POREČ

Jedan od pet pametnih hrvatskih gradova u izboru Poslovnog dnevnika POREČ JE NAJAGILNIJI MEĐU HRVATSKIM PAMETNIM GRADOVIMA


U Hrvatskoj su, prema izboru Poslovnog dnevnika za 2018. godinu (koji ne treba miješati s izborom pametnih gradova od strane Ekonomskog instituta Hrvatske), pet pametnih gradova - Bjelovar, Poreč, Pula, Rijeka i Vrgorac, a Poreč je najagilniji hrvatski pametni grad prema daljnjoj analizi koju je objavila Fina.

Rast prihoda

U Fini navode da je od spomenutih gradova Poreč taj čiji poduzetnici bilježe i najveću ekonomičnost poslovanja i najveću rentabilnost ukupne imovine. Finin indeks ekonomičnosti poslovanja pametnih gradova, koji se računa tako što se ukupan prihod podjeli s ukupnim rashodima i pomnoži sa sto, ukazuje da je kod poduzetnika u Poreču u 2017. godini on bio najviši 110,5. Slijedi Rijeka, kod čijih je poduzetnika taj indeks 105,3 pa Bjelovar s 103,9, zatim Vrgorac s 102,3 i na kraju je Pula s 85,7. Pula je i po prihodima poduzetnika i po njihovom broju i po broju zaposlenih, ali i s najvećim rastom ukupnih prihoda (25,2 posto) snažnija od Poreča, ali ih u agilnosti poslovanja koči Uljanik, koji je imao gubitak od 1,2 milijarde kuna. Inače, nakon Pule najveći rast ukupnih prihoda u pet promatranih gradova ostvarili su poduzetnici sa sjedištem u Poreču (15,7 posto) i Rijeke (9,2 posto), a najmanji su rast prihoda ostvarili poduzetnici Vrgorca (0,5 posto).

Više prosječne plaće

Možda najzanimljiviji dio usporedbe ovih pet gradova je onaj o prosječnoj mjesečnoj neto plaći obračunatoj zaposlenima kod poduzetnika sa sjedištem u pojedinom gradu. Najviša prosječna mjesečna neto plaća u 2017. godini obračunata je zaposlenima kod poduzetnika sa sjedištem u Poreču i iznosila je 5.864 kuna, što je 9,2 posto više od iznosa prosječne mjesečne neto plaće zaposlenih kod poduzetnika na razini RH (5.372 kune) i 11,2 posto više od iznosa prosječne mjesečne neto plaće zaposlenih kod poduzetnika na razini pet pametnih gradova (5.273 kune). Viša prosječna mjesečna neto plaća od prosjeka na razini RH obračunata je i zaposlenima kod poduzetnika sa sjedištem u Puli (5.523 kune), dok je zaposlenima kod poduzetnika u Rijeci, Vrgorcu i Bjelovaru obračunata niža plaća od prosjeka na razini RH. Najniža prosječna mjesečna neto plaća obračunata je zaposlenima kod poduzetnika sa sjedištem u Bjelovaru i iznosi 4.106 kune.

Prema produktivnosti (prihodu po zaposlenom), prvi su poduzetnici sa sjedištem u Vrgorcu s 819 tisuće kuna, a slijede ih poduzetnici Rijeke sa 667 tisuća kuna, Pule sa 628 tisuća kuna, Poreča sa 609 tisuća kuna, dok je kod poduzetnika Bjelovara produktivnost bila najmanja i iznosila je 530 tisuća kuna po zaposlenom. Za usporedbu, produktivnost rada mjerena prihodom po zaposlenom u 2017. godini na razini Hrvatske iznosila je 768 tisuća kuna.

Pula u minusu

U četiri od pet pametnih gradova poduzetnici su iskazali pozitivan konsolidirani financijski rezultat, a najveći je ostvaren u Rijeci (817 milijuna kuna). Odmah nakon Rijeke je Poreč čiji su poduzetnici ostvarili pozitivan konsolidirani financijski rezultat od 441 milijuna kuna. Jedino su poduzetnici sa sjedištem u Puli iskazali negativan konsolidirani financijski rezultat u iznosu od 1,6 milijarde kuna.

Na ovaj rezultat najveći je utjecaj imao Uljanik Brodogradilište koje je iskazalo gubitak u iznosu od 1,2 milijarde kuna. Pretežita djelatnost ovog društva je 30. studenog 2017. bila gradnja brodova i plutajućih objekata, a prosječna plaća 1.797 zaposlenih uljanikovaca iznosila je 6.459 kuna, što je za 20,2 posto više od prosječne plaće zaposlenih kod poduzetnika na razini RH (5.372 kune). Najmanju neto dobit ostvarili su poduzetnici sa sjedištem u Vrgorcu u iznosu od 6,3 milijuna kuna.

Prema prosječnom broju zaposlenih prvi su poduzetnici sa sjedištem u Vrgorcu s 23 zaposlena po poduzetniku. Ovaj pokazatelj rezultat je velikoga broja zaposlenih kod društva Mesna industrija braća Pivac (1.111 zaposlenih) što je udio od 61,4 posto u ukupnom broju zaposlenih kod poduzetnika sa sjedištem u Vrgorcu (1.809 zaposlenih). Pretežita djelatnost Pivca je prerada i konzerviranje mesa, a prosječna plaća zaposlenih iznosi 4.580 kuna. Među gradovima čiji su poduzetnici predmetom usporedbe najveću produktivnost rada, mjerenu prihodom po zaposlenom, ostvarili su poduzetnici sa sjedištem u Vrgorcu (819 tisuća kuna).

Poduzetnici Poreča iskazali su najveću produktivnost rada mjerenu dobitkom razdoblja po zaposlenom (53 tisuće kuna), dok su poduzetnici Bjelovara imali najbolju financijsku stabilnost, mjerenu koeficijentom financijske stabilnosti (0,98 posto). Prema pokazateljima uspješnosti poslovanja, poduzetnici Poreča iskazali su više vrijednosti u odnosu na poduzetnike drugih pametnih gradova i to prema pokazatelju ekonomičnosti ukupnog poslovanja 110,5 posto, rentabilnosti prometa (neto) 8,72 posto i rentabilnosti ukupne imovine (neto) 3,80 posto. Prema pokazatelju rentabilnosti vlastitog kapitala najviše su vrijednosti iskazali poduzetnici Rijeke (9,75 posto), a najmanje poduzetnici Pule (-57,34 posto), stoji u priopćenju Fine.(Anđelo DAGOSTIN)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter