JE LI STVAR U METODOLOGIJI ILI?

KOJA JE PRAVA ISTINA O RECIKLAŽI?Ministarstvo kaže da je Pula selektirala 4,8 posto otpada, direktor Herculanee tvrdi 24, u izvještaju gradonačelnika Borisa Miletića piše 27... 

| Autor: Chiara BILIĆ
Milivoj MIJOŠEK

Milivoj MIJOŠEK


Kad bi Prelog, koji po izračunu naputka ministarstva selektira visokih 65 posto, koristio Herculaneinu metodologiju, recikliranje bi mu se približilo stopi od 100 posto. Pula bi u tom slučaju još uvijek bila na skromnih 24 ili 27 posto

Koliko iznosi postotak otpada koji reciklira Pula? Direktor gradskog komunalnog poduzeća Herculanea Igor Stari prije četiri je dana na HRT-u kazao da Pula selektira 24 posto. U izvješću gradonačelnika o izvršenju plana gospodarenja otpadom ta stopa iznosi 27, dok je službena brojka Ministarstva energetike i zaštite okoliša poražavajućih 4,85 posto.

Stari se, naime, ne slaže sa službenim podacima, iako ih je Ministarstvu dostavila upravo Herculanea. Taj postotak, kazao je na sjednici Gradskog vijeća, predstavlja tek dio otpada koji prikupljaju građani Pule. Ta se stopa, veli Stari, odnosi samo na onaj dio smeća koji Herculanea preuzima kao pružatelj javne usluge prikupljanja otpada i predaje tvrtki Metis na daljnju obradu.

- U taj podatak nisu uključene odvojeno prikupljene količine glomaznog otpada koji Herculanea prikuplja po pozivu građana te putem akcija prikupljanja glomaznog otpada. Zatim, nije obuhvaćen niti otpad koji građani sami odvojeno odvoze u reciklažno dvorište Metis, niti je obuhvaćen tekstilni otpad koji se prikuplja putem posebnih kontejnera na više lokacija u Puli, biorazgradivi otpad, kao ni otpad sakupljen sustavom povratne naknade u trgovinama. Također, nisu uzete u obzir niti količine sakupljenih sirovina putem ostalih ovlaštenih tvrtki koje se bave prikupljanjem otpada na području Pule, obrazložio je Stari razliku u izračunu od čak 22,15 posto.

Radi se, poručio je, o različitoj metodologiji pristupa. Herculanea, dakle, ima svoju vlastitu formulu, ali zaboravlja da je ova od Ministarstva jednaka za apsolutno sve gradove i općine u Hrvatskoj. Naime, niti drugi gradovi ne zbrajaju glomazni otpad, biorazgradivi i ambalažu koju građani vraćaju u trgovine zbog povratne naknade. Kad bi Prelog iz Međimurske županije, koji po izračunu formule Ministarstva selektira visokih 65 posto, koristio Herculaneine parametre, recikliranje bi mu se približilo stopi od 100 posto. Pula bi, naime, tek u tom scenariju bila na skromnih 24 ili 27 posto.

Važno je napomenuti da ta metodologija prikupljanja i unošenja podataka u sustav Ministarstva nije donesena niti proizvoljno, niti slučajno, već je propisana pravilnikom o registru onečišćavanja okoliša. Njime se pak provodi odredba Europskog parlamenta, a podatke Europskoj komisiji dostavlja Hrvatska agencija za okoliš i prirodu. To je obaveza kojom se potom popunjava Europski registar ispuštanja i prijenosa onečišćujućih tvari. Sve navedeno potrebno je kako bi se uredila područja zaštite okoliša, zraka, otpada i voda. Proces je to u kojem Pula ne bi trebala biti izuzetak.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter