HRVATI NAJBOLJI U ZNANSTVENIM BORBAMA

NADARENI PULSKI TIMSKI KAPETAN Učenik Andrej Todić osvojio zlato na Međunarodnom turniru mladih prirodoslovaca

| Autor: Borka PETROVIĆ
Zajednička fotografija hrvatskog tima u Minsku

Zajednička fotografija hrvatskog tima u Minsku


Moram, kao kapetan reći, da smo bili odlična ekipa. Super smo surađivali, a imali smo i sreće da je svatko od nas posebno nadaren za neku od prirodnih znanosti. Ja sam, recimo, u ekipi bio fizičar, no bilo je i kemičara, biologa, priča nam mladi pulski gimnazijalac

 

Učenik trenutno trećeg razreda Gimnazije Pula prirodoslovno-matematičkog usmjerenja Andrej Todić, kao kapetan hrvatskog tima, odveo je svoju ekipu do prvog mjesta na Međunarodnom turniru mladih prirodoslovaca koji se ove godine održao u glavnom gradu Bjelorusije, Minsku, od 18. do 24. kolovoza. Na "Turnir mladih prirodoslovaca" ovaj se mladi Puljanin prijavio još lani u listopadu, a same pripreme da bi uopće ušao u konkurenciju bile su više nego opsežne. Na putu ga je pratio njegov mentor, profesor fizike Ivan Popčević. 

Znanstvena obrada problema

- U desetom mjesecu dobili smo 17 različitih problema koje smo morali znanstveno obraditi, zapravo odabrati jedan i osmisliti eksperiment na zadanu temu. Ja sam odabrao problem pod nazivom "Planine" u kojem je trebalo otkriti koliko bi u teoriji mogle biti visoke planine na nekom nebeskom tijelu u Sunčevom sustavu i koliko bi najviše mogle narasti. Trebalo je postaviti hipotezu, teoretske modele i sve to provjeriti za što mi je jako pomagalo znanje iz matematike, fizike, kemije i biologije, priča nam Andrej i dodaje da su zadaci tražili i znanje iz geologije, psihologije i informatike. Uz sve to, natjecatelji su morali odlično baratati engleskim jezikom na kojem se natjecanje održavalo.

Na pitanje kako je sastavljena pobjednička ekipa prirodoslovaca, Andrej nam pojašnjava da su svi koji su se prijavili na natjecanje imali mjesec dana da riješe problem te morali komisiji poslati svoje znanstvene radove na recenzije, a najbolji su potom dobili poziv na državni turnir. Prijavljeno je bilo više od 150 radova, a pozivnice za Zagreb dobilo ih je tek 12. Tamo su rješavali daljnje testove, prezentirali svoje radove, ali i oponirali na nečiji rad. Pomalo se iskristaliziralo šest najboljih koji su činili hrvatski tim. Osim Andreja u njemu su bili još i Magdalena Žokalj iz Donjeg Kraljevca, Dora Špoler iz Požege, Rea Petrušić i Marita Machata iz Zagreba te Marko Drozdek iz Rijeke. 

Odlično sastavljena ekipa

- Moram, kao kapetan reći, da smo bili odlična ekipa. Super smo surađivali, a imali smo i sreće da je svatko od nas posebno nadaren za neku od prirodnih znanosti. Ja sam, recimo, u ekipi bio fizičar, no bilo je i kemičara, biologa, priča nam ovaj mladi gimnazijalac.

U Minsku je natjecanje trajalo čak tjedan dana, a natjecatelji su morali doći sa svih 17 riješenih problema da bi se mogli upustiti u prave znanstvene borbe.

- U Bjelorusiji se okupila 21 ekipa iz Europe, Azije i Novog Zelanda. Samo natjecanje bilo je zamišljeno poput znanstvenih borbi - četiri kruga po tri runde u sklopu kojih smo, u točno određenoj minutaži, morali prezentirati svoje radove, oponirati suparničkim ekipama i recenzirati i davati evaluacije rasprave, pojašnjava nam gimnazijalac dosta komplicirani tijek natjecanja, dodajući da su neke od problema dobili na licu mjesta.

U polufinalu su, primjerice, prezentirali problem "Kratkotrajno pamćenje" kojeg su riješili još prije početka turnira, a u finalu problem "Kvasac" koji proučava ovisnost rasta populacije kvasca ovisno o raznim parametrima.

- U specijalnoj rundi znanstvenih borbi naša je ekipa dobila novi problem koji smo morali riješiti u samo 45 minuta. Hrvatski je tim morao istražiti koji sve parametri i kako utječu na let papirnatih aviona, veli nam Andrej koji je bio prezenter. Za svoju prezentaciju dobio je 23 od maksimalnih 30 bodova, što dovoljno govori koliko je ona bila dobro odrađena.

S obzirom na to sa su u svim borbama bili prvi ili tek za koji bod ispod te sakupili puno takozvanih "bodova pobjede" plasirali su se u polufinale, a zatim i u finale. Inače, u polufinale je ušlo devet timova, a na kraju je hrvatski tim zlato dijelio s ekipom Novog Zeland, dok su Švicarci bili drugi. 

Slaže robote, uči engleski, pliva

Andreja pitamo jesu li imali štogod vremena za zabavu na što odgovara da je raspored bio jako zgusnut, a oni su bili doista fokusirani na natjecanje.

- Jedan smo dan imali zajednički izlet i čak i tada je naša ekipa proučavala prezentaciju Švicarske, veli nam, dodajući da je konkurencija doista bila jaka, bodovne razlike male pa se o ukupnom pobjedniku odlučivalo na decimale.

Inače, Andrej je već prekaljeni natjecatelj pa je prošle školske godine bio čak na tri državna natjecanja - u matematici, fizici i engleskom. U slobodno vrijeme, veli nam, bavi se robotikom, ide na tečajeve engleskoj, ali i trenira plivanje.

Pa kada sve to stigneš, pitamo ga, na što nonšalantno odgovara da mu "škola ide pa na to zapravo ne gubi vrijeme". U razgovoru o daljnjim planovima odaje nam kako želi studirati matematiku ili fiziku pa će shodno tome upisati PMF ili FER, no ne bi se bunio kada bi dobio ponudu upisati i američki Harvard. Kako bilo, sigurni smo da ćemo za ovog nadarenog mladića u budućnosti još čuti!

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter