Opća bolnica u Puli u suradnji s Hrvatskim društvom medicinskih sestara anestezije, reanimacije, intenzivne skrbi i transfuzije pridružuje se već devetu godinu zaredom kampanji "Zaustavimo sepsu" javno-zdravstvenom akcijom na pulskoj tržnici danas od 11 do 13 sati. Građanima će se dijeliti brošure te objasniti kako prevenirati i prepoznati sepsu. Za zdravstvene radnike u četvrtak, 13. rujna, na Svjetski dan sepse, održat će se stručno predavanje u Circolu od 17 sati.
Sepsa je prema odluci Svjetske zdravstvene organizacije od 2017. godine uvrštena na listu globalnih zdravstvenih prioriteta. Globalno zahvati 20-30 milijuna ljudi godišnje, od kojih prema izvješću Global Burden of Disease, umre više od 10 milijuna godišnje, što dovodi sepsu na drugo mjesto po uzroku smrti diljem svijeta. Može se prevenirati u barem 20 posto slučajeva i napore treba usmjeriti u postizanje tog realnog postotka. U Hrvatskoj prevencijom sepse bavi se Hrvatsko društvo medicinskih sestara anestezije, reanimacije, intenzivne skrbi i transfuzije u suradnji s Liječničkim društvom za anesteziologiju i intenzivno liječenje, koji se trude povećati javnu i profesionalnu svijest o sepsi te utjecati na smanjenje broja oboljelih i umrlih od sepse.
Sepsa se često zamijeni za druga stanja, posebno u ranoj fazi bolesti i zbog tog kašnjenja u ranom prepoznavanju sepse brzo dolazi do višestrukog zatajenja organa, a naposljetku i smrti. Stoga je treba tretirati kao hitno stanje jer sa svakom odgodom i kašnjenjem u liječenju, postotak smrtnosti sve više raste. Čak do 80 posto oboljelih od sepse dolazi iz izvanbolničkih uvjeta. Svatko ju može dobiti, no najugroženije su osobe oslabljenog imunološkog sustava, starije životne dobi, novorođenčad i mala djeca. Preventivne su mjere cijepljenje, kontrola infekcija, reduciranje rezistencije na antibiotike te edukacija javnosti i zdravstvene profesionalce o prvim simptomima i znakovima sepse. (D. PALIBRK)