(M. MIJOŠEK)
Od Sanje Čubrilo, predsjednice Udruge "Ruka šapi", doznajemo da je jedna od mačaka dana kod veterinara na obdukciju jer su svi simptomi kod mačaka ukazivali upravo na trovanje. Nalazi obdukcije još se čekaju, a mačke su, doznajemo, sve živjela na hranilištu oko osnovne škole te su se okolni stanari redovito brinuli o njima
Pulska policija potvrdila nam je kako je, u razdoblju od 30. ožujka do 4. travnja, evidentirala četiri dojave o mogućem trovanju mačaka na području Stoje.
- Policijski službenici su poduzeli mjere iz svoje nadležnosti i obavili razgovore sa svim osobama koje su imale korisne informacije o događajima. Budući da u konkretnim slučajevima do sada nisu obavljene obdukcije, odgovorne osobe nisu sa sigurnošću mogle potvrditi da li je uzrok smrti mačaka trovanje te slijedi daljnji rad na utvrđivanju činjenica, navode nam iz PU istarske.
No, kako doznajemo od Sanje Čubrilo, predsjednice Udruge "Ruka šapi", jedna od mačaka je dana kod veterinara na obdukciju, jer su svi simptomi kod mačaka ukazivali upravo na trovanje. Nalazi obdukcije još se čekaju, a mačke su, doznajemo, sve živjela na hranilištu oko osnovne škole te su se okolni stanari redovito brinuli o njima.
Dokle ide ljudska zloba može se zaključiti i iz priče o mački koja ima čak 15 godina i cijeli je svoj vijek proživjela u Vitezićevoj ulici gdje se o njoj brinula jedna gospođa. Kada je ona preminula prijateljica pokojne preuzela je brigu o mački, no jedan od stanara se s time nije slagao, navodeći da mu mačka smeta te će je "on riješiti". Sutradan je mačka doista nestala i stanari su se dali u potragu za njome. Na kraju je, kako nam tvrde, ponovo uz pomoć policijskih službenika, maca otkrivena u gepeku auta tog stanara, u kutiji, spremna da je se, baš kako je i naveo - riješi.
Stoga iz ove udruge podsjećaju da su mačke koje slobodno žive oko zgrada u pojedinim kvartovima, a stanari se o njima brinu, zaštićene zakonom, a uredbama Grada Pule omogućena su hranilišta za ove životinje po kvartovima te nije dopušteno njihovo izmještanje.
Na kraju, Policijska uprava istarska poziva građane da svaku informaciju o trovanju životinja ili sumnji na postavljen otrov prijave veterinarskoj inspekciji i policiji.
- Upozoravamo građane da ne diraju sumnjive tvari ako ih uoče, već da o tome odmah obavijeste policiju na broj 192. Također, ukoliko životinja pojede sumnjivu tvar te pokazuje simptome trovanja, pozivamo vlasnike da obavijeste policiju kako bi se sumnjiva tvar izuzela te da svoje kućne ljubimce odmah odvedu veterinaru.
Dakle, dok se u našem gradu volonteri udruga, ali i pojedinci, doista trude kako bi slobodnoživuće mačke živjele što bolje: napravljene su im kućice i o njima se redovito skrbi, u gradu i dalje postoje pojedinci koji životinje truju. Osim što pokazuju veliki manjak empatije pa i psihološke patologije, takvi su postupci kazneno djelo. Jer, trovanje životinja zabranjeno je Zakonom o zaštiti životinja, a propisana kazna za fizičke osobe je od 10 do 15 tisuća kuna. Trovanje je kažnjivo i Kaznenim zakonom kojim je za ovo nedjelo predviđena kazna zatvora do jedne godine.