Udžbenik "Ippo Ippo" (Korak po korak), prvi udžbenik japanskog jezika na hrvatskom, bit će objavljen na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli. Suautorica je dr. sc. Irena Srdanović, voditeljica studija japanskog jezika i kulture u Puli, jedinstvenog programa u Hrvatskoj, pod čijim mentorstvom studenti pomalo slažu i prvi online japansko-hrvatski rječnik, opći i stručno-turistički, koji je kao pilot-projekt začet ove godine na kolegiju leksikologije.
U Puli je, naime, stasala prva generacija apsolvenata trogodišnjeg preddiplomskog studija japanskog jezika i kulture, a dok obrane svoje završne radove nadaju se otvaranju studija i na diplomskoj razini. To će im omogućiti stjecanje zvanja magistra japanologije, prvi put u Hrvatskoj, da ne bi morali do sveučilišta u Beogradu, Ljubljani ili dalje u Europu.
Jedinstven studijski program u Hrvatskoj osnovan je prije tri godine na Filozofskom fakultetu pulskog Sveučilišta, a odnedavno djeluje u sklopu novog Odsjeka za azijske studije. Nije teško pretpostaviti da japanski jezik upisuju i studiraju visoko motivirani studenti, velikih potencijala. Među apsolventima na pulskoj japanologiji je ovogodišnja dobitnica Rektorove nagrade Melani Kečkeš, koja će na jesen možda i za katedru. Erik Miletti s treće godine japanologije ove je godine bio drugi najbolji student Filozofskog fakulteta. Stasala je ovdje i Kristina Brana koja je lani "osvojila" studijsku godinu na Sveučilištu u Nagoyi u Japanu, o čemu smo pisali i u našem listu, a aplicirala je za novu stipendiju japanske vlade i sada se priprema za magistarski studij u Japanu iz oblasti japanske umjetnosti. Ponovno je briljirala na kvalifikacijama u Japanskom veleposlanstvu u Zagrebu.
Na natjecanju u govorništvu japanskog jezika, također u organizaciji Veleposlanstva, ove je godine pulski student Jan Marko Jukić osvojio nagradu žirija, a Ana Kraljić Radulović prvu nagradu u individualnim nastupima. Prošle godine Nagrada veleposlanika Japana dodijeljena je Klari Friščić, a Lucija Tomašić kvalificirala se za natječaj Japanske fondacije te je nagrađena stipendijom za 15-dnevno studijsko putovanje u Japan. Slično putovanje preko Lions kluba ostvarila je i Dea Sokolić, studentica prve godine koja je prije toga pohađala tečaj japanskog jezika za građane u Puli. Zahvaljujući suradnji sa sveučilištem Tohoku, student Relja Kekez ostvario je pravo na stipendiju i tamo će provesti iduću studijsku godinu. Studentica Katarina Dobrović, pak, dobila je stipendiju za ljetnu školu japanskog jezika u Engleskoj, a dvoje drugih studenata iduću će studijsku godinu provesti na ljubljanskoj japanologiji zahvaljujući uspostavljenoj Erasmus suradnji. (PIŠE Duška PALIBRK)