BRANKA BENČIĆ

KUSTOSICA ROĐENA PULJANKA NASTAVLJA NIZ MEĐUNARODNIH USPJEHA: Treća i posljednja etapa velike putujuće europske izložbe


Od 11. siječnja do 24. veljače 2019. u sastavu velikog europskog projekta CreArt mreže, te suorganizaciji grada Liverpoola - Liverpool City Council i Culture Liverpool u izložbenim dvoranama Bridge Gallery - St. George Hall u Liverpoolu otvorena je treća i posljednja etapa velike putujuće europske izložbe, jedne od vodećih aktivnosti CreArt projekta, a realizirana je u razdoblju 2018-2019 godine prema koncepciji Hrvatske kustosice Branke Benčić.

Dijalozi i K17

Nakon predselekcije održane u svakom gradu, Branka Benčić za sudjelovanje je odabrala 20 umjetnika/ica iz deset gradova CreArt mreže, među kojima se nalaze umjetnik i umjetnica iz Zagreba, članovi HDLU-a, Tjaša Kalkan i Zlatko Kopljar. Izložba se osim u Liverpoolu, održala tijekom prošle godine u Valladolidu i Lublinu.

Tjaša Kalkan se na Europskoj izložbi predstavila s fotografijama "Dijalozi", a Zlatko Kopljar videoradom "K17".

Koncept Branke Benčić "SIX MEMOS" temeljen je na zbirci eseja talijanskog književnika Itala Calvina.

Lakoća, brzina, točnost, vidljivost, mnogostrukost i dosljednost/Lightness, Quickness, Exactitude, Visibility, Multiplicity and Consistency/predstavljaju šest koncepata koja je talijanski novelist Italo Calvino pretpostavio kao referentna mjesta u književnosti, a koja možemo sagledati u širem kontekstu kroz pozicije u umjetnosti, društvu i kulturi. Polazeći od literature, povijesti i teorije književnosti, kroz pet odnosno šest elastičnih koncepata Calvino uspostavlja niz vrijednosti, trajnih, univerzalnih, civilizacijskih, kao legitimitet za generacije prošle i buduće, kao nasljeđe koje nosimo sa sobom.

Tjaša Kalkan završila je studij fotografije na Akademiji dramske umjetnosti te studij germanistike i francuskog jezika na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. U svom radu bavi se društveno oblikovanim strukturama stvarnosti koje nas definiraju, te vizualno traga za novim potencijalima koji izmiču normi.

Bogati životopisi

Zlatko Kopljar na umjetničkoj je sceni intenzivno prisutan od početka 90-ih godina, te je danas jedan od najznačajnijih hrvatskih suvremenih vizualnih umjetnika koji je svojim radovima podjednako prisutan u zemlji i inozemstvu. Interes hrvatske i svjetske kritike stekao je prvenstveno koncentriranim i kontinuiranim usmjerenjem svog umjetničkog diskursa na društvene traume današnjice, odnosu prema centrima moći, preispitivanju uloge muzejskih institucija te pitanju smisla i opstanka umjetnosti, zapisao je Mladen Lučić za izložbu "Prazno - Empty" koja je prošle godine bila postavljena u Muzeju suvremene umjetnosti Istre.

Branka Benčić je neovisna kustosica i povjesničarka umjetnosti sa sjedištem u Hrvatskoj. Tijekom proteklog desetljeća kurirala je brojne skupne izložbe, samostalne umjetničke projekte i izložbe te filmske projekcije u Hrvatskoj i inozemstvu, predavala i objavljivala u području suvremene umjetnosti u izložbenim katalozima, časopisima i knjigama. Njezina temeljna istraživanja i kustoski interesi usmjereni su na suvremenu umjetnost, film i video. Kustosica je izložbe "Horizont očekivanja" – Hrvatski paviljon na 57. Bijenalu u Veneciji (2017.), a osim kustoskih projekata kao nezavisna kustosica trenutno je uključena u nekoliko projekata i inicijativa: umjetnička direktorica Apoteke – prostora za suvremenu umjetnost; utemeljiteljica i kustosica Cinemaniac programa u sastavu Filmskog festivala Pula te kustosica programa Kino umjetnik u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu. (Priredila V. BEGIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter