NA GRADSKOM VIJEĆU PULE

OPORBA O STEČAJNOM PLANU I OPSTANKU ARSENALA - RADOLOVIĆ: Očekujemo da, osim države, leđa podmetne i Grad / JURKIĆ: IDS skuplja političke bodove iako je znao i dozvoljavao da se Uljanik potkrada

| Autor: Mirjana VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ

Podržavamo stečajni plan. Kad se Uljanik oporavi, bit će potrebna nova kreditna zaduženja i tad ćemo od Grada, bude li potrebno, zatražiti osiguranje kolateral za kreditnu obvezu, veli Sanja Radolović * IDS je vrlo dobro znao na koji se način Uljanik financijski obezvređivao i na koji način su se sklapali brodovi te stvarali enormni manjkovi. Obrazloženje zaključka u ovom obliku kao i način donošenja nije bio prihvatljiv za HDZ, tvrdi Mirko Jurkić

  

Nakon deklaracije, izrodio se zaključak. Pulsko Gradsko vijeće na posljednjoj je tematskoj sjednici velikom većinom od 18 glasova vladajućih i oporbe te tri suzdržana HDZ-ova glasa podržalo zaključak kojim se od Vlade traži da na izvještajnom ročištu 6. rujna u Pazinu prihvati odluku o izradi stečajnog plana za spas dioničkog društva Uljanik u stečaju. To je druga tematska sjednica na kojoj je jedina točka dnevnog reda bio upravo Uljanik. Obje su rezultirale dokumentom deklarativne naravi koji zasad nisu urodili plodom. Gradsko vijeće, naime, kao predstavničko tijelo, nema ovlasti odlučivanja o sudbini Uljanika, ali može uputiti svojevrsni apel državi da, kao većinski vjerovnik koji samo od Uljanika d.d. u stečaju potražuje 80 posto, odnosno četiri od ukupno pet milijardi kuna, postane većinski vlasnik u novoj tvrtki radnog naziva Uljanik nova i tako se odrekne golemih potraživanja na ime isplaćenih jamstava, kao što predlaže stečajni upravitelj Damir Majstorović.

I to je u redu, izvršiti politički pritisak, kad ne bi postojala i pozadina priče: postoji li i koliki je dio odgovornosti lokalne politike za sudbinu Arsenala i kadroviranje ključnih ljudi koji su povlačili ključne poteze, ma koliko politika prala ruke. S druge strane, pitanje je hoće li Vlada prihvatiti prijedlog stečajnog plana, s obzirom da se tako nešto nije dalo naslutiti iz suzdržanih i općenitih izjava predstavnika Jadranbroda i Ministarstva gospodarstva Siniše Ostojića i Roberta Blažinovića koji su prisustvovali tematskoj sjednici u Puli. Da su tako nešto dali naslutiti, značilo bi to da bi se država trebala odreći četiri milijarde kuna, a zauzvrat će možda dobiti mačka u vreći, tvrtku neizvjesne sudbine, usprkos optimizmu stečajnog upravitelja po kojem je to bolja opcija od likvidacije. Naime, nakon što nijedan ozbiljan ulagač nije htio prihvatiti Uljanik i njegove dugove, pa tako ni Danko Končar - bivši partner počasnog predsjednika IDS-a Ivana Jakovčića - koji bi trebao uložiti u Katarinu, sad je loptica ponovno prebačena Vladi koja, jasno, s 25 posto udjela u vlasništvu, kao i najveći pojedinačni dioničar, itekako snosi dio odgovornosti. Zasad još uvijek nije jasno hoće li Uljanik opstati u nekom suženom obujmu ili je riječ o političkoj igri u kojoj će na koncu, nakon likvidacije Arsenala, oslobođeni teritorij pulske luke dopasti u ruke investitora zainteresiranog za izgradnju turističkog resorta i marine bez ikakvih financijskih opterećenja i dubioza.

Pritisak na Vladu

Na sjednici - koja je zbog katkad jalove i politikantske rasprave produljena na puna tri sata - usvojen je neznatno izmijenjen zaključak, i to na zahtjev SDP-ove oporbe, no suština je ostala ista. Za predsjednika Kluba HDZ-a u Gradskom vijeću Mirka Jurkića HDZ-ovo suzdržavanje, usprkos potpori brodogradnji, nije politikantski čin.

- Politikantski čin je sazivanje sjednice, pozivanje Vlade i ministara unutar osam dana te donošenje zaključka koji je službeno dostavljen gradskim vijećnicima ujutro prije početka sjednice te prebacivanje odgovornosti na Vladu, iako se zna da je ona učinila i čini sve što je u njenoj moći za Uljanik. Da je bilo imalo ozbiljnosti i spremnosti za dogovore, vjerujem da smo mogli dogovoriti puno bolji tekst zaključka. Zaključak koji je osmislila IDS-ova gradska vlast na čelu sa Borisom Miletićem bez ikakve koordinacije i dogovora s predstavnicima oporbe pretenciozna je namjera prebacivanja odgovornosti na Vladu i HDZ. IDS je vrlo dobro znao na koji se način Uljanik financijski obezvređivao i na koji način su se sklapali brodovi te stvarali enormni manjkovi. Obrazloženje samog zaključka u ovom obliku kao i način donošenja nije bio prihvatljiv za HDZ, veli Jurkić.

Na pitanje zbog čega su HDZ-ovi vijećnici bili suzdržani iako podržavaju opstanak brodogradnje, odgovara da je bitno odvojiti podršku Uljaniku i radnicima od zaključka koji je stavljen pred njih.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter