JESTE LI ZNALI?

Na području Pule još uvijek se može vidjeti 30-ak partizanskih grafita iz 40-ih godina, a u cijeloj Istri i znatno više. Najviše se spominje Tito, a ni Staljin ne stoji loše

| Autor: Paulo GREGOROVIĆ
Grafiti iz 40-ih

Grafiti iz 40-ih


"Na području grada Pule pronašao sam 30-ak partizanskih i

(pro)jugoslavenskih političkih grafita iz Drugog svjetskog rata i poraća u Istri. Ima ih kod Gimnazije, psihijatrije, na Punti… No, manje ih je nego u Vodnjanu i Raši", rekao je Eric Ušić na tribini Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta u Puli.

Tema tribine bila je 75. godišnjica boravka Međusavezničke

komisije za razgraničenje u Istri, odnosno predstavljanje kataloga izložbe o toj temi. Izložba pod naslovom DOBRO DOŠLI! otvorena je lani u Muzeju grada Pazina, ali je zbog velikog interesa ostala i dalje otvorena.

Istraživanje pulskih i istarskih grafita iz 40-ih godina prošlog stoljeća obavio je Eric Ušić iz Vodnjana, doktorand na Fakultetu za društvene znanosti u Ljubljani i student interdisciplinarnog programa humanistike i društvenih znanosti - područje Balkanski studiji.

Grafiti iz 40-ih

Svoje je istraživanje predstavio je pulskoj javnosti, ali ga istovremeno sprema uobličiti u doktorskoj disertaciji na Fakultetu za društvene znanosti u Ljubljani. Ušić je zajedno s Ivanom Smoljanom autor izložbe DOBRO DOŠLI!

Smoljan, kustos i voditelj povijesnog odjela u Muzeju grada Pazina te voditelj Zavičajne zbirke "Enriko Depiera" u Tinjanu, objasnio je kako je uopće došlo do masovnog ispisivanja grafita, vidljivih i danas diljem Istre. Rekao je da nakon završetka Drugog svjetskog rata 1945. nije definirana granica između Italije i Jugoslavije, već je sporni teritorij podijeljen na Zonu A i Zonu B.

- Osnovana je Međusaveznička komisija za razgraničenje između Italije i Jugoslavije koja je u ožujku 1946. godine obilazila teren i prikupljala podatke o etničkoj, ekonomskoj, gospodarskoj i društvenoj strukturi stanovništva sa zadatkom pripreme prijedloga buduće granice. Jugoslavenska strana krenula je u dokazivanje slavenskog karaktera ovog područja vrlo organizirano. U sklopu priprema za dolazak Komisije masovno se ispisuju zidne parole, održavaju manifestacije, organiziraju izložbe. Osnovan je Jadranski institut koji je proveo popis stanovništva..., rekao je Smoljan.

Ušić je dodao da su 1945. i 1946. parole ispisivane intenzivno, masovno i organizirano. Rezultat je bio čak 850.650 grafita koji ističu slavensku pripadnost Istre. On je iznio da je našao 4-5 takvih natpisa na svakoj kući u Istri koja nije renovirana posljednjih 77 godina.

Smoljan je dodao da u jednom dokumentu Međusavezničke komisije stoji da su u čitavoj Istri ispisane parole svakih 50 metara: na zgradama, na cesti, na vozilima i na stablima.

Grafiti iz 40-ih

Ivan Smoljan

Sudionicima tribine obratila se umirovljenica Anita Sponza koja je dobro upoznata s tim vremenima. Rekla je da je njezina pokojna majka Maria Flego ispisivala parole po Puli u vrijeme anglo-američke vojne uprave te da je bila aktivna i njezina nona Femia Poropat koja je u to vrijeme po Medulinskoj ulici (današnjoj Mutilskoj) dijelila zastavice saveznika: SAD-a, Velike Britanije i SSSR-a.

Gospođu Sponza i prisutne u publici zanimalo je mogu li se zaštititi grafiti koji su važan svjedok istarske povijesti. Ušić je rekao da je razgovarao sa stručnjakinjom Konzervatorskog odjela u Puli koja mu je prenijela da su zainteresirani za to te se nada da će poduzeti potrebne korake da ih zaštite.

Među zanimljivijim grafitima koje je Eric Ušić našao diljem Istre ističe onaj u selu Funčići. Tamo je zatekao natpis Štaljin. Drugdje po Istri našao je također parole s greškom, poput: "hrvacko ili "demokracka". Nije ga iznenadilo kada je našao ćirilićne parole u Peroju, ali jest kada ih je vidio i u Oprtlju gdje se slave Staljin i Jugoslavija.

Niže potpisati novinar iznio je da se ćirilična parola Živeo drug Tito ponovno može vidjeti na Muzilu, a nakon što je otpala bijela fasadna boja koja je to prikrivala. No, otpala je i boja koja je pokrivala fašističku parolu odmah do ćirilićne.

Ušić je naveo da je u Medulinu također naišao na stoljeće staru parolu kojom se uzdiže Mussolini. I ona je ponovno došla na vidjelo zbog toga što je otpala fasadna boja. Analizirao je, kaže, 1.349 parola na istarskim zgradama, a na ime Tito naišao je 302 puta. Slijedi Jugoslavija (73), pa Istra i Staljin (po 31).

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter