Pitanje koje već mjesecima muči javnost, jest radi li uopće novi Centar i pogon za mehaničko-biološku obradu otpada, stoga smo to pitali Upravu Kaštijuna i Istarsku županiju. Jučer su stigli odgovori u kojima nam potvrđuju "da je nakon procesa optimizacije i kalibracije tijekom ožujka ove godine, ŽCGO Kaštijun započeo s prihvatom i obradom otpada", i to baš jučer.
-Otpad se dovozi s pretovarnih stanica u Istarskoj županiji specijalnim vozilima tvrtke Kaštijun d.o.o. , a s područja Puljštine javni isporučitelji usluge skupljanja otpada (Pula Herculanea, Contrada i MedEko) otpad dopremaju vlastitim vozilima, odgovorili su u tvrtki Kaštijun. Odgovor na pitanje kada se planira službeno otvaranje centra, nismo dobili.
S obzirom na odustajanje Holcima koji je trebao preuzimati SRF koji nastaje u MBO postrojenju, a za što je još prije 11 godina s Istarskom županijom potpisano pisme namjere, sada se potvrđuje da novi Kaštijun i dalje nema alternativu za plasman tog gorivog otpada kojeg mora negdje zbrinuti. Nakon što je svojevremeno poništen natječaj za preuzimanje SRF-a na koji se javila samo zagrebačka tvrtka Kemis Termoclean, postalo je jasno da je preuzimanje SRF-a postao gorući problem. Naime, u Hrvatskoj u ovom trenutku ne postoji pogon gdje se taj gorivi otpad može zbrinuti, što nam je potvrdio direktor tvrtke Kemis Teromoclean Zoran Matić koji je nam je ranije rekao da su se jedini javili na natječaj za preuzimanje SRF-a kojeg su planirali plasirati na madžarsko tržište.
Kako smo već pisali, tvrtka Kaštijun je za preuzimanje SRF-a u rasutom obliku na natječaju ponudila 500 tisuća kuna, dok je zagrebačka tvrtka Kemis Termoclean tražila 2,4 milijuna kuna (bez PDV-a). U drugoj pak ponudi, Kaštijun je za zbrinjavanje SRF-a u baliranom obliku ponudio 1,5 milijuna kuna, dok su Zagrepčani za tu uslugu tražili 6 milijuna kuna što bi značilo da je ponuda Kaštijuna bila gotovo tri puta manja nego je ponuditelj tražio.
Da je problem ozbiljan govori i nemogućnost zbrinjavanja tog otpada u spalionicama budući da je cementara u Austriji popunjena baš kao i ona u Bosni i Hercegovini. Puna je i spalionica u Celju dok je ona u Trstu namijenjena spaljivanju klasičnog komunalnog otpada pa bi bilo apsurdno da se otpad s Kaštijuna pretvara u SRF, pa se onda vozi u Trst na spaljivanje. (Piše Danijela BAŠIĆ PALKOVIĆ; Snimio Danilo MEMEDOVIĆ)
OPŠIRNIJE U TISKANOM I ON LINE IZDANJU OD UTORKA