Ne događa se često da neka odluka Vlade doživi pozitivnu ocjenu poslovne zajednice i prije nego što je sjednica u Banskim dvorima završila. Upravo to se dogodilo s odlukom o povećanju kvote radnih dozvola za strance u turističkom sektoru, koju je Vlada za 2019. godinu fiksirala na brojku od 15 tisuća, što je gotovo dvostruko više od 7.600 dozvola za turističku radnu snagu koje su izdane u još uvijek aktualnoj 2018. godini.
Drugim riječima, turističke tvrtke spremno su prihvatile mogućnost da zaposle strane kuhare, konobare, recepcionare, čistačice, spremačice, animatore i druge potrebne radne profile u predstojećoj sezoni, predmnijevajući da domaće radne snage neće biti dovoljno. Hrvatska udruga turizma (HUT), koja je žurno pozdravila odluku Banskih dvora kao krovna udruga u turističkoj branši, svojim je pozdravima nadodala i želju da se smanji papirologija oko izdavanja radnih dozvola kako bi biznis, naravno, mogao nesmetano teći.
Štoviše, u HUT-u priznaju da je trajno rješenje nedostatka radne snage u turizmu u povećanim plaćama, ali kako kažu, one „ovise o poslovnom okviru”. Po tome bi se moglo zaključiti da će 15 tisuća stranih turističkih djelatnika koje planiraju uvesti raditi u postojećem „poslovnom okviru”, dakle za prosječne hrvatske plaće u tom sektoru, iako je iznos plaća glavni razlog što domaća radna snaga izbjegava „crnčenje” za nisku nadnicu po jadranskim restoranima i hotelima. Naime, u Hrvatskoj je još uvijek oko 150 tisuća nezaposlenih osoba koje bi, jednim dijelom, mogle raditi u turizmu, a za što im se već u siječnju organiziraju sajmovi poslova u Osijeku, Splitu i drugim gradovima.
Ako se uz tu brojku nezaposlenih još izdaje 15 tisuća dozvola za strance samo u turizmu, te ukupno 65 tisuća dozvola za razna druga radna mjesta, onda to znači jedino uvoz jeftinijih radnika iz zemalja regije, posebno Bosne i Hercegovine, Srbije i Makedonije, gdje su životni standard i plaće znatno niži nego u nas. Ipak, samo podizanje broja radnih dozvola ne znači kako je Hrvatska konkurentna za uvoz kvalitetnije radne snage. U Sindikatu turizma i ugostiteljstva upozoravaju da samo Austrija u tom sektoru izdaje 30 tisuća radnih dozvola, da je tamo plaća za takva radna mjesto oko 1.700 eura mjesečno uz dobre radne uvjete i 13. plaću. Hrvatska konobarska plaća od šest tisuća kuna, čak i s dobrim bakšišem nije usporediva s austrijskom, ali kod nas će doći raditi oni koji se zbog neznanja jezika ili nedostatka stručne spreme ne mogu natjecati za poslove u bogatijim i turistički razvijenijim zemljama Europske unije.
Podizanje broja radnih dozvola u turizmu i šire od toga dobra je vijest za poslodavce, ali ne i za domaće radnike koji godinama čekaju da „poslovni okvir” postane dovoljno čvrst da im se značajno povećaju plaće.