Arhiva/Ilustracija
Grad Pula jučer je raspisao natječaj za dodjelu studentskih stipendija za koje je u ovogodišnjem proračunu osigurano 700.000 kuna, od čega se najveći dio, 600.000, usmjerava nadarenim, a preostali dio socijalno potrebitim studentima. Natječaj je otvoren do 21. studenog, a prijedlog liste bit će objavljen 6. prosinca. Lani je gradsku stipendiju - koja mjesečno iznosi 500 kuna za nadarene, odnosno od 400 do 800 kuna za socijalno potrebite, ovisno o tome studiraju li u Puli ili u drugom gradu - koristilo 158 studenata, a približan ih se broj očekuje i ove godine. Stipendija se isplaćuje tijekom deset mjeseci akademske godine.
O natječaju su na jučerašnjoj konferenciji za novinare u Gradskoj palači govorili zamjenik pulskog gradonačelnika Robert Cvek i pročelnica za društvene djelatnosti Elvira Krizmanić Marjanović. Novost je da studenti moraju dostaviti e-mail adresu kako bi im se tim putem dodijelio broj putem kojeg će moći pratiti rezultate natječaja. To je potrebno radi identifikacije kandidata budući da, kako je objasnila pročelnica, europska uredba o zaštiti osobnih podataka priječi objavljivanje imena i prezimena kandidata.
Zahtjev za dodjelu stipendije na preddiplomskom studiju mogu podnijeti redoviti studenti, državljani RH, s prebivalištem na području grada, koji su u prethodnom školovanju ostvarili prosjek ocjena od najmanje 4,5 za svaku godinu u srednjoj školi, odnosno najmanje 4,00 ako upisuju studij za deficitarno zvanje, za koje se ostvaruje dodatnih 3,5 bodova. Pravo na stipendiju na diplomskom studiju može ostvariti student koji je u prethodnoj, odnosno zadnjoj godini preddiplomskog studija, ostvario prosjek ocjena od najmanje 4,0, odnosno 3,5 ukoliko je riječ o deficitarnom zvanju.
U suradnji s HZZO-om, Grad je utvrdio deset deficitarnih zanimanja, a to su doktori medicine, magistri edukacije informatike, matematike, geografije, fizike i kemije, potom inženjeri elektrotehnike, brodogradnje, strojarstva i računarstva s magisterijem. Deficitarni su i magistri edukacije biologije, socijalnog rada i socijalne politike, a od ove godine i logopedije.
Dodatna tri boda ostvaruju studenti koji su položili sve ispite iz prethodne godine, a dva oni koji su volontirali najmanje 30 sati u prethodnoj akademskoj ili školskoj godini u ustanovama i udrugama civilnog društva, prepoznatim kao organizacije koje rade za opće dobro, poput Hrvatskog crvenog križa, domova za stare i nemoćne i Humanitarne mreže Grada Pule. (M. VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ)