015. Istarska županija je provela reviziju poslovanja Politehnike putem svoje interne službe, i od tada su, tvrdi Mišković, na dnevnoj bazi sređivali stvari.
- Od 2015. napredujemo prostorno, kadrovski i programski. Sve što smo činili, činili smo sa željom da naši učenici u svom gradu nađu prikladno obrazovanje za prikladno zaposlenje. Tako smo pokušali i sa smjerom vatrogastva, ali nismo uspjeli, no uspjeli smo izraditi kvalitetan program za Mehatroniku i od kolovoza 2017. imamo dopusnicu Ministarstva za provođenje tog programa, rekao je Mišković.
- Sada ni nama samima nije jasno što se odjednom događa, čemu ovakvi javni napadi. Naš član Upravnog vijeća Valter Boljunčić izjavio je da je ove godine upisano oko 25 posto manje studenata na Sveučilištu, a njih nitko ne proziva, no nama se spočitava što imamo manje upisanih studenata ove godine, iako je gotovo na svim sveučilištima ista stvar. (Patricija SOFTIĆ)