Članice istarske podružnice Udruge Pozitiva danas su darovale žene smještene u sigurnoj kući Istra (D. MEMEDOVIĆ)
Usporedbe radi, autonomna skloništa u Hrvatskoj, njih sedam, godišnje se financiraju sa 2 do 2,5 milijuna kuna, a istovremeno se iz Državnog proračuna samo za telefonske usluge koje država plaća potroši čak 25 milijuna kuna. Sutra je 111 godina otkako se obilježava Međunarodni dan žena, a mi smo i dalje svjedoci neravnopravnog položaja žena i muškaraca u društvu. Voljela bih da u skoroj budućnosti Dan žena slavimo kao Dan građanske svjesnosti, da odgajamo društvo odgovornih, moralnih, uviđavnih i mudrih osoba. Zato zagovaramo strože kazne za nasilnike i ne šutimo na govore mržnje pa bili to medijski natpisi ili istupi pojedinaca, jer ženska prava su ljudska prava, poručila je Nensi Tireli
Međunarodni dan žena članice istarske podružnice Udruge Pozitiva, nevladine organizacije civilnog društva, odlučile su obilježiti darivanjem žena smještenih u Sigurnoj kući Istra, što su učinile i podružnice u ostatku Hrvatske. Svaka kuća imala je različite potrebe, neke u tehnici, neke u posteljini, nekima su trebale higijenske potrepštine, a Pozitiva se potrudila osigurati im zatraženo i barem im na taj način olakšati situaciju u kojoj se nalaze.
- Apsurdno je poklanjati cvijeće ako nismo u stanju zaštititi žene od nasilja u kući, na poslu, na ulici, od nasilja koje prati žene na svakom njihovom koraku samo zato što su žene. Ženama ne treba cvijeće nego poštivanje njihovih prava i život bez nasilja. A nasilje je, nažalost, sveprisutno, svakodnevno, i ne razlikuje da li se radi o dobrostojećim ili o siromašnim ženama, o školovanim ili neškolovanim, o mladim ili starim, o zaposlenim ili nezaposlenim. Takav bi trebao biti i sustav, jednak prema svima. Međutim, uzimajući u obzir zakone, pa i Istanbulsku konvenciju koja je ratificirana, ali radi sudstva još ne daje zadovoljavajuće rezultate, još smo daleko od toga. Službeno smo izašli iz patrijarhata, službeno se trudimo biti ravnopravno društvo za sve njegove članove jer smo svjesni da jedino takvo društvo može biti prosperitetno i napredovati, no neslužbeno i u stvarnosti toleriramo nasilje i nasilnike. No, nasilje ne dolazi samo od sebe, njemu prethodi stav da žena manje vrijedi i da se zato ženu može udariti, kao i to da žena mora znati gdje joj je mjesto, a sve su to patrijarhalni stavovi, poručila je Snežana Andrejev Majcan iz buzetske podružnice Pozitive.
Dan žena ili 8. mart odavno je postao još jedan od konzumerističkih praznika tijekom kojeg će mnogi trgovci i ugostitelji profitirati, a mnoge će se žene barem na jedan dan osjećati posebno. No, to je zapravo dan kad se ozbiljno moramo zapitati u kakvom su položaju žene u Hrvatskoj svih ostalih 364 dana u godini i uživaju li zaista prava i slobode kao ravnopravna ljudska bića, za što su se njihove prethodnice prije stotinjak godina krvavo borile. Već sama današnja pozamašna donacija higijenskih potrepština i drugih osnovnih stvari koje će otići u ruke ženama i djeci smještenim u istarskim sigurnim kućama pokazuje da su žrtve nasilja i dalje prepuštene humanim gestama pojedinih udruga i građanstva, te da ta najranjivija skupina našeg društva još uvijek nema podršku i pomoć koordiniranog i umreženog sustava institucija. Ženama se još uvijek ne jamči zaštita od nasilja svakojakog oblika, a stopa femicida je previsoka, što je potpuno kontradiktorno službenim izvješćima o stanju sigurnosti u našim gradovima i županijama.
- Nedavno su nasilnom smrću u pet dana stradale četiri žene, a mogli smo u zadnje vrijeme svjedočiti i brojnim medijskim objavama o strašnim slučajevima silovanja. Svjedočili smo i loptanju institucija informacijama koje nitko nije objedinio i shvatio da mora nešto poduzeti. Da su institucije pravovremeno nešto poduzele, ne samo u tim, nego i u svim ostalim slučajevima, žene ne bi smrtno stradale. Žalostan je podatak da samo 10 posto počinitelja nasilja dobije bezuvjetnu kaznu, dok svi ostali prolaze s uvjetnom, ili takvi slučajevi padaju u zastaru. Istovremeno, na području EU 33 posto žena je doživjelo fizičko i/ili seksualno nasilje, 22 posto žena je doživjelo nasilje od bliskog partnera, a čak 55 posto žena je doživjelo seksualno uznemiravanje preko interneta ili društvenih mreža. Osim toga, za nasilnike se neprestano traži nekakvo opravdanje i često se ne shvaća ozbiljno njihove prijetnje, dok se istovremeno za žene žrtve nasilja pokušava naći obrazloženje na koji su način one praktički same izazvale to nasilje. To su zaista poražavajući podaci, rekla je Andrejev Majcan.