BUZET

Kreće još jedan dio energetske obnove Dječjeg vrtića "Grdelin"

Rekonstrukcija vrtićkog sustava grijanja izvedena 2015. godine (G. ČALIĆ ŠVERKO)

Rekonstrukcija vrtićkog sustava grijanja izvedena 2015. godine (G. ČALIĆ ŠVERKO)


Cilj je poboljšati kvalitetu postojećeg geotermalnog sustava kako bi bio prije svega stabilan, a dio sustava će moguće biti i iskoristiv prilikom dogradnje vrtića, komentar je gradonačelnika Siniše Žulića

 

U sklopu EU projekta HAPPEN koji se financira putem programa HORIZON2020, Istarska regionalna energetska agencija tijekom listopada prošle godine raspisala je javni poziv na kojem je Dječji vrtić "Grdelin" Buzet odabran kao lokacija za testiranje potencijala korištenja plitke geotermalne energije u svrhu optimizacije termotehničkog sustava vrtića. Cilj je ovog EU projekta, kojeg IRENA provodi u suradnji s partnerima, potaknuti cjelovitu energetsku obnovu zgrada uzimajući u obzir specifičnosti mediteranskog područja.

Dizalica topline

Rekonstrukcija vrtićkog sustava grijanja izvedena je 2015. godine uz financijsku pomoć programa IPA Adriatic projekta Alterenergy. Energent je djelomično zamijenjen obnovljivim lokalnim izvorom - geotermalnom energijom. Geotermalna energija pokriva dio potreba vrtića za toplinskom energijom, dok se ostatak dobiva korištenjem električne energije, kako one potrebne za funkcioniranje dizalice topline, tako i one koju koriste ugrađeni elektrogrijači.

Sustav grijanja Dječjeg vrtića "Grdelin" utemeljen je na geotermalnoj dizalici topline toplinskog učinka 100 KW koja za primarni krug koristi podzemne spremnike vode. Na nedavno održanom koordinacijskom sastanku s predstavnicima Grada Buzeta, Dječjeg vrtića te projektantima i izvođačima dogovoreno je da se u cilju povećanja udjela geotermalne energije napravi paralelni primarni krug izradom istražnog i eksploatacijskog bušotinskog polja. Zbog prostornog ograničenja parcele na kojoj je vrtić smješten krenulo se u testiranje toplinskog učinka bušotina različitih dubina s različitim modelima izmjenjivača. Ideja je da se nakon izvršene analize, a sve u svrhu optimizacije termotehničkog sustava, izradi i izvede projekt povezivanja bušotina u geotermalno polje ukupnog kapaciteta od minimalno 45 kW koje bi se tada povezalo s postojećom strojarnicom. Predviđa se da bi primarni krug tada bio kapaciteta 80 kW čime bi se zadovoljile potrebe vrtića.

Financijske uštede

Zahvaljujući investiciji u hibridni geotermalni solarni sustav grijanja, odrađenoj kroz prethodni EU projekt Alterenergy, zgrada buzetskog vrtića može ostvariti financijske uštede, a najnoviji projekt HAPPEN će istražiti optimalna rješenja nadogradnje postojećeg sustava kojima se planiraju ostvariti značajnije energetske uštede.

- Cilj je poboljšati kvalitetu postojećeg geotermalnog sustava kako bi bio prije svega stabilan, a dio sustava će moguće biti i iskoristiv prilikom dogradnje vrtića, komentar je gradonačelnika Siniše Žulića.

Gradu Buzetu nedavno su, naime, odobrena bespovratna europska sredstva za dogradnju vrtića. Projekt rekonstrukcije i dogradnje vrtićke zgrade prošao je na natječaju Mjere 07 "Temeljne usluge i obnova sela u ruralnim područjima" iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. -2020., tip operacije 7.4.1. "Ulaganja u pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vrijeme i kulturne aktivnosti te povezanu infrastrukturu". (G. ČALIĆ ŠVERKO)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter