PODUZETNICI BUDUĆNOSTI

Katalog poduzetničkih ideja +: SEDAM SREDNJOŠKOLSKIH TIMOVA RAZRAĐUJE SVOJ POSLOVNI PLAN

Prezentacija poslovnih planova zakazana 13. prosinca na FET-u (Dejan ŠTIFANIĆ)

Prezentacija poslovnih planova zakazana 13. prosinca na FET-u (Dejan ŠTIFANIĆ)


Svi koji nastave školovanje na FET-u imaju mogućnost daljnje razrade svoje poslovne ideje u poduzetničkom inkubatoru SPIN-u, a mogu se uključiti i u međunarodne projekte, poput DA-SPACE-a ili prijaviti za nastavak edukacije i naučiti, recimo, kako napisati projekt, ističe Roberta Kontošić Pamić

Više od 180 istarskih srednjoškolaca iz sedam srednjih škola u Istri radi na razvoju svoje poduzetničke ideje u poslovni plan koji će 13. prosinca podastrijeti pred povjerenstvom sastavljenim od profesora pulskog Fakulteta ekonomije i turizma "Dr. Mijo Mirković" i stručnjaka iz prakse. Nagrađuju se tri najbolja poslovna plana. U petom, ove godine proširenom ciklusu "Kataloga poduzetničkih ideja +", edukativnom programu FET-a, sudjeluju škole iz četiri istarska grada: Gimnazija, Ekonomska i Škola za ugostiteljstvo, turizam i trgovinu iz Pule, SŠ Mate Blažine iz Labina, Srednja turistička škola Antona Štifanića i SŠ Mate Balote iz Poreča te Gimnazija i strukovna škola Jurja Dobrile iz Pazina. Prije njih, u prethodne četiri godine kroz ovu su poduzetničku edukaciju prošli timovi iz devet srednjih škola u Istri.

Finale u prosincu

Katalog poduzetničkih ideja proizašao je iz Smart Inno projekta, a cilj je razviti poduzetnički duh i kreativnost kod mladih. Ovogodišnje proširenje programa odnosi se na razvoj socijalnih i organizacijskih vještina te promišljanje o socijalnom uključivanju i zapošljavanju mladih. Učenički timovi već su prošli prve dvije radionice na kojima su generirane poduzetničke ideje, obavljena selekcija te razrada ideja uz istraživanje tržišnih uvjeta, izvedivosti i isplativosti. U tijeku je treća radionica gdje uče prezentacijske vještine koje će im dobro doći na finalnoj prezentaciji u prosincu.

Prošle godine pobjedu je odnijela Privatna gimnazija iz Pule, čiji je tim predstavio suncobran sa sustavom hlađenja pomoću solarnih panela. Što se dalje događa s tim idejama, ostaju li samo na papiru, pitamo organizatore projekta.

- Svi koji nastave školovanje na FET-u imaju mogućnost daljnje razrade svoje poslovne ideje u poduzetničkom inkubatoru SPIN-u, gdje imamo troje stanara, od kojih su dvije tvrtke. Postoji i mogućnost uključivanja u međunarodne projekte na Sveučilištu, poput programa DA-SPACE u kojem sudjeluje i dio pobjednika iz prijašnjih generacija. Učenici se mogu prijaviti za nastavak edukacije i naučiti, recimo, kako napisati projekt. Osim toga, svaka srednja škola ima mogućnost nastavka razrade projekta s učenicima, a primjer dobre prakse je prijava na fondove EU-a ili pak prijava prošlogodišnjih sudionika iz Gimnazije i strukovne škola Jurja Dobrile u Pazinu na natječaj HUP-a "Poduzetnici budućnosti" gdje su osvojili prvu nagradu, ističe Roberta Kontošić Pamić iz organizacijskog tima.

Šira edukacija

Ovogodišnji proširen program realiziran je u suradnji FET-a s projektom SOS čiji je nositelj Grad Pula, uz partnere Udrugu mladih Alumni FET Pula i Zakladu Istra te Interreg projekt Atlas koji se provodi pri Fakultetu. (Duška PALIBRK)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter